Vand skift.!!??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

-paw- — 25. august 2008, 20:34

hej..... hvordan skifter folk vand her inde? jeg har hørt at man tager de der 25-30% vand og skifter.. mennn kan fiskene godt tåle at man så bare smider 25-30% koldt postevand eller hvordan gør man lige der???*skeptisk* er det noget med at lade en spand vand stå natten over så den får stue temperetur??*rødmer*

Paw

Luna — 25. august 2008, 20:39

Til de mindre akvarier bruger jeg tempereret vand fra vandhanen fra en spand. Til de større akvarier, bliver det gjort med haveslange og tempereret vand fra hanen.

Søren C — 25. august 2008, 20:41

Der er en tommelfinger regel med vandet skal være 20grader varmt, det vil jeg dog fra råde hvis du har en akvarie der er f.eks. 27-29grader varmt. Så er det bedre at bruge 25grader eller noget i den stil. Men ja det bliver klaret med vand fra hanen.

-paw- — 25. august 2008, 20:54

min temperetur i mit akvarium ligger på lige omkring 26 gader og mit akvarium er på 54 L.

Locken — 25. august 2008, 20:58

Jeg skifter 20 % og da der er varmvandsbeholder og ikke de nye i bygningen vil jeg ikke bruge varmt vand pga bakterierne så mine får bare kold vand direkte og de elsker det.. svømmer ind og ud af strålen...

Søren C — 25. august 2008, 21:05

Paw; skift 20% af vandet med en 20grader, burde de godt kunne overleve, men det er sandt hvad Locken skriver, man skal huske på de bakterier der måske er i vandrør i bygning, eller i varmvandsbeholderen.

-paw- — 25. august 2008, 21:08

har også fået af vide at jeg ikke måtte bruge varmt vand fra hanen, så ville også bare bruge klodt vandt. men det var bare om de ville kunne tåle den temperetur forskel der lige pludselig ville være.. når man smide en spand klodt vand i akvariet...

og bruger folk ikke bare en spand til at skifte vand??

Luna — 25. august 2008, 21:10

#6-7 Har selv altid brugt tempereret vand fra hanen. Både da jeg boede i lejlighed og nu i hus. Jeg har aldrig haft problemer.

Villads — 25. august 2008, 21:11

Locken - nu har jeg set i en anden tråd at du har lang erfaring som akvarist - så måske kan du svare på spørgsmålet om hvilke bakterierer der er tale om og på hvilken måde de skader vores fisk.
Jeg har spurgt om dette mange gange i mindst to år uden at få et fornuftigt svar.Er du dagens mand? 🙂

Søren - Hvor har du lært den tommelfingerregel henne?

Min tommelfingerregel siger at vandet skal ha' samme temperatur som i akvariet og jeg bruger tempereret vand direkte fra hanen.

Søren C — 25. august 2008, 21:19

Paw; I dit tilfælde med et 54L's så vil en spand række, men tro mig når du har et 250L's så skal du til at gå frem og tilbage 14gange for at for tømt og fyldt det igen. Så bruger man hellere en vand slange :p

Villads; Jeg mener det står i en af mine bøger, eller en bog jeg har læst på et tidspunkt. Det er sikkert en oldsag fra min farfars tid, fik de fleste af hans bøger da han gik bort. Anyways, jeg har lige kigget i min nyeste bog jeg har anskaffet mig, og der står faktisk at man skal skifte med vand der er samme temperatur.

Men i et 250L's akvarie sker der ikke det store ved at fylde på med 20grader varmt vand, hvis vandet er 25grader. Det er noget andet med et 54L's, da der er mindre vand kan svingningen også blive meget større.

Hugo — 25. august 2008, 21:30

Jeg bruger koldt vand direkte fra hanen.
Undgår varmtvand, da der er instalationer af kobber på varmtvandsdelen her i huset og det tåler mine rejer ikke.

Man plasker selvfølgelig ikke en hel spand vand i et 54l, med et splask, til småakvarierne bruger jeg et Lmål, så temp. ændringen er ikke pludselig.
Til de store bruger jeg bare haveslangen, da vandvolunen er så stort:)

I naturen svinger temp. jo også fra nat til dag og fra solskindsdage til regnvejrsdage, så jeg ser ingen grund til at være hysterisk med temp.🙂

Villads — 25. august 2008, 21:31

Ja Søren der er mange meninger om denne sag.Jeg forstår bare ikke hvorfor man vil hælde koldt vand i hovedet på tropiske fisk.
Naturligvis undtaget de arter der går i leg ved den behandling.

Hvad hedder din nyeste bog?

