Atemia!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Feng — 8. marts 2008, 01:38

Hej Jeg har lige et spørgsmål jeg håber i kan hjælpe mig med.

Jeg har fået et tilbud om at købe ca. 80 gram Atemia som jeg gerne skulle bruge til mine kampfisk yngel når der engang kommer nogen. 🙂

Så mit spørgsmål er hvor lang tid kan det holde sig og hvordan skal det opbevares.

Svarer en teskefuld til ca. 1000 fisk.

Nu har jeg jo ikke så mange fisk så synes det lød af meget hvis det skulle bruges på engang når der åbnes for posen.

Håber at der nogen der kan hjælpe da jeg er nybegynder.


Knusssssssssssssssssssss Feng

rozzzna — 8. marts 2008, 02:01

er det artemia æg som skal klækkes, eller er det afskallet artemia?

ligemeget hvad. 80 gram er fint at starte med og før du ved af det har du allerede brugt det, hvis du har planer om kampfiskeyngel. du ved ikke hvor mange unger du får der skal opfodres (op til 300-500)

hvis det er æg skal de helst opbevares i køleskab, i lufttæt emballage. så holder de længst muligt. (op til flere år)

Feng — 8. marts 2008, 14:10

Hej igen det er æg som skal udklækkes.

Men hvad er forskellen på æggene som skal udklækkes og de afskallet?

Og hvordan udklækker man de æg?

Knussssssssssssssss Feng

Brain — 8. marts 2008, 14:30

Er det sådan en pose du har?
http://www.akvarieudstyr.dk/database/vis_produkter.asp?ProduktID=5239

rozzzna — 8. marts 2008, 14:44

der er en artikel i sektionen for artikler her på siden hvor der står hvordan man udklækker dem.
jeg har 2 1L flasker igang hele tiden da det tager et par dage før æggene klækker og kun kan bruges 3 dage (næringsværdi)
der er en luftsten i hver. jeg høster artemiaen ved at stikke et stykke luftslange ned med en sprøjte i enden jeg suger op med.

husk at lade det bundfalde sig et par minutter efter du har tage luftstenen fra før du høster.

Feng — 8. marts 2008, 15:05

Hej Brain jeg har ikke købt noget endnu ville lige hav styr på det først inden jeg går helt igang.

Men de der afkapslede artemia er det bare noget man fodre dem med eller hvordan skal man?

Knussssssssssssssssssssss Feng

Breus — 8. marts 2008, 15:18

Ja, afkapslet artemia fodrer man med - de kan ikke klækkes.

Feng — 8. marts 2008, 15:20

Hej Breus okay det er noget nemmere end æggene når man er nybegynder som jeg.

Så det vil jeg nok starte med, men vil helt sikkert osse prøve det andet med æggene.

Knusssssssssssssssssssssss Feng

rozzzna — 8. marts 2008, 15:21

netop. dog kan de nyklækkede kampfiskeunger ikke spise afskallet artemia fra starten. de skal have levende foder. det giver den bedste vækst og sundhed. når de når omkring 3-4 uger kan du prøve med afskallet artemia

jan — 8. marts 2008, 15:57

Det kan være du kan bruge disse oplysninger

http://malawijan.dk/index.php/271874

rozzzna — 8. marts 2008, 16:32

skal måske også lige sige: hvis du ikke vil have yngel der kræver en masse arbejde af dig, så vælg levendefødende istedetfor kampfisk - de kræver mere end du aner - især hvis du ikke har undersøgt noget om hold af kampfiskeunger 😉 så ender det galt for dig

jeg bruger mindst 1,5 time på mine kampfisk + yngel hver evig eneste dag.. bare i vedligehold(vandskift, fodring, rensning osv).. og jeg har ikke engang mange - endnu 😉

Feng — 8. marts 2008, 23:28

Hejsa jeg takker mangegange for den gode hjælp jeg har fået herinde, og det har ikke skræmt mig fra at yngle på mine kampfisk tid har jeg masser af.

Jeg har nu osse været inde og læse en masse om yngel og artemia hvordan det foregår så må vi se om jeg kan få det til at virke.

Knusssssssssssssssssssssss Feng

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.