SAE's streg tænder/slukker

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

olj — 22. april 2008, 21:12

jeg har lige set en af mine sae helt uden streg, men så et minut efter fik den streg igen

hvad betyder det??

furius — 22. april 2008, 21:41

Det betyder vel ingenting, hver morgen når jeg lige har lyset tænd hos fiskene, så har de næsten ingen farver, de flyvenderæve og rødnæserne er især meget blege, men som du selv har lagt mærke til får de hurtigt farve igen..

olj — 22. april 2008, 22:14

ok, tak for svaret:)

stonny — 23. april 2008, 00:16

Mange fisk kan "tænde og slukke" for farverne. F.eks. bruger Discus sin stribetegning i forskellige variationer til at signalere overlegenhed og underdanighed over for artfæller. Disse striber kan "tændes og slukkes" inden for få sekunder. Kraftige striber, kan også hos nogle fiskearter, være tegn på stress. Hos SAE er det omvendt - stress = manglende eller svag stribe.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.