Søren C — 25. august 2008, 21:32

Narj, ikke når du har en stor balje, men lad os sige du tager 30% af vandet i en 54L's balje på en gang, det kan nok få konsekvenser for sarte fisk, f.eks. Neonfisk.

Villads — 25. august 2008, 21:35

Hugo den med kobber holder ikke.
Vi har alle lidt kobber rør til slut i rørføringen og de er alle belagt med et lag kalk fra vandet og evt. kobbersalte bliver alle skyllet ud på få sekunder.
Mine rejer får samme temperede vand som guppyerne.

Ullits — 25. august 2008, 21:54

tjahhh.... jeg tror nu på at det er det mindste problem der er ved at holde fisk... temperaturen...
alle dage har mine fået det kolde styrtebad, når den tid er og det er et skift på 50 procent... temperaturen kan falde helt op til 6 grader celcius og ikke nok med det men mange af fiskene søger selv hen i den direkte kolde stråle...
faktisk er jeg overbevist om at det er med til at øge deres imunforsvar...
prøv at pakke et menneske ind og beskyt det mod alt hvad der er af små finurligheder i vores univers så som bakterier og kulde varme påvirkninger.... hvad får vi ud af det ... et meget sart væsen... og hvis der så lige pludselig kommer et eller andet ind i et sådant individs miljø, hvad sker så.... johhhh, man kan blive dødeligt syg.. det gælder også de levende væsner vi holder...

hold da op hvor er det svært i dag at gå ud og købe nogle robuste fisk... de er alle opvokset i konstant temperede termostatstyrede og uv-behandlede miljøer.....
hvorfor er det lige at min fisk bliver syg.... når den får lidt koldt vand?.... gæt!

der er sgu ingen steder i naturen der er så regulerede som det lille smørhul mange har til at stå i stuen...
jeg ved godt at de fleste gør det i en god mening, men det kan nemt blive en bjørnetjeneste....
iøvrigt har jeg aldrig syge fisk, for min holdning til det er som beskrevet, jo mere de udsættes for jo stærkere bliver de!
i naturen i regntiden, skyller der simpelthen ned med så store mængder vand, som ikke er temperatur reguleret, men formentlig er skide koldt, da meget bliver ført ned fra diverse bjergstrukturer ... sååååååå..

Hugo — 25. august 2008, 21:56

Villads: Mine amanoer og rcs er jeg heller ikke så øm over..................... Men kardinalerne eks. Der bliver ikke taget chancer der*blink*

Der er også forskel på kobber og messing, haner og forskruninger til plastslangerne er jo messing. Og hanerne er forcromet.
Men i vores varmtvands instalation er der flere M kobberrør, det kalk som vil udfælles her, bliver udfællet i varmevæksleren(gennemløbsvarmer), da der sker en trykændring der og trykændringer flytter den blivende hårdhed på vandet.
Derfor er der ingen kalkudfældninger i de M kobberrør efter varmeren:)

PS: Vi har blødt vand her i vestjylland

benchmark — 25. august 2008, 21:59

Jeg bruger vand direkte fra hanen , jeg regulere temperaturen til at vare Ca samt temp som akvariet eller 1-2 C under. Jeg har snegl og rejer og aldrig haft problemer.
Den enste balje jeg haft problemer med var den jeg brugt kun koldt vand fra vandhanen. *skeptisk*

KasperK/Lolland — 25. august 2008, 22:03

Har jeg ret i, at 25 % ikke er nogen variabel? 25 % er 25 %, uanset hvad?

At hvis jeg skifter 25 % i mit 52 ltr så suger jeg 13 ltr op og tilsætter 13 ltr rent koldt vand og er derved tilbage ved starten? Og hvis jeg skifter 25 % i mit 550 ltr så suger jeg 137,5 ltr vand op og erstatter det med 137,5 ltr rent koldt vand? Og hvis jeg skifter 25 % i mit 250 ltr så suger jeg 62,5 ltr vand op og erstatter det med 62,5 ltr rent koldt vand?

Hvordan kan det så være, at i et 52 ltr akvarie magter de øvrige 75 % ikke, at være en tilstrækkelig buffer for temperaturudsving, når det tilsyneladende ikke er noget problem i andre størrelser?

