Forbanded hvepse:-((

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

snoopyzrainbow — 16. august 2008, 16:14

Er der andre end os der er totalt plaget af hvepse i år?? Kan ikke ha åbne vinduer eller døre,kan ikke nærme mig skraldespanden,tør slet ikke lade børnene lege ude,og dårligt nok lufte hunde;( Det tog mig næsten en halv time at spise 1 stk rugbrød,fordi jeg sku klaske hvepse hele tiden..på én time igår,smækkede jeg intet mindre end 16 hvepse..What to do??
Har allermest lyst til at flytte..kan ikke finde et bo,så ved ikke hvor de holder til:(🙁 hva faen gør man lige? Har sat en overskåren flaske op(hvor men vender toppe nedi) med syltetøj..de kan komme ned,men ikke op igår..men alligevel slipper jeg bare ikke...Jeg er selv allergiker og det er ungerne oz..det er et af mine marerit-come to life:(🙁
Har I andre problemer??

DaTankBully — 16. august 2008, 16:32

Hvepse er en plage, de er ikke godt for noget. Det der irriterer mig mest er at vores danske fugle nærmest bare passivt ser til, mens hvepsene genere os. Var det ikke en idé at blåmejsen, solsorten og spurven gav et nap med i udrydelsen af hvepsene. Mennesket kan efterhånden så meget. Vi kan lave ild, flyvemaskiner og kunstigt liv, men vi kan ikke få overtalt fuglene til at spise flere hvepse... Tankevækkende!

😉

brib — 16. august 2008, 16:36

JA- Jeg er overfølsom over for stik af Hvepse og andre kræ .

Normalt fiser jeg rundt og vifter med arme og ben når jeg slår græs - og nærmer mig de nedfaldne frugter .

I år har jeg købt benaday og hvis jeg bliver stukket har jeg lidt førstehjælp ved hånden .

Jeg har besluttet mig for at tage tyren ( hvepsene ) ved hornene og ignoreret dem . Og indtil videre er jeg sluppet for diverse stik .

Det er trivielt at skulle nærme sig nedfaldsfrugterne iklædt skudsikker vest . Så i år er der frit spil - Æd mig eller lad være .


De sidste 20 år har jeg i gennemsnit fået hvepsegift sprøjtet ind i min kønne mandige krop ca. hvert andet år . Dette har bevirket at mine arme - ben har lignet Arnold swartserneggers store "muller " plus efterfølgende penecielinkur .

I år har jeg droppet de vilde armbevægelser og indset - skal jeg stikkes af de små satanner så sker det nok uanset hvad jeg foretager mig .

Så jeg har lige kværnet flere hundrede hvepsefyldte nedfaldsæbler - uden at blive stukket . Men med mit sædvanlige held får de flyvende skidderikker nok ram på mig alligevel - :-)

tusse — 16. august 2008, 17:05

[citat]Hvepse er en plage, de er ikke godt for noget.
😉[/citat]

Det er forkert! Hvepse tager utroligt mange insekter. Det der sker på denne tid af året er at boene går i opløsning, da de nye dronninger er klækket. Dette medfører at arbejderne bliver nomader der opsøger søde sager, da det er det eneste de kan spise. De insekter de tager tidligere, fodrer de deres larver med... Larverne udskiller et sødligt sekret som arbejderne så kan leve af.

Invester eventuelt i en UV-fælde. Det tager en del af dem (indendørs).

snoopyzrainbow — 16. august 2008, 17:05

#3 problemet er at vi ikke kun generes udenfor,men også indenfor..og det er konstant..selv de få gæster der har turdet bevæge sig over til os siger det er extremt herovre..om vi har hvepsebo i huset..næ tror jeg da ikke..har ikke fundet nogen,selvom jeg har haft jaget manden rundt om huset for at kigge under udhæng...problemet er vores endegavle...huset er mellem 7 og 8 meter højt,er lidt svært at se til tops*doh*
Vi havde et træ med æbler..men hvepsene har ædt rub og stub,der er ikke det mindste tilbage der ligner et æble..Det er nu ikke så meget mig selv jeg tænker på(selvom jeg er panisk angst for hvepse)men ungerne..kan jo ikke være rigtigt de skal sidde ind i høj solskin og 30graders varme,bare fordi hvepsene er over alt lige her..kan ikke engang åbne yderdøren for at gå i postkassen,uden at skulle vifte de første 4 hvepse væk..og yderligere en 10 stykker,inden jeg når ind igen...;(;(

