fiskene kæntrer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

missmette73 — 26. marts 2008, 21:20

Min søn har et 54 l akvarie med et par gubbier, 3 mickey mouse fisk, 1 kampfisk,2 glasmaller, 2 sugemaller og nogen andre jeg ik lige ved hva er. Efter en uges tid begyndte den ene mickey fisk ligesom at kæntre. Når den når næsten op til overfladen eller en anden fisk svømmer for tæt på, kan den ik holde balancen. Den døde efter nogen dages mærkelig opførelse. Nu er der gået et par måneder hvor kun en malle er død, ja og så åd kamfisken neonfiskene, men nu er de 2 af mikey fiskene begyndt på det samme. De kommer fra samme sælger. De har ellers fungeret godt, og det gør de andre fisk også. De spiser fint og er livlige, men de andre synes vist ik om, at de opfører sig sådan. Er der nogen der ka hjælpe mig?

Mr.Frog — 26. marts 2008, 21:41

#1
Der skal laves et stort vandskift, gerne 25L.
Jeg er næsten sikker på der er for mange affaldsstoffer i vandet.
Hvordan har i skiftet vand indtil nu ? Hvor meget pr uge ? pr måned ?
Pas på med ikke at overfodre, da det belaster vandkvaliteten. Fisk skal have meget lidt at æde. De dør ikke af sult, derimod af overfodring, dvs vandkvaliten forringes og fiskenes små maver kan ikke fordøje maden hvis de spiser for meget og ofte.

missmette73 — 26. marts 2008, 22:46

Han fodre en gang om dagen med en dag om ugen hvor de ik får mad. Vi skifter ca 5-10 L hver 14 dag. Jeg er en gang blevet anbefalet at røre 5 teske fulde groft salt i når vi skifter vand??? Ska jeg det igen mon??

Anti-Pjerrot — 26. marts 2008, 23:10

Du skal hellere skifte halvdelen af vandet hver uge...

stonny — 26. marts 2008, 23:18

Glem alt om salt i vandet, det er ikke nødvendigt. Der findes godt nok en sygdombehandling, hvor der behandles med salt i vandet, men hvis fiskene er raske, er det unødvendigt med salt.

Da der er salt i vandet, vil jeg ikke anbefale så stort et vandskifte som #2. Der er noget som kaldes osmotisk tryk. Kort fortalt er det forskellen mellem saltindholdet i fiskenes celler og det omgivende vand. Fiskene har fornuværende vænnet sig til et saltindhold i vandet, og de kan tage skade, hvis saltkoncentrationen pludseligt ændres. Lav i stedet 10 % vandskifte hver dag i en uge. Derefter to gange 50 % med en dags mellemrum. Så når fiskene gradvis at omstille sig til den ændrede saltkoncentration.

Med så mange fisk i akvariet bør der nok skiftes lidt mere vand end 10-20 % hver anden uge. Det er nok bedre at skifte 30-50 %.

missmette73 — 27. marts 2008, 21:52

Jeg har skiftet ca 30% af vandet i dag. Så jeg vil prøve at skifte vand hver dag ca 10%. så vil jeg ik håbe flere bliver syge. Jeg må sætte mig ind i alt det med vandværdier, så vi selv ka måle det. tak for rådene.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.