sandt eller falsk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
dennis møller — 31. december 2007, 12:37
jeg har hørt at det skulle være godt for ens planter, at ligge et rusten søm ned i bund laget for at give ens planter noget jern. kan det passe det lyder meget rigtig men passer det????
hilsen dennis
godt nytår
chrom — 31. december 2007, 13:46
Så jern er vigtigt for planterne, men jeg ved ikke lige hvor store mængder der skal bruges og hvor meget der evt. tilføres med foderet.
Der er vist desuden en sammenhæng mellem PH og mængden af jern-Ioner i vandet, under alkaliske forhold vil jernet udfældes, så jeg kan forestille mig at det er vigtigt at der er tilgængeligt jern når man holder planter under mere alkaliske forhold end hvad de gror under i naturen.
Alt i alt er jern ikke til skade for fiskene, så hvis man har en rustende søm i baljen vil der hele tiden frigives jern og det vil ihvf. ikke være mangel på jern der bræmser planternes vækst.
Bruger #381101 — 31. december 2007, 13:51
chrom — 31. december 2007, 14:54
Og ja jeg er da sikker på at jerntilskud er bedre, men det ændre jo ikke på at det er gavnligt at have jern i fast form i baljen
[citat]Når et metal ruster, så er det specielle bakterier der trækker jern ud af stålet og lever af det.[/citat]
*blink* Sorry men den må du vist lige læse lidt mere på, ellers må du komme med en kildeangivelse og så må jeg igang med at læse.
Almindeligvis ruster jern på grund af kemisk oxidation og ikke biologiske processer. Der skal nok være chemotrophe bakterier der kan udnytte oxidation af jern, men det er nu ikke den mest almindelige årsag til at jern ruster.
Langgaard — 31. december 2007, 15:02
stonny — 1. januar 2008, 10:16
Det er nok fordi, deres overtro er større end deres viden om kemi 😉 Jern, der frigives fra et rustent søm, kan ikke bruges, da det er i en form, planterne ikke kan optage. Endvidere sker der det, at rusten (jernoxid) danner en beskyttende hinde, og derved frigives der kun meget små mængder jern.
Som Carsten nævner, skal man bruge flydende jerntilskud, hvor jernet er kemisk bundet i en form planterne kan optage. Yderligere kan man supplere ved at bruge plantesubstrat under sit bundlag, som f.eks. Tropica Plantesubstrat og/eller gødningskugler som Tropica Plantenræing+ kapsler eller JBL De syv Kugler.
jery — 1. januar 2008, 10:33
brib — 1. januar 2008, 12:05
Rustne søm og grydesvampe af jern . Myterne lever skam i bedste velgående .
Selv vores lokale dyrehandler opfordrer til at man lægger jernsøm omkring - i nærheden af akvarieplanterne
I selv den værste røverhistorie er der et gran af sandhed . 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.