Godt i gang...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kim — 31. december 2007, 00:57

Jeg kunne tænke mig at prøve med et saltvandsakvarium i stedet for et "normalt". Jeg vil derfor høre om der er en eller flere der kunne fortælle mig, hvordan jeg kommer godt i gang (udover at læse). Akvariet skal stå i stuen og må helst ikke larme for meget! Hvor mange liter bør jeg starte op med - uden at jeg om 4 uger skal ud og købe nyt...? Hvor stor er arbejdsglæden /pasning af akvariet? Da "hun" ikke vil ha´et brugt, så er jeg lidt usikker på økonomien. Kan jeg klarer mig med kr. 25000 alt inkl. Håber der er folk der vil dele lidt ud af deres erfaringer?

Kim A — 31. december 2007, 08:42

Det er nok klart det nemmeste hvis du fandt en i dit område, så du kunne komme ud og se hans setup og få forklaret hvordan tingene virker. Størrelsen er jo helt op til dig og hva din stue tillader 😀

For 25000,- tror jeg nok du skal komme langt med mindre du er over de 1000liter vand 🙂

Esben — 31. december 2007, 09:07

Hvis at akvariet skal være nyt. Og du påtænker dig at det skal være inkl. sten, fisk, koraller mv. Så tror jeg ikke at du får noget som er større end 250 l.

Et godt bud vil være et komplet Woha, hvor at alt er lavet med sump, overløb osv. så du ikke skal skal til at bøvle med en masse løsninger:

Esben — 31. december 2007, 09:09

Prøv at kig i opstartsartiklerne, så er det lidt nemmere at hjælpe dig med hvilke spm. at du har. Ellers er det lidt svært at sige, hvor at man skal begynde med at hjælpe dig:

http://saltvandssiden.akvariefisk.dk/article/?Type=17

Kim — 31. december 2007, 16:34

Tak for de gode svar - godt nytår - Kim

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.