250L - Meget hårdfør fisk, hvilke?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Martin CJ — 17. juli 2008, 19:49
Efter et par år uden akvarie er jeg blevet grebet igen. Jeg overvejer at erhverve mig et 250L akvastabil, med diverse tilbehør.
Sidst jeg havde akvarie, var en blandet oplevelse. Planterne gav mig en del besvær, men det skulle være normalt i sådan et lille akvarie som jeg havde, 70 liter. Fiskene døde også for mig, ligemeget hvor meget jeg spurgte til råds og brugte penge. Men denne gang skal det være anderledes - det skal være lettere og billigere. 250L er stort, men ikke for stort, og skulle vidste være lettere og holde end et 70L?
Mit spørgsmål går så på hvilke fisk jeg burde overveje og hvor mange der kan være i sådan et 250L akvarie?
De skal være MEGET hårdfør!
Jeg har overvejet:
zebrafisk
neonfisk
skægfisk
dværggurami
platy
Hvad siger i - hvilke opfylder mit krav om at kunne klare lidt af hvert, så jeg ikke får grå hår på hovedet?
På forhånd tak 🙂
Hvordan holder i forresten jeres akvarier "kolde" i sommervarmen? Kan man kan købe sig fra det, så det bliver så let så muligt?
benchmark — 17. juli 2008, 20:02
Du behøver ikke hold dit akvarie "kolde" i sommervarmen bare ikke tænd for dit varmlegme , mit varmlegme er ikke tændt nu og vandet er konstant 25 grader +1 -1 . men selvfølge det kommer på hvad tempraturen er i dit stue hvor akvariet ligger.
Casper — 17. juli 2008, 20:02
Dog købte jeg rimelig store Scalare, så kunne godt tænkes de yngre var en smule mere sarte.
Martin CJ — 17. juli 2008, 20:42
Og tak for info om planterne også, de var også en nitte sidste jeg havde akvarium. 🙂 Vallisneria, skal jeg vidst have nogle af, de guramier er vidst til den slags 🙂
Et andet spørgsmål:
Det kommer til at stå på mit værelse/ungsdomshybel, så lyset ville være tændt i utider og højt musik om aften/natten kan også være at forefinde sommetider - hvordan har fiskene det med det? Jeg har tænkt lidt på at have noget tykt sort materiale jeg kan smide over om natten, for at skåne dem lidt, er det nok? Er det overhovedet et problem?
skybear — 17. juli 2008, 20:48
Med en stille og rolig opstart med et akvarie uden alt for mange fisk, og en ordentlig spandpumpe og ugentlige vandskift så er du godt kørende.
Og hvis du ikke vile have besvær med planter så var det måske en ide med afrikanske cichilder. Hvilke kan jeg ikke hjælpe dig med, det er ikke lige der min akvarie interesse er, jeg kender ikke de forskellig arter.
Hvis du vil have størrer fisk så er der feks. Rødhalet Labeo, eller Labeo frenatus. De er meget hårdføre og bliver rigtig flotte. Bare sørg for at have mindst 3-4 ikke færre og godt med huler ellers kan de være nogle banditter over for andre fisk. Og de bliver hurtigt 9-10 cm. de kan fint gå sammen med div smerlinger som også er ganske hårdføre.
En af mine farvorit fisk er Aplocheilus Linieatus, det er en killie og meget meget hårdfør og ganske nem at få til at yngle.
Martin CJ — 17. juli 2008, 21:04
Men lyset og larmen, ville i ikke mene er et problem?
Hvor mange fisk kan jeg uden problemer smide i det, hvis jeg køber fisk i den størrelsensorden som jeg har listet i mit første indlæg?
****Dejligt med al den hurtig og brugbare respons - tak 🙂*****
pansermallen — 17. juli 2008, 21:58
Casper — 17. juli 2008, 22:03
Martin CJ — 17. juli 2008, 22:08
Oliver — 17. juli 2008, 22:10
Hvis jeg var dig ville jeg købe det akvarie, også vente 14 dage hvor det hele har kørt filter osv.
også derefter gå ud at købe nogle fisk derefter dog ikke neonfisk, da de ikke er særlig hårdfør.
Martin CJ — 17. juli 2008, 22:11
Har stadig ikke fået svar på hvor mange fisk af den lille størrelse jeg går efter (=omkring 5cm) jeg kan holde i et 250L akvarie? 🙂
tetracrusta — 17. juli 2008, 22:11
Martin CJ — 17. juli 2008, 22:12
Martin CJ — 17. juli 2008, 22:14
Martin CJ — 17. juli 2008, 22:40
Nu mangler jeg bare et spørgsmål: Hvor mange fisk er passende til et 250L akvarium? Vi snakker mindre fisk - omkring 5cm.
Martin CJ — 17. juli 2008, 22:46
dj-fishermann — 17. juli 2008, 23:38
det er både en sjov og spændende fisk da den føder levende unger og at de har navlestreng lige som hos menesker
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Xenotoca_eiseni
og så er de mega hårføre fra 8 til 25 grader
har også et par http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Ameca_splendens
som også er mega hårføre men jeg vil da anbefale GoodeidaeB)
de kan da klare det meste med hansyn til fest og farver vil jeg da sige at jeg fester en hel del og holder tit opvarmningsfest med lys i akvariet på alle mulige tidspunkter udenb det mindste problem
håber at du kan bruge noget af det
hilden dj-fishermann:D
Martin CJ — 18. juli 2008, 14:27
Dejligt at høre at det ikke bliver noget problem med akvariet på ungdomsværelset, endnu bedre at det er hands on erfaring 🙂 Hvor længe har dit akvarie stået på det værelse?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.