I spændt venten på et klart svar; mvh:

Villads — 25. august 2008, 22:03

Den må jeg vist lige tænke over Hugo 🙂

Søren C — 25. august 2008, 22:09

Kasper K; Hvis du har et 54L's akvarie og så kan du skifte de 13L i en omgang. Hvis jeg skal skifte vandet i mit 250L's skal jeg gå 7-8gange, det tager længere tid og derfor falder temperaturen mere stødt. Hvor i 54L's akvariet falder det meget hurtigere. Er mongol til at forklarer sådan noget, men håber det gav mening :p

benchmark — 25. august 2008, 22:13

# 18 jeg skifter 25-30% vand uanset akvarie størrelse. Jeg måler ikke hver liter droppevis, jeg laver et øjemål af akvariets højde og suger ud et kvart til tredljedel af vandets højde (det svar til Ca 25-30 %) . Som sagt det er tempereret vand, via en haveslange jeg bruger inddørs.
Det er det sammen procedure på mit 12L, 60L og 530 L ...no problemo.

Hugo — 25. august 2008, 22:24

Tænk du bare Villads 🙂🙂

ps: Er det så nu, at jeg skal fortælle, at vandet her er svagt surt også, og derfor mere agresivt i rørene ? 😀

Villads — 25. august 2008, 22:56

Ja det er Hugo. 😉

Jesper.holmgren — 25. august 2008, 23:22

Jeg har et 325 L og et 54 med yngel, begge får bare det kolde gys en gang om ugen ca 25% skiftet med koldt fra hanen. Når jeg skifter ca 90 l i den store falder temp. kun 2 grader, fiskene elsker det og er meget aktive bagefter. I mit yngle akvarie får de samme tur 2 spande fra den kolde hane, det har de fået fra de var helt små og får det stadig, og jeg har aldrig sat en fisk til:P
Jeg arbejder på en fødevare virksomhed hvor vi målte forskellen på at fylde varmt vand i en knivsterilisator, og koldt vand i en anden. den med det varme vand skulle over 82 grader i ca 15 min før den var steril, den med det kolde var steril allerede ved 65 grader i 6 min. Men det kommer så igen an på hvor høj keddel temp man køre;)

stonny — 26. august 2008, 00:03

#10, #13 og #20 Det er noget sludder Søren. Hvis du skifter 20 % giver det nøjagtigt samme temperatursvinging i et 54 l som i et 250 l eller i et 10.000 l eller i et 1 l. Det er simpel matematik 😉

I et 50 l ved 25 grader skiftes 10 l vand, der er 20 grader. De 10 l udgør 1/4 af af de 40 l, som er tilbage i akvariet. Temperaturændringen bliver 1/4 af temperaturforskellen på 5 grader = 1,25 grad. Ny temperatur 23,75 grader.

I et 250 l ved 25 grader skiftes 50 l vand, der er 20 grader. De 50 l udgør 1/4 af af 200 l, som er tilbage i akvariet. Temperaturændringen bliver 1/4 af temperaturforskellen på 5 grader = 1,25 grad. Ny temperatur 23,75 grader.

Villads, tag dig ikke af Hugo. Han er så p....øm over de s....dyre kardinalrejer. Jeg har været på besøg hos ham adskillige gange uden at se dem. Kardinalerejer = gemme-sig-under-sten-usynlige-rejer. Så om de smutter i svinget ved at få et ordenligt skud kobber, kan ret beset være ligegyldigt - det kan oven i købet være de bliver mere synlige, når de flyder i overfladen 😀

Søren C — 26. august 2008, 00:06

Hmm... Nej Stonny, for i det at du bruger måske 40min på at fylde dit 250L's og du kun bruger 5min på dit 54L's så stiger temperaturen. Hvad du skriver er korrekt hvis du har et totalt isoleret system, men det har du bare ikke i et akvarie :p
Tror problemet er at jeg har mit varmelegeme liggende omme bagved, i vandret position (Sådan er det bedst skjult i mit akvarie). Så jeg kan have det tændt mens jeg skifter vand. Hvis du har det stående lodret så måler det jo temperaturen på luften og varmer som en sindsyg, derfor slukker man det mens man skifter vand. Så ja, hvis du slukker for det så er din udregning næsten rigtig 😉
Men tja... Jeg synes ikke temperatur beregning er simpel matematik, det er det nok for et lukket system, men når man ser det fra fysikens verden er det noget helt andet, hehe 😉

jery — 26. august 2008, 00:24

Jeg er jo gammel og konservativ, så jeg har skiftet vand på samme måde, siden jeg fik mit første akvarium i starten af 1960'erne.
Tapper koldt vand af i spande til temperering og skifter 10-20% en gang om ugen (med mindre akvariet er nyanlagt, der lige er kommet mange nye fisk i eller lign. Så laver jeg nemlig store vandskift). Bruger en hævert til at rense bund/suge vand op og et litermål til at hælde nyt vand i. Det tager mellem et kvarter og en halv time, alt afhængig af akvariestørrelse.

