HJÆLP!! Mit akvarie er stået af..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 14:59

Jeg er helt og aldeles på røven..mit akvarie(594l) er stået af!!..Har lige været i byen med ungerne,kommer hjem,det første der rammer mig da jeg åbner døren,er stanken af gylle..det er mit akvarievand..nitriten ligger på 10!!! og nitraten er 250..what the fåk do I do?? Alle fisk befinder sig lige nu i badekarret...

MAHON — 29. juli 2008, 15:03

Skift vand nu, gerne 70%
Og gentag så vandskiftene dagligt i noget tid, så hver anden da og sådan trappes vandskiftene ned til du når et passende niveau

Anders 1 — 29. juli 2008, 15:03

Skift så meget af vandet du kan. og rens dine filter.

tetracrusta — 29. juli 2008, 15:06

du skal ikke rense dit filter !!!!!!!!!
bare skift som meget vand du kan til nitrit ligger stabilt over en dag.

L-drengen — 29. juli 2008, 15:12

du skal for guds skyld ikke skifte vand og rense filter samtidig...vis du gør der har du ikke nogen bakteriekultur...

Anders 1 — 29. juli 2008, 15:13

hvad ved du om det

Mutte — 29. juli 2008, 15:14

#6

Hvad ved DU om det ?! Ingenting kan jeg høre ;(

GuppyMolly — 29. juli 2008, 15:14

Hallo, Anders du skal da kunne tåle lidt kritik ? Rensning af filter og skiftning af vand på samme tid er da ikke klogt .

tetracrusta — 29. juli 2008, 15:15

hvis du renser filteret tager det bare endnu længere tid for nitrit at blive omdannet til nitrat,
pga bakteriekulturen som #5 også siger.

Anders 1 — 29. juli 2008, 15:20

OK, lidt dumt sagt og tror ikke at de fisk holder i lang tid i badekaret. da der er sæbe i.

tetracrusta — 29. juli 2008, 15:23

#10 hmm det skal da bare skyldes godt og grundigt så er der ikke sæbe i,
jeg har selv brugt den samme spand som der bliver brugt til at vaskegulv med til vandskift i mine små akvarier,
der sker der intet ved det bare den er skyldet godt men det var selvfølgelige kun fordi jeg ikke havde en anden:)

Anders 1 — 29. juli 2008, 15:25

jeg ville ikke gøre det. vist det sker for mig tager jeg bare en af mine sorte akvarie spande, der kun bliver brugt til akvarie.

Unimati — 29. juli 2008, 15:31

Hvad er der sket, siden det kan gå så galt? En nitrat på 250 viser er fuldstændigt indkørt filter.... og for få vandskifte. At nitritten ligger på 10 viser, at der enten er blevet tabt en bøtte foder ned i akvariet, eller mange fisk er døde på én gang. Der skal relativt meget ekstra næring i vandet til, at et HMF-filter ikke kan følge med (bedre end en nitrit på 10 ihvertfald). Eller har stømmen været taget af HMF-filteret i længere tid. Eventuelt i forbindelse med en fodring?

Jeg ville skifte 50% af vandet, og så tilsætte en halv flaske AquaLife. Så er nitritten da væk. Derefter skal du skifte vandet løbende, så din nitratværdi kommer ned på et ordentligt niveau på 20-30.
Som #10 er inde på, så vil jeg nok heller ikke holde fiskene i badekarret, hvis altså det bliver brugt til at gå i bad i. Har du kommet et filter derned, ellers risikerer du en ophobning af ammonium og nitrit pga. afføringen fra dine fisk.

Har du kommet rent vand i badekarret? For så skal du lige holde øje med, at der ikke kradser nogle fisk af pga. det kæmpe udsving i nitraten og selvfølgelig nitritten, som de har været udsat for.

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 15:36

hmmm...jeg er udemærket klar over filteret ikke ska renses(been there,done that)..og er ved at skifte vand nu..men hvad med bundlaget? det stinker jo..😮 planterne lugter heller ikke for godt..

ps.mit badekar er et spa,derfor blir det rengjort HVER gang det har været brugt..skulle gerne ikke være sæberester eller noget i..
men hvad med fisk og maller? de ska vel ikke tilbage i akvariet så længe der er nitrit i? og det kommer man jo ikke bare lige af med? er godt nok chokeret over det er så extremt..ved ikke lige hvad der er gået galt der..

