Discus og sand.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

TNT — 10. december 2007, 08:07

Hejsa.. ville spørge om, der SKAL være sand i sit akvarie hvis man gerne ville have discus i det...(evt prøve at opdrætte nogle)... eller om man kunne prøve med den ene halvdel er sand og den anden grus???*blink**blink**blink*

Discus7000 — 10. december 2007, 10:10

hvis du søger i tråde på bundlag så vil du se at de fleste discus har sand
jeg bruger ikke andet pga. det er nemt at holde rent

dennis møller — 10. december 2007, 10:19

ja sand er fint nok og noget fint grus er kan også godt bruge uden nogen problemer. men er det opdræt ville jeg ikke bruge noget i bunden, fordi nå ægene klækkes blive unger siden på keglen i nogen dage inden de bliver frit svømmene og der kan være nogen af unger der falde ned fra keglen, de 2 voksen vil samle ungene igen op og sætte den tilbage på keglen. har du så grus eller sand, kan de 2 voksen måske ikke få fat på deres unger, får de ikke fat på unger går de til og det er vel lidt surt, nå nu det er ungerne man godt vil se som opdrætte.

mvh dennis

Bruger #783265 — 10. december 2007, 10:22

Jeg har rødligt grus uden skarpe kanter. Så tager mine maller (Corydoras og Ancistrus) sig af rengøringen.
Det gør de så effektivt, at der sjældent er noget at suge op fra bunden..

Tilføjet: Som Dennis skriver, vil jeg heller ikke have bundlag i et akvarium til opdræt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.