Villads — 26. august 2008, 00:50

Ja Sten jeg har lidt problemer her med at slå Hugo oven i hovedet med hans egne kobberrør,men jeg har nu også svært ved at tro på at selvsamme Hugo har en installation hvor der er så store mængder kobbersalte i vandet at det kan være giftigt for ret mange levende væsener.

Min formål med at deltage i disse lange diskusioner er at gøre tingene let for akvarister og da især nybegyndere.
Koldt vand ville være det allerletteste,men jeg er stadig ikke helt overbevist om det kloge i at give tropiske fisk koldt brusebad flere gange om måneden.
Det næst letteste er at bruge tempereret vand fra hanen og det går fint med det i langt de fleste tilfælde.
Vi har hørt ganske få tilfælde hvor det ikke har været godt,men jeg tror kun det er et eller to tilfælde hvor det er dokumenteret bare nogenlunde.Resten er ammestuehistorier fortalt af folk som har hørt fra nogen der boede over for nogen der er i famile med noge...........bakterier.........farligt...........uha uha.............
Derfor skal man være opmærksom på at der i meget sjældne tilfælde kan være problemer med at bruge vand fra den varme hane i akvarier,men det er så sjældent at vi ikke behøver at bekymre os om det før vi står med fisk der notorisk bliver syge ved hvert vandskift med vand fra den varme hane.

Hvornår vi skal tro, at nogle af alle disse tilfælde af forkølelsespletter, som hvide pletter hed i min barndom, der hele tiden fortælles om her på AS, stammer fra den stress, som det måske er for tropiske fisk at få koldt bad,er et andet spørgsmål som er interessant.

Park — 26. august 2008, 00:51

Tja, hver søndag støvsuger jeg bunden til jeg ca. har tappet 25% af og så kommer der koldt vand i direkte fra hanen og det har ikke voldt nogle problemer endnu... 😛 Det giver et temp.fald på 2-3 grader...

Men det er jo smag og behag om man gider at stå og måle temp af vandet og komme kemi for at "forbedre" vandet!!! 😉

Vænge — 26. august 2008, 01:03

Når nu der er tale om en lille mængde vand der skal skiftes - 10 liter vand - kunne man så ikke bare koge noget af vandet på en elkedel og så tilsætte indtil man får den temperatur man gerne vil have? Det er hurtigt og man behøver ikke bekymre sig om at give sine tropefisk et koldtvandsbad....

Ville der være noget problem i det?

Søren C — 26. august 2008, 01:11

Man kan jo bare hælde tempereret vand i? Det er der jo hellere ikke noget galt i, hehe, det er kun hvis man hedder Hugo og bor i Jylland 😛

Villads — 26. august 2008, 01:16

#30 Hvorfor vil du koge vandet når du kan tappe det fra hanen?
Det er blevet og bliver gjort af folk,men hvorfor?

stonny — 26. august 2008, 01:17

#26 For det første tager det ikke 40 min at hælde 50 l på akvariet, højst nogle få min. Min vandhane giver ca. 1000 l i timen svarende til 3 min. for 50 l - lad os blot sige 5 min., da jeg sjældent skruer helt op for hanen. På den tid når dit varmelegeme vist ikke at varme ret meget.

#30 Det kan du sagtens. Du vil oven i købet får vand med en lavere KH, da karbonaten for en stor dels vedkommende fjernes ved kogning.

Søren C — 26. august 2008, 01:20

Stonny; ja for jer der kan trække en slange gennem huset, det kan jeg bare ikke, jeg må gå med vandkanden 😛
Og det tager desværre sin tid, da vandhane og akvarie ligger i hver sin ende af huset. 🙁

Troede man kogte vandet for at være sikker på at eventuelle bakterier der kan være i ens vandrør dør. Oh well, kan være mig der er galt på den, hehe.

Park — 26. august 2008, 01:22

#33 det er da meget lidt der rent faktisk fjernes ved kogning...!?!

JitH — 26. august 2008, 07:33

Jeg har oplevet at fiskene nærmest er gået i chok, og har lagt sig stille på bunden efter 1/3 vandskift med koldt vand.

Først efter 2 timer begyndte de at svømme normalt rundt igen *blink*

stonny — 26. august 2008, 13:25

#34 Mål temperaturen før og efter og se hvor lidt dit varmelegeme har nået at varme vandet, mens du har skiftet. Det vil være så ubetydeligt, at det ikke er værd at skrive hjem om. Hvad skal vi tippe på 1/4 - ½ grad? Mit varmelegeme på 300 W tager flere timer om at hæve temperaturen blot 3 grader i et 530 l og så får det endda hjælp at 240 W lys i heldækkende armatur.
Det må dælme være et stort hus, du har, hvis tidsforbruget mellem vandhane og akvarium skal have en afgørende betydning. Bor du på 10. sal uden elevator og med vandhane i kælderen 😉

Gl.dansk — 26. august 2008, 13:42

Jeg skifter 40 - 50 % af vandet i mit 54 liters om ugen uden problemer. Og det er fra den kolde hane....

