Spørgsmål til vandværdier
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kæbbe — 20. februar 2008, 15:23
Startede et 54 liters akvarie op for en 4 uger siden, da det var kørt ind kom der lidt efter lidt nogle fisk i som man jo helst skal gøre. Der var 8 plettet pansermaller og en kampfisk.
Men stille og roligt er de begyndt at dø for mig. Der er nu kun 5 plettetpansermaller tilbage. 🙁 Har købt de der JBL teststrips og har lige testede vandet. De eneste steder der var afvigelser var ved KH og pH værdierne. KH er omkring 20d og Ph=8,4 sådan cirka.
Ved ikke forfærdelig meget om disse værdier, men kan det være derfor fiskene dør for mig??? Og hvordan kan man evt. rette dem op igen???
Med venlig hilsen
Christian
Kæbbe — 20. februar 2008, 16:01
Kan det være farligt for fisk på nogen måde??
Christian
Håber der er nogle der kan hjælpe os
stonny — 20. februar 2008, 16:59
Synderen tror jeg i stedet skyldes for højt indhold af ammonium/ammoniak og/eller nitrit. Fiskenes affaldsstoffer og rådnende uspist foder afgiver ammonium til vandet. En del af denne ammonium omdannes til ammoniak, som ved din høje pH-værdi hurtigt når et giftigt niveau. Ammonium/ammoniak omdannes til nitrit af en bakteriekultur i bl.a. dit filter, nitrit omdannes tilsvarende af en anden bakteriekultur til nitrat, som tåles i meget højere koncentrationer. Hvis du har kommet 9 fisk i på én gang i dit 54 l, har bakterikulturen formentlig ikke kunne "følge med".
Skift halvdelen af vandet, og gør det samme de næste par dage.
Hinden på din redmoor er ganske rigtigt mug. Nogle sugemaller spiser den med største fornøjelse. Hinden forsvinder af sig selv. Hvis du ikke gider vente, kan du tage roden op og skrubbe den med en stiv børste.
Kæbbe — 20. februar 2008, 18:01
Mange tak for dit svar.
Den der teststrips jeg har anvendt har også målt Nitrit niveauet i vandet og her var der ikke noget udslag.
Så det må være ammonium/ammoniak niveauet den er gal med så, hvis jeg altså her forstået det du skriver rigtigt.
Men kan se godt se at fiskene nok er kommet lige lovligt hurtigt i vandet. De kom i vandet i 2 positioner med 4 dages interval imellem.
Vil jeg følge dit råd og skifte halvdelen af vandet og håbe på der ikke dør flere.
Kan man stille spørgsmålstegn ved hvor nøjagtigt den måler??
Jeg lader bare den hinde sidde på roden, gider ikke fjerne den hvis forsvinder af sig selv;)
PS. beklager det sene svar, har haft lidt travlt
Hilsen
Christian
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.