Krisehjælp: Tigersmerlinger med farveskift over natten.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Onkel Molle — 15. april 2008, 09:52

2 af vores 3 tigersmerlinger er blevet matte i farverne i nat. Ydermere er deres adfærd endnu mere underlig end normalt. De svømmer i cirkler med hinanden. Den tredje, der ikke har skiftet farve, er ikke med i det.

Skal vi være bekymrede?

På forhånd tak
Onkel Molle

Onkel Molle — 15. april 2008, 10:01

Krisen er tilsyneladende afværget. De har skiftet farve tilbage igen!?😮

Nogen, der kender til dette fænomen?

Ace — 15. april 2008, 10:01

Det er sikkert en parringsdragt. Hvis de svømmer rundt i cirkler med hinanden er det sikkert en parringsleg.
Held og lykke... 😎

Brain — 15. april 2008, 10:07

Er det denne type smerling du har? http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Chromobotia_macracanthus

Jeg tror ikke det er parringsleg. Det er sikkert bare en hakkeorden der skal genopfriskes. Så kan farverne godt ændre sig. Mange fisk bliver desuden helt blege når lyset slukkes.

Tror ikke det er noget du skal være bekymret over:)

Onkel Molle — 15. april 2008, 10:24

@ Ace

Tænkte jeg også et kort øjeblik. Men næppe sandsynligt, da det åbenbart ville være en biologisk sensation.

@ Brain

Nej. Efter at have gravet lidt i det er jeg faktisk i tvivl om det ikke nærmere er en Botia Almorhae:

http://en.wikipedia.org/wiki/Botia_almorhae

Brain — 15. april 2008, 10:48

Okay. Det er en dejlig fisk. Har selv en lille flok af dem. Der er liv og glade dage i akvariet altid:D

rasnus — 27. februar 2009, 21:17

er det sådan en smerling du har??

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.