Anbefalinger til akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

T-Svendborg — 6. august 2008, 18:14

skal ud og købe nyt akvarie, faldt over aqua-medic´s percula 120 på 440 liter ca. er der nogen af jer der har erferinger med disse eller har hørt om. har fundet et til ca. 11.000kr. er det pengene værd? der er jo det hele med.

har regnet med en pris på ca. 15.000 for akvarie og udstyr, men vil helst have et med sump under og helst oppe omkring 500 liter.

Konge — 6. august 2008, 23:30

Der er meget delte meninger omkring Aqua Medic's akvarier.

Deltec laver nogle rigtig fine og gennemførte akvarier, men de er desværre også markant dyrere. Derudover er der Tunze(disse har jeg dog aldrig set andet end på billeder)

Omkring 15000 kr. for et 500 liters akvariesæt i nyt bliver svært at finde, hvis ikke umuligt.

Hvis du har mod på lidt "samle" selv findes der http://www.brilliant-aquarium.de/, de laver rigtig fine akvarier med overløb og sump, til meget overkommelige priser + fragt..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.