Gitte B.P. — 26. august 2008, 14:09

til mine selskabsakvarie på 24frader bruger jeg tempereret vand fra vanen, hvilket ikke skulle være et problem hvis man får vand fra et godt vandværk, men nok ikke tilrådeligt hvis man har privat brønd. I mit kampfiskakvarie hvor temperaturener på 28grader, koger jeg en kedelvand og blander i spanden med vand til rigtig temperatur inden det hældes i akvariet, men dette går jo kun i et forholdsvis lille akvarie, mit er 54 litter og kan gøres med to kedler samt koldt vand. Grunden til at jeg ikke bruger temp. vand i dette akvarie, er at kampfisk er mere sarte overfor svampeinfektioner, og jeg er bange for at det kan trigges ved selv små bakterieangreb.

stonny — 26. august 2008, 14:44

#39 Bakterier giver ikke svampeinfektioner - svamp giver svampeinfektioner 😉

I min datters 54 l med kampfisk tåler de fint hanevand, der er temperet med den varme hane. Har aldrig set skyggen af nogen som helst infektioner på dem.

Hvorfor er vand fra en privat brønd ikke tilrådeligt? Varmtvandsbeholderen er vel lige så god som i et hus med vandværksvand?

chris2500dk — 26. august 2008, 14:59

Jeg skifter vand når NO3 værdien begynder at stige.

Locken — 26. august 2008, 17:32

Hejsa Villads

Jeg kan ikke give dig et svar på hvilke baktiere der er tale om desværre.. og om man tror på det eller ej er jo også individuelt men ikke destro mindre oplevede jeg hyppigere sygdomme i akvariet efter vi flyttet herind og bo og derefter stoppede jeg med det varme vand og siden da stoppet det igen.. men om det er tilfældighed ved jeg ikke.. det kan være så mange ting.. men gennem de mange år drager man en masse erfaring og en af dem i mit tilfælde er brug det kolde vand det virker.. 😀

Hugo — 26. august 2008, 19:20

[citat]Hejsa Villads

Jeg kan ikke give dig et svar på hvilke baktiere der er tale om desværre.. og om man tror på det eller ej er jo også individuelt men ikke destro mindre oplevede jeg hyppigere sygdomme i akvariet efter vi flyttet herind og bo og derefter stoppede jeg med det varme vand og siden da stoppet det igen.. men om det er tilfældighed ved jeg ikke.. det kan være så mange ting.. men gennem de mange år drager man en masse erfaring og en af dem i mit tilfælde er brug det kolde vand det virker.. 😀[/citat]

Bakterien i varmtvandsbeholdere er tit legionela, men den og andre bakterier er ikke i beholderen. hvis man har temp. over 65 grader.
Nogle vælger også bare at køre temp. op på 70 grader med jævne mellemrum, det er fint nok hvis man gør det en gang i ugen:)

Villads — 26. august 2008, 19:28

Hej Locken
Jeg kan jo selvfølgelig heller ikke vide om det er tilfældigheder.
Det jeg mener er fakta er at der er ganske få tilfælde og dit kan være et af dem. Det vil kræve en nøje undersøgelse at opklare.
De få tilfælde er dog ikke nok til at jeg synes det er en god ide at anbefale det kolde vand netop med bakteriefare som årsag.
Det husker jeg ikke om du har gjort,men mange her på AS har gjort det, hvor de fremfører bakterieproblemer som et klippefast faktum og det er forkert og er efter min mening meget dårlig rådgivning som er med til at gøre livet sværere for især nye akvarister end nødvendigt.

Villads — 26. august 2008, 19:38

Men Hugo er det ikke rigtigt at man kan teste om man har legionelle i sit vand ved at tage et brusebad og så tjekke om man er i live efter et par dage.
Hvis man er død er der sikkert legionella i rørene og hvis man lever er der nok ikke.

Er det rigtigt opfattet eller har jeg misforstået noget?

Hugo — 26. august 2008, 19:42

Villads: Man kan drikke et glas vand og tjekke det på den måde!

Man får racermave i alvorlig grad, og kan dø af det ,hvis man ikke får gjort noget og er lidt svagelig:D:D

Det er kun ved indvordes brug at man bliver syg af skidtet.................. så lad for guds skyld være med at børste tænder, der kunne jo sive lidt vand ned , ved et uheld:D:D

Troldekonen — 26. august 2008, 19:47

Jeg har et 160 l's og jeg skifter vel 30-40 % en gang ugentlig/hver 14. dag (hvad der lige passer). Og jeg fylder koldt vand i med vandslange. Det løber stille ud, tager vel 20 min. Alle fisk har da overlevet dette i flere måneder nu. Pansermallerne og gubserne svømmer ind i den kolde stråle, så det må være godt nok.

