Hvorfor for meget Nitrit?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Knerd — 5. februar 2008, 20:24
Hvad er der gået galt? Som sagt er der brugt vand fra et kørende akvarie uden målbar nitrit.
kamel import dk — 5. februar 2008, 20:39
Det må vel være fordi pumpen ikke har kørt ind længe nok????
Held og lykke med det. Pas på dine pansermaller. Jeg ville nok ikke sætte mere derned foreløbig, men jeg ville skifte vand mindst hver tredje dag i et stykke tid.
Anne
Knerd — 5. februar 2008, 20:54
Jeg kommer ikke mere i levende i akvariet før nitriten er væk.
Pumpen har som sagt kørt i en uge i akvarievand inden den kom over i det nye akvarie med 75% akvarievand. Der burde være bakterier nok i vandet til at køre pumpen ind på en uge... Det har en dyrehandler i hvertfal fortalt mig... Men de har på den anden side også slørhaler med hvide pletter tilsalg der iøvrigt går sammen med en Axelot, så spørgsmålet er om de er til at stole på...
kamel import dk — 5. februar 2008, 21:16
Anne
Alexander — 5. februar 2008, 21:22
kamel import dk — 5. februar 2008, 21:24
Anne
Knerd — 5. februar 2008, 21:31
Man kan pode akvarier med fodder selv om der ikke er fisk i. Det har jeg i hvert fald læst mig til et sted.
Det er iøvrigt en imponerende mængde akvarier du har ifølge din profil 😮
kamel import dk — 5. februar 2008, 21:52
Jeg mener stadig at have hørt fra troværdig akvarist, at det er som jeg skriver...
Men jeg kan jo tage fejl.
Anne
kamel import dk — 5. februar 2008, 21:53
Anne
soffi — 5. februar 2008, 21:55
Jeg mener stadig at have hørt fra troværdig akvarist, at det er som jeg skriver...
Men jeg kan jo tage fejl.
Anne[/citat]
det er ikke unormalt at fodre filteret lidt med foder, der er jo også en grund til at man ikke skal fodre så meget at det ligger på bunden, det danner nemlig skidt og bakterier 😉
derudover fatter jeg ikke teten med at bruge brugt vand istedet for rent vand fra hanen
kamel import dk — 5. februar 2008, 21:58
Anne
Unimati — 5. februar 2008, 23:33
#5 Tilførsel af foder er en måde at starte et filter op på, men metoden må ikke bruges, når der allerede går fisk i akvariet. Ved tilførsel af foder vil nitriniveauet stige voldsomt. Efterfølgende vil bakteriekulturen vokse, og nitritten bliver omdannet til nitrat. Du slår højest sandsynligt dine fisk ihjel, inden nitritten er væk.
Jeg vil anbefale dig at skifte 25% af vandet dagligt med rent postevand, og stoppe fodringen helt, indtil nitritten er væk. Derefter skal du starte meget varsomt op med fodringen igen, så din filterkultur kan følge med. Alternativt kan du købe noget filterstart, eller endnu bedre bruge noget gammelt indkørt filtermateriele, og komme det ned i din pumpe.
Til sidst men ikke mindst..... grunden til at din pumpe ikke er indkørt efter en uge i det gamle akvarie er, at antallet af bakterier i et filter ikke kan være større end belastningen i akvariet. Dvs. du har nok dannet en skvis bakterier i din nye pumpe på den første uge, men slet ikke nok til at det kan omdanne nitrit til nitrat i dit nye akvarie, da belastningen i det er større, end den reelle belastning, du havde på det filter i det gamle akvarie.
Jeg håber, at det gav mening, ellers må jeg skrive forfra 😀:D:D
kamel import dk — 6. februar 2008, 10:08
Anne
kamel import dk — 6. februar 2008, 10:08
Anne
Unimati — 6. februar 2008, 10:17
kamel import dk — 6. februar 2008, 10:21
Anne
Unimati — 6. februar 2008, 10:54
Knerd — 6. februar 2008, 12:14
Jeg har lige lavet en nitrittest der har ca samme farve som 0,3 mg/l så der er vist ved at være styr på det.
Måske er hele ideen med brugt akvarievand, at pumpen har nogle affaldsstoffer at arbejde med fra starten og man kan derfor skære 1-2 uger af de oprindelige 3 uger man påberegner til opstart af et nyt akvarie.
Kobberpansermaller er åbentbart nogle hårdfør små fisk for ingen af dem viser tegn på sygdom eller anden svaghed.
kamel import dk — 6. februar 2008, 12:57
Anne
Unimati — 6. februar 2008, 13:21
Vedr. brugt akvarievand, så vil affaldsstofferne fungere som næring til dit filter, og dermed forkorte indkøringstiden lidt. Dog er der også nitrat i vandet, som er slutproduktet fra et velfungerende filter. Det nitrat kan vi ikke bruge til noget, når det kommer til stykket (Jeg ser her bort fra planters behov for nitrat, da jeg ikke fatter en klap omkring hold af planter). Alt i alt kan jeg ikke se fidusen i at bruge brugt akvarievand, hvis ikke det drejer sig om, at man skal have flyttet en hel betand af fisk fra et akvarie til et andet, hvor man også flytter det indkørte filter. På den måde undgår man at fiskene oplever et brat fald i nitratværdierne fra det akvarie, de kom fra, og over i det nye akvarie, og dermed har man trods alt elimineret én stressfaktor ved flytningen 🙂.
Knerd — 7. februar 2008, 20:15
Mht. til nitrat, så er der i forvejen 37mg/l i mit postevand, og jeg har så mange planter i mit store akvarie (af samme årsag) at der umuligt kan være mere nitrat i mit akvarievand end i mit postevand. Det har i hvert fald ca. samme farve når jeg måler de to.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.