Mit akvarie er smadret totalt af alger på 2 dage!!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

pedr0 — 7. januar 2008, 14:41

På kun to dage er mit akvarie gået fra at være helt klart og pænt, til at være totalt ødelagt, vandet er tåget, og der er kommet hvide alger på glasset og på planterne!

Det er et 112ltr. akvariesæt med pumpe, lys osv. og det havde kørt i 1½ uge med planter og grus, da jeg indkøbte nogle RCS og satte dem i for at få lidt liv inden der kom fisk i. Efter det første døgn fra rejerne var kommet i, blev vandet meget tåget og grøn/gråt, hvorefter jeg satte lyset ned til 5 timer i stedet for 10 timer dagligt, da dette angiveligt skulle hjælpe mod "grønt vand".
Nu ca. 48 timer efter at vandet først begyndte at blive grønt ,så er der fyldt med hvide alger på glasset og på planterne:(

Hvordan er de kommet i et nyt akvarie kun med RCS?

Sådan ser det ud!
Hvad er det for noget? og hvordan fjerner jeg det? alt er jo fuldstændigt ødelagt og det på kun 2 dage!

Prik — 7. januar 2008, 15:09

Det er da lige frem uhykkeligt at det kan gå så galt på så kort tid!!
Jeg ved desvære ikke hvad det er, men hvis ikke du allerede har gjort det, må du heller lave et par maget store vandskift.

Hvordan har rejerne det??

Knerd — 7. januar 2008, 15:18

Hvad med at smide en sugemalle eller 2 i?
Edit: Hvis de altså spiser den slags alger.

pedr0 — 7. januar 2008, 15:19

Skiftede 50% vand så snart jeg så at det var tåget lørdag morgen.
Når jeg ser en reje så er den levende, men de gemmer sig jo godt, og når man kun kan se 4-5 cm ind i akvariet så aner jeg ikke hvordan de har det 🙁

Bruger #169451 — 7. januar 2008, 16:41

du er startet for hurtigt et akvarie skal mindst stå i 2 uger før der kommer noget i 3 uger inden der kommer fisk for filteret virker ikke før efter 3 uger.
det du skal gøre er at slukke lyset helt i 4-6 dage og fodre meget sparsomt og du skal ikke skifte vand da det bare gør ondt værre og sørg for der er rigeligt med ilt så løser det sig

Kolstad — 7. januar 2008, 17:09

Det er da godt nok vildt.. Kan godt ske du har været lidt hurtig, men det forklarer stadig ikke hvorfor eller hvordan de er kommet, det kommer nemlig ikke partout ved at smide fisk i for tidligt, selv har jeg startet flere akvariet, hvor fiskene kom i samme dag som vand, planter, grus etc. Har aldrig oplevet den reaktion.. Nu ved jeg ikke så meget om rejer, men ville prøve at tilføre vandet lidt salt, eller måske en del, og så sænke temperaturen meget, så meget du tør vil jeg mene, alger har det bedst i varmt vand..

Bruger #169451 — 7. januar 2008, 17:20

ups det glemte jeg at skrive du har fodret for meget

Brian C — 7. januar 2008, 17:23

[citat]du er startet for hurtigt et akvarie skal mindst stå i 2 uger før der kommer noget i 3 uger inden der kommer fisk for filteret virker ikke før efter 3 uger.
det du skal gøre er at slukke lyset helt i 4-6 dage og fodre meget sparsomt og du skal ikke skifte vand da det bare gør ondt værre og sørg for der er rigeligt med ilt så løser det sig
[/citat]

sikke da noget pl...

for at akvariet skal komme i balance skal bakterierne have noget at leve af, og jeg gad nok vide hvad de skulle leve af i de 2-3 uger, men vi er enige i at filteret ikke er i balance, men jeg tror helt ærligt ikke på at lidt rejer kan forykke balancen så meget
og havde du ret skulle alle mine akvarier se sådan ud, da jeg i de fleste tilfælde starter dem op fra dag til dag...
jeg vil gætte på at det vide er infusorier, som kan komme meget hurtigt
Pedro, hældte du vandet rejerne kom i over i akvariet?
jeg ville holde igen med vandskifte, da det som Rene Olsen er inde på kun gør ondt værre, derudover er der et par metoder jeg bruger med stort held, den ene er tålmodighed, hvor jeg fodrer sparsomt, eller slet ikke, ellers har brugt at tilsætte Bactozym til fiteret for at sparke det igang

Men i de sidste 3-4 måneders tid har jeg brugt et produkt der hedder Easylife Flydende filter medie, det er t rent hokus pokusmiddel på den gode måde... det virker, hvad der er i ved jeg ikke, men det klarer vandet lynhurtigt op, og fisk med mere kommer til at se rigtig trivelige ud, jeg bruger det både i mine ferskvandsakvarier og mine saltvandsakvarier, og det er ikke noget man behøver at bruge regelmæssigt, jeg bruger det kun efter begov

Braka — 7. januar 2008, 17:32

Hvad koster easylife i en normal dyrehandel?