Men mon ikke det afhænger lidt af hvilken bestand man har? Jeg har fisk der lever fint ved 22 grader, en del levendefødende, lidt ancistrus og pansermaller. Havde jeg 'varmt' vand havde jeg nok tempereret nogle spande natten over, eller brugt lunkent vand.

Villads — 26. august 2008, 19:56

Til det med at fiskene svømmer ind i den kolde stråle som mange fortæller om vil jeg sige at fisk er jo ikke så kloge.
Små børn kan også nemt finde på at gøre ting som ikke er godt for dem.

Når fisk svømmer ind i strålen er det måske nærmere instinkt der siger dem at der kan komme mad med strømmen. Det vil jeg faktisk godt vædde en lille pose guppyer om.

Ullits — 26. august 2008, 20:54

jeg synes det er lidt en diskussion i et glas koldt vand;)

hvis man nu springer fra akvariets kølige atmosfære og til de lidt større oceaner, så er der lag i vandet, hvor temperaturen kan skifte drastisk, så derude må der jo være talrige stimer der går til af sygdom fordi de ikke er så kloge at de kan svømme udenom det kolde vand....

helt ærligt... nok engang... min overbevisning er at temperaturproblemerne forbundet med sygdom, er lidt af en skrøne....

noget af den sarthed visse fisketyper besidder, er jeg ret sikker på er vores egen skyld, netop fordi det er et "beskyttet" miljø man smider dem i og prøver at bevare det som sådan... for at gentage mig selv fra #15

min erfaring er, hvis man udsætter sine fisk(uden at torturere dem) for lidt forskelligt.. f.eks. sving i temperaturen, så er det medvirkende årsag til at man i den sidste ende styrker dem og deres immunforsvar... og dermed bliver de langt mere tolerante
både overfor svingninger i temperatur men så sandelig også overfor diverse infektioner af forskellig art...

Fænomenet er jo også kendt fra vores egen verden med vinterbadere, der derved også styrker deres immunforsvar... det tror jeg på...
det er rigtig mange år, jeg har givet dem den kolde dusche og har aldrig oplevet at der efterfølgende har været problemer...
jeg kunne forstå hvis det her var noget der skete hver evige eneste dag, men det er jo engang om ugen og for nogle er det færre alt efter hvordan man nu har valgt at køre sit akvarium...
jeg har et eksempel fra min egen barn/undgdom, med en budplads for at tjene lidt skillinger, måtte ud i vejr og vind.. sommer og vinter...
det første efterår, hvor man den ene gang efter den anden blev gennemblødt og afkølet... var jeg stort set syg i 3 uger med forkølelse osv.... efter den tid, rørte det mig overhovedet ikke at være udsat for den slags vejrlig og det til trods for at man stadig blev udsat for at være gennemblødt og kold... hvorfor... tjaa.. for mig er det fordi at man vænner sig til forholdene og at immunforsvaret bliver styrket... og jeg er helt overbevist om at dette også gælder alle andre dyregrupper, som vi jo også på en eller anden måde tilhører....
naturen har vist alle dage været så smart indrettet at den sorterer hårdt fra og evt. svage individer, vil nok ikke klare sådan en tur så tit... så den stærke overlever... så vi vil hele tiden få stærkere og stærkere individer ... det følger med generne .. en ret smart måde at håndtere de forhold på.... det er selvfølgelig trist at miste en fisk i ny og næ, på grund af dette, men i den sidste ende, er det faktisk en stor fordel ....

-paw- — 26. august 2008, 20:55

okay rigtig mange meningere om hvordan det er bedst at skifte vand kan jeg næsten høre.😀
men skal jeg så slukke mit varmelegeme når jeg skifter mit vand???? det står lodret inden en sort box, sammen med filter...
akvariet er af mærket Juwel Aqurium....

Villads — 26. august 2008, 20:59

Dit varmelegeme må ikke være tændt oven vande.

-paw- — 26. august 2008, 21:00

så det bliver til at det skal være slukket imens:)

Søren C — 26. august 2008, 21:04

Altså, så længe dit varmelegeme er omgivet af vand er der ingen grund til bekymring. Det er når det står ude i baljen og er over vand overfladen. Få tager den og måler temperaturen på luften, og ikke vandet. Den temperatur vil logisk nok altid være lavere end det varmelegemet er sat til. Så begynder det at varme som en gal, og du ender med et akvarie der er meget varmt, og det er skidt.