søren86 — 16. august 2008, 17:26

kan man ikke sætte godt med fuglekasser op, til at tiltrække fugle der kan spise hvepsene?
jeg fik fat i en af de der elektriske ketsher (staves) sidste weekend, og fandt det yderst underholdende at spille hvepse tenis..😀

set og match bold:P

Frank — 16. august 2008, 20:07

Jeg har været i djurssommerland i dag.... Sagde i Hvepse?? man kunne ikke sidde nogen stedder og spise sin mad, og man skulle konstant kigge efter at der ikke lige var en klar til at stikke ungerne... Vi tog konsekvensen og kørte tidligt hjem. de havde ellers div fælder hvor flere 1000 var hoppet i, men der var stadig en hel hær tilbage. 🙁

snoopyzrainbow — 16. august 2008, 20:14

#7 øv hvor surt...det er bare så forbandet irriterende man ikke kan være i fred..;(;(

søren86 — 16. august 2008, 20:34

lige et lille billede fra vores sommerfest sidste weekend..

vogter solidt over øldepotet i baggrunden:D

Ashz — 16. august 2008, 20:37

Jeg har/havde præcis det samme problem.

Jeg har købt mig en hvepse spray, som man sprayer ind i deres bo om aften, så "gasser" man dem, så dør de fleste.

Jeg fandt vores ved at kigge op under imellem tag og hus, der kan nogengange have lavet sig en hule inden for af en slags. så sprøjtede jeg der ind om aften, så døde de allesammen.

- vi havde dem lige ved siden af hvor vi spiste, så da jeg åbnede døren og satte noget mad på bordet var de der med det samme, og der var flere 100. Så det kan betale sig at gøre noget ved dem.

PS: Jeg vil tro du kan få disse hvepse spray's mange steder i landbrugs butikker, af en eller anden art.

kamel import dk — 16. august 2008, 20:59

Jeg ville kontakte et af de firmaer der rykker ud og udrydder skadedyr og andet. De vil lynhurtigt kunne finde ud af hvor hvepseboet befinder sig og fjerne det.

Kennet

snoopyzrainbow — 16. august 2008, 22:12

#10 det er det jeg kalder udhæng..
#11 tro mig,har overvejet det kraftigt...

jery — 16. august 2008, 23:39

#11: og de tager så ikke ud i år i vort område, fordi der er alt for mange, skal jeg lige hilse og sige.
Har du kigget efter jordboer? Dér var vores kæmpe hvepsekoloni nemlig i år.
Bevæge dig udenfor i skumringen og se, hvilken vej de fleste flyver - de flyver nemlig hjem. Følg dem, og du finder boet.
Vi har så givet dem pulver i første omgang. Det var meningen, at det skulle tages med ind i boet, men det slog altså ingen hvepse ihjel. Så har vi måttet bide i det sure æble og investeret i en gift-spray. 3. gang var lykkens gang.
Jeg er ellers meget opmærksom i foråret, når dronningerne er ude at lede efter egnede steder. Hvis man får klasket dem på det tidspunkt, kommer der jo ingen hvepseboer.

Henriette23 — 17. august 2008, 00:04

En effektiv spray mod hvepse og andre insekter er 810 insekt spray, den fåes mange steder, virker øjeblikkelig. vi havde et hvepsebo i tagudhænget. allerede efter 10min. faldt de første hvepse ud af boet og lå og krummede sig på jorden til de døde. giften virker stadig, efter 1 måned, kommer der hvepse ind i boet så dør de også. men man skal dog være opmærksom på at sprayen er karakteriseret som farligt for miljøet. rester der smides ud hører under kategorien kemikalieaffald, selv beholderen når den er tom skal gives til renovationen. men et effektivt middel.