Anders 1 — 29. juli 2008, 15:38

jeg ville putte dem over i et andet akvarie.

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 15:43

#13..tak for en ordenlig forklaring:)
nej filteret har ikke været koblet fra,og har ikke mistet fisk..har også taget lidt fra et andet akvarie og fyldt i badekarret,så det er ikke rent vand fra hanen kun..jeg ved helt ærligt ikke hvorfor det lige er gået så galt..har en lille mistanke til det filterstarter jeg brugte da akvariet blev startet op for en månede siden..og så har jeg muligvis puttet for mange fisk i for hurtigt*doh*. jeg drøner fluks ud og køber aqualife..har ikke rigtigt noget valg..kan fiskene tåle at komme ned i akvariet til jeg kommer hjem igen? det drejer sig om ca.2 timer

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 15:45

Kan nitrivec bruges istedet for aqualife? Det har jeg nemlig stående..

Unimati — 29. juli 2008, 15:49

Hvis det har kørt i en måned, så tror jeg, at der er noget i vejen med dit testsæt. Nitraten burde ikke kunne blive så høj på så kort tid, hvis ikke du fodrer med selvdøde dyr 😀

Jeg vil omplacere fiskene i dine andre akvarier, hvis du har mulighed for det. Hvis ikke, så smid en luftpumpe i badekarret, og tjek løbende om fiskene har det godt. De skal ihvertfald ikke tilbage i akvariet lige nu. Det kan de højest sandsynligt komme i aften, når nitritten er væk (plejer at tage 15 minutter fra en "mild forgiftning" til at nitritten er væk, når man bruger AquaLife.... såen cirka).

Unimati — 29. juli 2008, 15:50

#17 Aner det ikke. Jeg har aldrig prøvet det *rødmer*

Anders 1 — 29. juli 2008, 15:52

hvis det er to timer i badekaret tror jeg alså ikke de overlever.

tetracrusta — 29. juli 2008, 15:59

jeg tror sagtes de kan overleve der ellers havde mine fisk også været døde den gang.
nitrivec kan sagtes bruges siger brugs anvisningen ihverfald :

Filterstarter der indeholder en specialblanding af nedbrydningsbakterier som nedbryder amonium og nitrit.

L-drengen — 29. juli 2008, 16:00

[citat]Kan nitrivec bruges istedet for aqualife? Det har jeg nemlig stående..[/citat]


ja det kan bruges.....vil personligt mene det er bere end aqualife

GuppyMolly — 29. juli 2008, 16:11

#20: Med en filterpumbe, akvarievand, og den der temperatur kan de sagtens klare turen i et par timer eller sådan .

Hugo — 29. juli 2008, 16:18

Mit bedste gæt vil være overfodring, evnt. med en foder som de ikke gider æde.
Et rengjort badekar med akvarievand og filter er i min verden lige så godt som et akvarie.......... Bare med den forskel at man ikke kan glo ind, og det er fiskene sgi da ligeglad med.!!

Jeg havde næsten samme oplevelse med en rejepyt den anden dag, foderrester i gruset gav sig til at gasse meget og ildelugtende.

Af med ½delen af vandet, gennem slamsugning, lige der hvor der er gasser i bundlaget og nyt vand i.
Jeg tog ikke engang rejerne op!!!🙂

Anders 1: tag det bare roligt;)

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 16:19

Jeg har smidt nitravec i,og en luft pumpe i badekarret..synz godt nok vandet er grønt i mit akvarie:(*blink*..jeg har ikke rigtig mulighed for at omplacere fiskene..i mit 200l har jeg små zebracichlider(de vil højst sandsynligt blive slagtet,og i mit 325 er der små goldens,som nok oz vil blive slagtet:() er oz bange for mine plecoer vil sidde fast i hulerne i 325..
mit testsæt er fra jbl(5 i 1)..den slog op i de meget lyserøde feltet i samme øjeblik det ramte vandet..det plejer da at virke i de andre akvarier..mit 325 er startet samme dag som 594,og der er alle tallene som de skal være...ved virkelig ikke hvad der er gået galt i det store..jo,at jeg har været for gavmild med fodret? Det blir nu els spist lynhurtigt,men? måske de alligevel får for meget

Hugo — 29. juli 2008, 16:20

ps: Brugte også aqualife.