Hugo — 26. august 2008, 21:08

[citat]så det bliver til at det skal være slukket imens:)
[/citat]

Hvis din artsliste er rigtig, så behøver du slet ikke noget varmelegme:)

-paw- — 26. august 2008, 21:15

jamen det skulle den nu gerne være:) sejlfinde-ballon og lyrehalemollyer..😉

men okay.. de behøves måske ikke andet end stue tem?

for har bare hørt at de skulle gå i...jaaa.. de 24-28 gader varmt vand og min tem i akvariet er på 25-26 gader...

tetracrusta — 26. august 2008, 21:23

jeg har før skiftet 30-40 procent med kold vand fra hanen selv til mine discus,
de tog de slet ikke skade af det de begyndte tilgengæld at lægge æg 🙂
så det ser jeg nogen problemer i temperaturen falder 4-5 grader.
men varmt kan man også sagtes bruge uden problemer.

Wiking — 26. august 2008, 21:58

Villads:
Hej igen, i samme tråd igen igen. Hehe.
Stadig, hvis jeg går ud og giver max gas for min varme hane, så bliver den helt gul og grumset.

Jeg tror ikke liiige det er noget jeg vil fylde i akvariet!

Jeg bruger koldt vand til alle mine akvarier. Jeg har (7-9-13) ikke oplevet problemer endnu.

tetracrusta — 26. august 2008, 22:00

#57så er der da noget gjalt med dit vand det helt sikkert.

Villads — 26. august 2008, 22:01

Hej Wiking
Mit varme vand er heller ikke altid for kønt,men det skader nu ikke fiskene. Det er det samme hos mig med gulligt grums i vandet når der har været brud på rørene. Det skerbåde med det kolde og det varme.

jery — 26. august 2008, 23:58

#50: du skal slukke for både varmelegeme og pumpe.
#46: det er den luftbårne Legionella, man bliver syg af. Du kan sagtens drikke et glas vand med Legionella uden at blive syg, men der er stor smitterisiko ved at tage brusebad/gå i badeland etc. og så samtidig trække vejret!

spikey — 27. august 2008, 12:07

# 60 - ifl. Statens Serum Institut kan smitte forekomme ved "fejlsynkning af forurenet vand".

Mht. bakterier i varmt vand, har en civilingeniør, Lene bagh, lavet en ph.d.-afhandling om "Mikrobiologisk vandkvalitet i varmtvandsinstallationer". Har ikke læst andet end et resume, og den er ti år gammel, men det kunne være nogen ku' bruge den.

Er der ikke også noget med, at det generelt ikke anbefales at anvende vand til madlavning fra den varme hane? Netop af hensyn til den bakterievækst, der forekommer på indersiden af rør, altså ikke direkte i varmtvandsbeholderen?

Tommy Chong — 27. august 2008, 15:29

Hej
61# jeg er uddannet kok og har fra første færd lært at man ikke må bruge vand fra den varme hane til madlavning, dette skyldes at de bakterier der lever i beholderen er mere hårdføre grundet deres varme resistens, og har god tid til at formere sig da det er sjældent eller aldrig man får tømt sin beholder helt, også selvom man har en gennemstrømnings beholder. (vil lige tjekke op på mine gamle bøger om netop det emne)
Grundet det bruger jeg også koldt vand ved vand skift, og har aldrig oplevet at det her givet problemer for fiskende.
Hilsen
Tommy

Tommy Chong — 1. september 2008, 09:17

Hej igen

Her er lidt af det jeg har kunnet finde om bakterier i varmt vand

Mesofile: Trives ved middeltemperaturer25-45 grader. Almindelig: bacillus brevis, Legionella
pneumofila. Kan give alvorlig lungeinfektion (i Danmark konstateres omkring 100 til 200
tilfælde pr. år. Den omtrentlige dødsrate er 10-20%) og Pontiac feber (ligner influenza)

Termofile bakterier: Trives ved høje temperaturer 30-80 grader (af og til Thermus aquaticus). Kan
nedsætte varmetransmissionen fra varmelegemer. Mistænkt for at kunne medføre visse
hudgener ved badning

Desulfotomaculum nigrificans, en svovlreducerende moderat termofil bakterie, som kan gro
ved iltfattigt miljø i beholderens bund. Medfører lugtgener (som rådne æg)

Hilsen
Tommy

Villads — 2. september 2008, 05:47

Tak skal du ha' Tommy.

Det er vist de første rigtige fakta vi får efter mindst to års diskussion. 🙂

Jeg sakser dit indlæg så jeg kan søge videre på de navne du giver engang imellem når jeg har lyst og energi.