Søren C — 17. august 2008, 01:17

Vi var på Skanderborg festivalen i år og lå på en campingplads 14KM væk fra festival pladsen. Der var simpelthen så mange hvepse om morgenen så vi kunne ikke få vores mad i fred. Det endte med min far hentede en badminton ketscher og begyndte at skyde dem af H.... til. Det så ekstremt morsomt ud, og tror et par hundrede har måttet lide under ketcheren, det var en normal ketcher, så der kan komme rimelig godt fart på hveps lige pludselig, hehe 😀

Vi havde også et i vores udhæng på huset, men det gik i sig selv, mærkeligt nok. Det var der et år, og næste år så vi intet til nogen hvepse overhovedet. I år har været sådan moderate, men ikke det store.

Angående at blive stukket kan jeg ikke mindes jeg er blevet det, jeg har en evne til bare at lade dem passe sit, og så kan jeg passe mit. Flyver de i nærheden af ens hoved eller sætter sig på ens arm så bliver de altså lige hviftet væk. Men hvis man kan se bort fra dem så er riskioen for at blive stukket altså lille. De fleste folk jeg har set blive stukket er fordi de får hvepsen til at være i klemme, så stikker de som gale 🙁

kamel import dk — 17. august 2008, 09:09

#13:
Det er jo ikke sikkert, at det er tilfældet i trådopretterens lokalområde.

#1:
Du kan forsøge en anden ting, nemlig at kontakte en biavler og høre om han vil hjælpe. De er vant til at slås med hvepse.
Vi gjorde det samme her, da vi fik en stor hvepserede på loftet.
Der er en god chance for at blive stukket, når man kommer i nærheden af hvepseboet og det er jo ikke så fedt, hvis man som jer er allergiske overfor det.

Kennet

Andreas J.K — 17. august 2008, 11:04

#15 så går der jo helt sport i det:D. mig og min ven lambertsen vi spiste sammen igår der var der også så pisse mange hvepse:P så vi havde et glas med sodavand og der fløj de jo ned i:Pså var man hurtig med dåsen og stille den oven på så de druknede:Pder gik der sku sport i:Ddet sku blive en OL diciplin:P

brib — 17. august 2008, 11:26

Her kommer historien om hvordan jeg lærte at stepdanse på 2 minutter. :-)

Min søde venlige hustru ( cirkelinedk) Havde i et ugeblad læst , hvordan man lavede sin egen hvepse fælde.

Man tager en 2.l sodavandsflaske og skærer de øverste 10 cm af toppen på flasken- Denne top vender man modsat ned i flasken og fylder en sjat saft - eller honning vand i . Systemet virker fint - Hvepsene kan godt komme ned i flasken - men ikke ud igen .

Som sagt - så gjort. Vi kørte en tur op og handle , og da vi kom hjem var der en vild aktivitet i hele gården hvor flasken stod- men også hos naboer og genboer var luften levende af bier og hvepse.

Der var sket det at flasken var væltet- og den søde blanding lå spredt pænt ud over gårdspladsen. Det havde bevirket at alle kræene fra genboens bistader pludselig boede på vores gårdsplads. Samtidig var en bisværm der var flyttet hjemmefra også lige kommet forbi.

Der var bier overalt , jeg sku dælme ikke ud af bilen , og beordrede cirkeline at hun fik åbnet hoveddøren , så jeg kunne komme ind , uden at skulle passere alle de der flyvende stikkebasser .

Fruen var totalt kold og kaldte mig grimme ord som tøsedreng - tudefjæs osv . og gik ind af bagdøren og fjernede et klædeskab der var parkeret foran hoved døren . ( hun er stærk - Hun er den eneste kvinde jeg kender der kan tage en 720.l balje og kyle den op på traileren alene ) :-)

Nå men - tøsedrengen her blev da "loppet" ind af hoveddøren uden bistik. At cirkeline så har moppet mig med det siden er en helt anden historie :-)

Enden på det hele blev at alle kræene forsvandt da saften var drukket, og atter faldt der ro over vores lille farm . Der lå flere tusinde druknede stikkebasser i den væltede flaske og det var jo egentlig synd , får de fleste var ganske almindelige bier .

