Prinsesser sammen med sneglehuslegere?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Hyldager — 14. juli 2008, 19:33

Jeg regner med at få et specialbygget akvarie med målene 60x45x60 cm. Ca 160 liter.

Jeg vil gerne have prinsesser, samt en art af sneglehus legere. Men hvilken art af sneglehuslegerne vil være gode sammen med prinsesser? Og hvor mange af hver?
Jeg har kigget lidt på Lamprologus brevis, Neolamprologus multifasciatus eller Neolamprologus similis. Den sidstnævnte er nok for lille til at gå med prinsesserne? Hvad med de andre?

Jeg vil lave et indvendigt filter, med ca 4 liter volumen. Og så et powerhead til at drive det. Hvor kraftigt skal det være? Kender ikke så meget til tanga, men malawi vil fx gerne have kraftig gennemstrømning?

Planen var at få en grå rocky slimline baggrund, og så stable sten op af denne, så der kommer nogen huler til prinsesserne. Jeg regnede med almindelig hulsten, eller sort granit for at få noget kontrast med fiskene. Hvad ville i anbefale? Og hvor man kan evt. få granit?
Så et område med fint sand og en masse sneglehuse foran.

chris2500dk — 14. juli 2008, 19:41

Et akvarie med de mål vil ikke være specielt godt egnet til at holde prinsesser sammen med andre fisk. De er stærkt territoriale og bliver langt større end sneglehuslegerne. Der er ikke plads nok til at de kan komme på afstand af hinanden.
Det kunne blive et fint artsakvarie, men sammen vil det nok ende med døde sneglehuslegere.

Hyldager — 14. juli 2008, 19:52

Det er jeg ked af at høre. :/ I de tidligere tråde jeg har haft om mit projekt, har folk ellers sagt det godt kunne lade sig gøre.

chris2500dk — 14. juli 2008, 20:07

Problemet er målene på akvariet. Hvis det nu havde været et standard 100x40x40 cm 160 liters kunne du lave en stensætning i den ene ende og sneglehuse i den anden og så ville det have større chance for at lykkes. Men her vil der ikke være særlig langt fra prinsesserne til sneglehusene lige meget hvordan du indretter det.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.