Maj-Britt: Skal vi bare udsætte kaffen?

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 16:22

#24 fiskene(og maller) æder alt der blir serveret..og det de ikke tager klarer sneglene..der ligger ikke foderrester nogen steder,men selvfølgelig en masse afføring fra malleren(kæft de kan svine*doh*)..jeg har slamsuget helt i bund mens jeg tømte vand af,så håber virkelig det er nok nu..

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 17:20

#25 tusind tak til jer begge for hjælpen og snakken,slapper lidt mere af nu,selvom jeg stadig er ret bekymret for de kære små..Jeg er sikker på(efter snak med Gitte) at det der er sket er en bundvending..🙁 tallene er faldet meget allerede nitrit 2-5 og nitrat til 25-50..så den er på vej selvom det tager sin tid..akvarieforretningen nåede vi ikke,de lukker 17.30,og det kan vi ikke nå🙁 så det må blive på denne måde...synes dog stadig der lugter i akvariet..jeg går ud fra jeg ska lave store vandskift de næste mange dage ik?

GuppyMolly — 29. juli 2008, 17:31

Jeg tror du skal skifte hver 2. dag eller sådan . Hvad er en bundvending ?

benchmark — 29. juli 2008, 17:33

[citat]Hvad er en bundvending ?[/citat]
den terminologi vil jeg også gerne vide hvad det er ?

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 17:36

Så vidt jeg har forstået,er det når affaldsstoffer(gammelt foderrester) forsvinder ned i bundlaget,og begynder at rådne..hvis man så ikke får gjort noget ved det(støvsuget ordenligt i bund)så vil det pludselig komme til overfladen,og samtidig frigøre en MASSE lort til vandet..(svovlilte)..men er ikke helt sikker på om jeg forklarer det rigtigt,eller om jeg blander de to ting sammen..dem der har styr på det må meget gerne komme på banen..

Hugo — 29. juli 2008, 18:38

Når bundlag med affaldsstoffer bliver tæt, så startes en anden bakteriekultur der. Det danner på et tidspunkt så meget gasser og gasboblerne trækker rådenskab med op i vandet, når der er gas nok til det. Det giver et buum af næringsstoffer i vandet og det hele kan gå amok.
Gassen lugter som råden æg/vamel gylle og der skal ikke meget til at forpeste luften i hele stuen.*blink*

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 18:49

#32 tak for forklaringen,kunne lige pludselig ikke huske det igen..[citat]
Gassen lugter som råden æg/vamel gylle og der skal ikke meget til at forpeste luften i hele stuen.*blink*[/citat]
Nej tak,det fandt vi ud af*doh**blink**blink*(mangler en kaste op smiley)

jery — 29. juli 2008, 19:34

Du skrev ellers, at det lugtede som gylle?
Hvis du var kommet med oplysningen om de rådne æg, så ville jeg også være kommet med min forklaring på svovlbrinte længere oppe i tråden.
Har skrevet om det flere gange - en søgning vil (forhåbentlig?) bringe lidt mere for dagen.

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 19:46

#34 det var nu oogså gyllen jeg mente i det jeg har fremhævet..beklager det var en smuttede..vi snakkede om det igår,du og jeg,men der lugtede vandet ikke overhovedet(jo af akvarie)skrev jeg også,og sandet lugtede heller ikke i forbindelse med rengøring.. men da jeg så kommer hjem idag,efter en tur i byen,så stinker det af gylle i hele hytten..det ramte ligesom en knytnæve..