Siden har vi ikke eksperimenteret med fælder i den retning .

Andreas J.K — 17. august 2008, 13:04

#18 det var sku uheldigt:P
**
W

Paaw — 17. august 2008, 13:53

Vi har også utrolig mange hvepse! De har bare alle sammen valgt at dø på mit værelse.. der kommer ca. 10 ind på mit værelse hver dag og de dør alle sammen her inde af sig selv... pisse irriterende da jeg har fået afvide de stadig godt kan stikke når de er døde, så skal passe meget på hvor jeg går..
Heldigvis er jeg kun blevet stukket en gang i år.

snoopyzrainbow — 17. august 2008, 14:51

#18..Nu overvejer jeg da seriøst at pille min ned igen...ska sgutte nyde noget i den stil:o

Andreas J.K — 17. august 2008, 17:56

idag spillede jeg også hvepse bordtennis:D der var fandme smæld i baghånden:P
jamen man kan faktisk havde det sjovt med de små skiderrikker:D bordtennis bat + hveps=av av for hveps:P

Bruger #261316 — 18. august 2008, 10:09

Du må ud med lygten og finde deres bo. Så tager du en flammekaster "deodorant" og flambere dem. Ellers kan du købe noget meget effektivt insektspray i silvan. Det er billigt og det virker rigtig godt.

Jeg er ikke allergiker så jeg plejer at tæve dem med en rive først hvis jeg ikke kan nå med sprayen. De bliver mopset men så flytter de også deres bo.

snoopyzrainbow — 18. august 2008, 12:13

Jeg ska absolut ikke ud med hverken det ene eller det andet og lede efter hvepse...så hellere ringe til en kammi ,der er biavler...han har sgu da uniformen til det:D:D

SogneprQsten — 18. august 2008, 18:18

Hehe.

jeg arbejdede i gennem 1 år hos en biavler, jeg har ingen angst for bier (selvom jeg fandt ud af jeg er overfølsom).

men hvepsne.

og nøj ja der er rigtig nok rigtig mange.

Men en ting man kan gøre er når de er gået i seng, og man har fundet deres bo, tage en dunk benzin, og vædde bodet, dampene burde gerne nakke det ene og det andet.

også hvis man har en lille sprøjte og man kan komme til åbningen.


man kan også tage en affaldsæk (gerne de klare poser det holder bedre.

sætte rundt om, lige vippe bodet ned i / skære det ned i posen.

når man så har dem der inde, sætter torturen ingen grænser ^^

Paaw — 18. august 2008, 18:24

#25 Kan man ikke bare antænde benzinen? 😛 Så er man da sikker på de er døde!

SogneprQsten — 18. august 2008, 18:28

#26 hehe, jo puf gg

bare ikke smart hvis det nu sidder op af huset. hehe.

desuden behøver man slet ikke nogen af de el flue smækkere.

det bare at klappe dem med hånden, så når de ikke at stikke.

Andreas J.K — 18. august 2008, 19:11

27# lige mine ord
😀

snoopyzrainbow — 19. august 2008, 14:43

Så skete det der ikke skulle ske...lille Magnus på 4 mdr,fik sit første stik af en dum hveps;( Lige i øjenbrynet:(
Og lige udenfor lægekonsultationen...så det blev ikke til en vaccination i begge lår,men også et stik ved øjet..forbanded hvepse;(;((indsæt meget grimt ord her)

SogneprQsten — 19. august 2008, 15:12

Er jeg ked af at høre.

Jeg håber ikke han får større hævelse, lige over øjnbrynet. så lukker det jo nok ned over 🙁

de er nogle sko(d) insekter hvad angår stik.

brib — 19. august 2008, 16:19

[citat]Så skete det der ikke skulle ske...lille Magnus på 4 mdr,fik sit første stik af en dum hveps;( Lige i øjenbrynet:(
Og lige udenfor lægekonsultationen...så det blev ikke til en vaccination i begge lår,men også et stik ved øjet..forbanded hvepse;(;((indsæt meget grimt ord her)[/citat]

Stakkels unge .