*håber det løser sig med dit akvarium, og at dine rejer er okay* 🙁

pedr0 — 7. januar 2008, 18:11

#7 Jeg har puttet 1 mallepille i akvaerie i alt på 2 uger, for at der sku være bare lidt nærring i akvariet til filter og rejer. Men det kan da næppe kaldes overfodring.

#8 Giver ikke rejerne skylde, men ja tog vandet med som rejerne kom i, men det var kun 1ltr. sådan ca. og det vand kom fra et pænt akvarie. Så tror nu ikke at det kan være derfor.

Overvejer også easylife løsningen, men ville jo helst undgå at putte den slags i vandet.

helene — 7. januar 2008, 23:25

easy life er ikke kemikalier, så det kan du nu roligt bruge ... så vidt jeg ved er det et 'naturprodukt ' hele vejen igennem .. jeg bruger det også til meget sarte fisk, de får et skvæt når de bliver flyttet eller stresset eller starter et nyt op ...
De der alger tror jeg er noget som bare sker engang imellem, nogen gange gør det ikke, andre gange gør det .. det er bare uheldigt. Det lyder lidt som grønt vand, alså algeopblomstring, det er ikke sådan sk... smart at have for det er vist svært at få til at gå væk, - det er det samme man kan se om foråret i havedamme når solen kommer på .. en opblomstring af grønalger og det kan blive en hel suppe :-)
Det må være pga af næringsrigt vand, ... gode vækstforhold for alger. Alger i sig selv er jo ingen katastrofe på den måde at de er ikke farlige :-) men det er selvfølgelig trælst at se på.
Plant en hel masse planter, det kunne også hjælpe lidt tror jeg ...grønt vand ændrer sig vist ikke ved vandskift desværre...

Lani — 7. januar 2008, 23:31

500ml = 69 kroner.
Fantastisk middel! Bruger det selv ved alle vandskifte. Koldt vand og lidt af dette = 6 hunner med skuffer 😎

Bruger #169451 — 8. januar 2008, 00:31

#8 skrev sikke da noget pl...


hvorfor skriver du det når du senere gir mig ret jeg glemte at skrive at filteret skal have noget at af men jeg gav en mening om hvad der kunne være galt og jeg har ikke skrevet noget pladder

står dit akvarie hvor der kommer direkte sollys

Brian C — 8. januar 2008, 01:26

det jeg hentød til var de 2-3 uger, resten er jeg stort set enig med dig i, jeg overreagerede måske også en smule, det beklager jeg, men jeg bliver lettere irriteret når jeg ser standardsvaret med at akvariet skal have stået i 2-3 uger

pedr0 — 8. januar 2008, 13:48

#13 nej selvfølgelig har jeg da ik stillet mit akvarie i direkte sollys 😛

Mit vand er blevet meget bedre idag, der er sådan noget hvidt støv lignende noget over det hele, mest på bunden.
Jeg prøver at fjerne dem så godt jeg kan uden at skade planterne, og så skifter jeg 1/4 vand daglig her.
Jeg tror at synderen har siddet i mit filter, for jeg rensede det i går med ½akvarievand og ½ postevand og nu udviklingen vendt. Der lå også lidt sorte/rådne plante stykker, så giver dem skylden indtil videre.
Men er bare glad for at jeg fandt en løsning, for blev godt nok trist da jeg opdage algerne første gang 🙁

fifidingdong — 8. januar 2008, 23:17

Hej
Er der en der har et link til en internetbutik hvor man kan købe "easy Life"?

Jeg har formentligt det samme problem med tåget vand. Vil det være rigtigt at opsumere alle ovennævnte indlæg til følgende kur:
-Skrue ned for lystiden.
-Spare på foderet.
-dosere Easy Life
Mvh Flemming

bumle — 8. januar 2008, 23:36

hej kan kun tilslutte mig at bruge easy life, det er som det er sagt flydende filter"masse" og 100% naturligt.
Jeg kan sige at jeg havde et uheld med et discus akvarium, hvor de skulle fylttes til et andet (325l)med helt nyt vand direkt fra hannen (4 stk varmelegmer i).
hældte 125 ml easy-lift i 4 timer senere discus i (havde stået i en spand)
næste dage yderlige 125 ml og fiskene så ikke ud til at det generede dem det mindste.
det med at ny opstertet akvariet skal stå 2-3 uger er rigtig hvis IKKE akvariet tilsættes nogen form for baktirie kultura, men med de filter startere der er på market i dag er det ikke nødvendig.
godt at hører at problemet er vendt.

mvh Thomas

Luna — 9. januar 2008, 01:54

#16 Her kan du få det. http://www.cichlidecentret.biz/group.asp?group=2489&sub=1442

Brian C — 9. januar 2008, 17:22

Ja så tillader jeg mig at stille mig lidt på tværs, for jeg har endnu ikke fået svar på hvad bakterierne skal leve af i de 2-3 uger man venter, filteret kan kun udvikle en ordentlig bakteriekultur ved belastning, belastningen skal dog svare til hvor nystartet filteret
dvs ikke noget med 50 neonfisk i,
men i et helt nyt akvarie uden en vedvarende fødekilde til bakterierne.... der tvivler jeg stærkt på at det har nogen større effekt, hvis man ikke giver bakterierne noget at leve af i form af foder regel mæssigt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.