Få "power" på dine Powerheads.....

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Thomas_H — 24. marts 2008, 16:21

Som lykkelig ejer af et Mbuna / malawicichlide akvarie, har jeg eksperimenteret en del med forskellige dyser til powerheads, for at opnå kraftige strømninger i vandet, samt gode overflade iltningsforhold.
Jeg kunne jo indledningsvis have investeret i en masse powerheads - men de fylder jo godt i akvariet.

Derved har jeg fremstillet dysehoveder i forskellige størrelser, vinkler og udformninger, for at opnå alle tænkelige strømninger.....blot med et enkelt 600 L./t. powerhead fra Eheim.
I princippet kan alle powerheads modificeres til de ønskede forhold - i lige den størrelse der passer til dit powerhead.


(Her er et billede af den monterede Dyse - som er tilpasset de ønskede forhold til strømningen)


(De løse dyser til udskiftning - som i princippet kan fremstilles til ethvert Powerhead)


Ønsker du selv at gå igang, kan jeg anbefale at få fat i en stang PVC - i Grå eller sort.
Har du yderligere adgang til en drejebænk - er sagen ligetil.


Skriv hvis du har spørgsmål.😉
Eventuelt kan jeg overtales til at fremstille nogen i lige dén størrelse som du skal bruge - hvis du ikke selv har adgang til
maskineri eller materialer.

Gert — 24. marts 2008, 16:55

Det lyder super spændende.
Er det sådan at du har mulighed for at poste en Tegning af hvordan dysserne skal se ud?
Jeg er maskinarbejder til hverdag, så jeg kunne da godt finde på at lege lidt 🙂

Mvh:
Gert

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.