Tæver et par hvepse som hævn :-)

jery — 19. august 2008, 16:57

Ja, vi kan så ikke tæve nogle hvepse som hævn - jordboet er fyldt med tusindvis af DØDE hvepse!
Hurra for giftsprayen; er ikke just begejstret for at fylde Moder Natur med gift, men det var da trods alt noget, der var beregnet til indendørs brug.
Og herefterdags har Magnus vel net på vognen?

snoopyzrainbow — 19. august 2008, 22:02

Han var ikke nået ned i vognen endnu,stod med ham på armen,havde lige lukket døren indtil lægen bag mig:(🙁
Bruger altid myggenet,oz selvom det regner...holder nemlig oz naboens møg katte ude af vognen..

Hævelsen er faktisk væk igen,det lille pus altså..

Tusind tak fordi I lige smadrer et par ekstra hvepse...de fortjener det;(

t.terkel — 20. august 2008, 21:45

i skulle prøve denne http://www.jemogfix.dk/jemfix/web/news.nsf/va_page/DKNY00205?opendocument&portal=web
den har virket for mig;)

snoopyzrainbow — 20. august 2008, 21:51

#34 smaaaaart:D men nu er problemet så også at de bevæger sig indenfor..og det blir lige en tand for dyrt at skulle investere i en ti stykker af dem tror jeg.. kemo gik amok i skraldespanden og containeren den anden dag med en kvit-spray...og kom så ellers løbende ind,og sagde meget forpustet at vi skulle holde os væk derfra de næste par timer..han havde simpelthen sprayet ned i,og udenpå..og vupti! Vi har faktisk kun haft én hveps siden:D:D:D Måske jeg skulle stille sprayen til rådighed for lægen;)

tusse — 20. august 2008, 22:47

Synes folk går fuldstændig i selvsving på denne tid af året.... Den farlige, farlige natur kommer helt tæt på!😀
Det er desuden en slet skjult hemmelighed at hvepse er ret fredelige medmindre du klemmer dem eller generer deres bo. At de summer rundt om hovedet på en er ikke i arrigskab... det er fødesøgning. Er adfærd de fleste herinde finder spændende og tiltalende... hos deres fisk. 😉

brib — 20. august 2008, 23:10

[citat]Synes folk går fuldstændig i selvsving på denne tid af året.... Den farlige, farlige natur kommer helt tæt på!😀
Det er desuden en slet skjult hemmelighed at hvepse er ret fredelige medmindre du klemmer dem eller generer deres bo. At de summer rundt om hovedet på en er ikke i arrigskab... det er fødesøgning. Er adfærd de fleste herinde finder spændende og tiltalende... hos deres fisk. 😉[/citat]

Ja de hvepsebasser er gavnlige for mange ting - Bla . æder de fluer og andet kravl.

Dog er de knap så hyggelige når de forlader boet og skal have noget sødt at spise - og når det bliver lidt koldere , ja så bliver de direkte ondskabsfulde.

Mit umiddelbare problem er nedfaldsæbler, her til aften ville jeg køre en lille tur med plæneklipperen og i samme anledning hjælpe hvepsene ved at kværne æblerne . Det var ikke populært. Heldigvis så de sig kun gale på plæneklipperen og ikke chaufføren. De hamrede løs på plæneklipperen og der var masser af små gift klatter på maskinen.

Jeg tror jeg venter et par dage inden jeg slår den græsplæne færdig . :-)

snoopyzrainbow — 21. august 2008, 08:44

#36 det har du i og for sig ret i,men problemet er,at de er ret aggressive på denne tid af året,pga.mangel på føde,og for tidlig sommer.
Den magnus blev stukket af,kom bare drønende,opdagede den ikke før den sad i øjenbrynet på ham..ergo har vi intet gjort for at provokere den..De er enormt aggressive på denne tid af året,og ved det har været oppe og vende flere steder,at det er slemt igen i år,ligesom sidste år...og når man nu ikke kan tåle dem,så blir man altså en anelse panisk,uanset om man vil eller ej*rødmer*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.