Akvastabil Amatur
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Michael Kondrup — 10. januar 2005, 17:46
Michael
Bjarne — 10. januar 2005, 18:04
Er det den gamle type, hvor der kan tændes på siden af armaturet skal du tage ledningerne derfra kontakten og ud til et tænd/sluk ur og tilbage til kontakten igen. Husk at tage den ene ledning, den som rørene deler, efter delingen.
Har du effectlight-lampe ka' det gøres på selve ledningen efter og ved spolen. Så vidt jeg lige husker er det minus-ledningen som de deler, og den du skal sikre, at få efter delingen. Måske nogen på siden har en skematisk tegning der kan hjælpe dig, ellers må du lige spørge en elektriker. Det er dog rimelig nemt når man lige ved hvordan. Det ses i øvrigt tydeligt når du lige skiller det ad og ser ledningsgangen.
Hilsen
Bjarne
Michael Kondrup — 11. januar 2005, 11:15
Michael
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.