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 20:05

Hvor lang tid endnu ska jeg regne med der går,før nitriten er væk ved brug af nitrivec?..der er fulgt de anvisninger jeg fandt på http://www.aquaticlifeaquariums.com.au/index1.html "In case of intoxication symptoms immediately add 50ml of Sera Aqutan and 50ml of Sera Nitrivec per 100 litres of water." Jeg har så ingen aqutan:( er lidt ked af vi ikke kunne nå til dyrehandleren..hvis nogen bor i nærheden og har en ordenlig omgang aqualife stående,så skriv lige..jeg betaler selvfølgelig for den..er bare lidt desperat efterhånden,de kan ikke blive ved med at gå i badekarret,det er pumpen ikke stærk nok til..

Jeg har lige målt igen,og hverken nitrit eller nitrat er faldet yderligere..🙁🙁🙁

Luna — 29. juli 2008, 20:34

#Svarer dig her for ikke at spamme den anden tråd.

Kan forestille mig du blev forskrækket. Har da selv oplevet for meget nitrit i mit første akvarie og har klaret det med et stort vandskift og derefter daglige vandskift uden at have flyttet fiskene.
Så den med badekarret kan jeg ikke hjælpe med.

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 20:48

Sidst jeg havde bøvl med nitrit,hjalp det oz med store vandskift i en periode..men er bare bange for at sætte fiskene ned i akvariet igen,når der stadig er nitrit.

Luna — 29. juli 2008, 21:07

#38 Kan desværre heller ikke sige hvad der sker, nu de har været oppe.

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 21:16

🙁🙁

Hugo — 29. juli 2008, 21:36

Ved ikke om det er for langt væk, men jeg han næsten 1L aqualife stående:)
Og det vare længe inden vi går i seng

Kierkegaard — 29. juli 2008, 21:44

#40

Trist Maj-Britt.
Hvad vil I andre råde hende til? Skal det hele løses på kemisk maner med div. kemikalier? Eller skal Maj-britt bruge natten på at vaske sten/grus osv og gå i bund for at komme problemet til livs?

Min fornuft (om den så er sund) siger mig at grus osv skal gøres grundigt rent idet forureningskilden jo angiveligt ligger der. Så ville jeg selv fylde vand i igen og sætte min lid til at det "indkørte" filter kunne klare skærene sammen med store vandskift de næste dage?
Jeg er klar over at jeg ville gøre akvariet handicappet for bakterier ja. Men noget må der jo gøres - Maj-Britt skal vel også snart i bad.
Jeg modtager gerne konstruktiv kritik til hvordan JEG nu ville have håndteret samme case...

*uhh*

tetracrusta — 29. juli 2008, 21:48

ud med bundlaget og få noget med en kornstørrelse på 0,8-1,2 mm det bruger jeg,
det er skide godt ikke for stort ikke for småt, planterne vokser fint i det og skidtet kan ikke ryge ned igemmen,
der opstår heller ikke de der stinkbomber 😀

Hugo — 29. juli 2008, 21:49

#40 Jeg skrev,hvordan jeg klarede den i #24 og #26:)
Og mit akvarie køre fint nu, det er 5-6 dage siden jeg havde det område i akvariet med bundvending:)
Ikke det mindste at se på rcs, crs, ancistrus og lille½næb

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 22:20

#41 manden siger han ikke vil ud og køre nu(han skal op kl.6)🙁🙁 har ikke selv kørekort,ellers var jeg kørt;)

snoopyzrainbow — 29. juli 2008, 22:37

Synes bare det er lidt..tja..at tallene ikke falder mere..er lidt bekymret for at mine fisk skal gå i badekarret hele natten,og det meste af dagen imorgen..men nu har de jo været i renere vand,så de tåler nok ikke at komme tilbage i akvariet..øv også...(det var lige det pæneste ord i mit ordråd lige nu).håber at hele mit hjerte at de kan klare det(og at sønnike ikke skider i bukserne i nat,hvis han skal på wc,og fiskene plasker)*doh*

snoopyzrainbow — 30. juli 2008, 12:10

Opdatering: Ja jeg har fyldt opdateringen i min nystartet blog,dem der er interesseret kan kiggeher(indlæg 2)http://akvariesiden.akvariefisk.dk/weblog/post/?ID=780546

space-platy — 21. oktober 2008, 19:47

hmmm

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.