Det vi skal spørge om er om disse bakterier også kan skade vores fisk.
En ting er sikker. Lungebetændelse er kun noget de allerfærreste fisk kan angribes af. 😉

Tommy Chong — 2. september 2008, 06:50

He He den med lunge betændelsen, er som du skriver nok ikke noget vi skal bekymrer os om 🙂

Kom til at tænke lidt videre efter jeg havde været de gamle bøger igennem, og de nævnte bakterier og værdier er jo i forhold til den menneskelige biologi, der er nok ikke taget højde for fiskenes biologi og størrelse når der tales om kim tal (den totale mængde af forurening/bakterier i vandet) men her går det ud over min videns cirkel, vi skal nok have en ferskvandsbiolog på banen.

Hilsen
Tommy

Villads — 2. september 2008, 07:09

Ja en biolog med forstand på bakterier i vandrør ville være fint,men nu har diskussionen kørt længe uden at nogen har meldt sig. Desværre.

JitH — 2. september 2008, 08:41

I forbindelse med mit indlæg #36 vil jeg sige at jeg nu har købt et HMA filter

Som dette:

http://www.ro-man.com/shop/product_info.php/products_id/134

Det har gjort en kæmpe forskel når jeg skifter vand

Villads — 2. september 2008, 09:07

#67 Det lyder vildt.
Hvis du har så mange tungmetaller i vandet at dine fisk bliver dårlige af det skal du nok overveje om det er noget du selv skal drikke af.

Tungmetaller er i øvrigt noget der ophobes i vævet og virker på langt sigt og er næppe grunden til at dine fisk går i chok ved vandskift.

benchmark — 2. september 2008, 09:19

#63
Dit eksemplar desværre er ikke gyldig

Bacillus Brevis; en gram positivt bacillus som også fundet ud i haven, luft og rådne organisk substrat . Er sjældent fundet i forbindelse med smitsomme sygdomme.

Legionella pneumofila; er harmløs til fisk!!

Desulfotomaculum nigrificans; kan måske udgør ulcerativt collitis i mennesker men jeg kan ikke find litrature til at bevise at det kan smitte fisk.

Plus i mange tilfælde er det et sammen vand hane til varm og koldt....så bakterie kan stadig være i røret fra den gang du brugt varm vand ikke? Enige der kan være mange patogene som kan gemme sig i varm vand beholderen men det er lidt overdrevet synes jeg.

Jeg kan ikke find en enkelt fisk sygdom som gemmer sig i dit varm vandrør , faktisk mange af fisk parasitter kan ikke multiplicere sig over 28 C !!! har du tænkt hvorfor man anbefaler varm terapi når man behandler fisk parasitter? 😉

Villads — 2. september 2008, 09:42

Så er #63 jo netop et interesant indlæg Kenneth.

Vi har nu fået navn på nogle almindelige bakterier fra vandrørene som ikke er farlige for fisk.

Kan du dokumentere næmere?

Desulfotomaculum nigrificans; kan måske udgør ulcerativt collitis i mennesker men jeg kan ikke find litrature til at bevise at det kan smitte fisk.

Den her kan måske være svær at dokumentere da det jo er et negativt bevis. Hvis du forstår.

Luna — 2. september 2008, 12:19

#70 Endelig er der en rigtig spændende snak ang. tempereret kontra de kolde vandskift Villads.... Følger spændt med. Har jo også selv altid brugt det tempererede vandskift (et par grader under hvad der er i akvariet) uden problemer.
Med undtagelse af de fisk der skal sættes i ynglehumør med nogle kolde vandskift.

Villads — 2. september 2008, 13:47

Det ser ud til at vi kommer et lille skridt videre i snakken om de farlige bakterier.

Tommy Chong — 2. september 2008, 16:24

#69
1. kendetegn for gram positive bakterier er: de er mere modstandsdygtige overfor ugunstige miljømæssige faktorer dette kunne være i en varmtvands beholder, det er korrekt at det ikke direkte er de gram positive bakterier der er farlige, men derimod de toxiner (giftstoffer) de udskiller. De gram positive bakterier er blandt andet repræsenteret ved:

Micrococcus – Staphylococcus – Streptococcus – Pediococcus – Leuconostoc – Bacillus – Clostridium.

Der findes mange millioner forskellige bakterier der ude, det er hvor de kan formere sig der er interessant at kikke på i denne her sammen hæng.

Det er korrekt at de forhold jeg beskriver, er ud fra hvilke bakterier der kan have indflydelse på mennesker, men der er her tale om værdier der er store nok til at gøre mennesker syge, men det kunne måske være relevant at se på om der kan forefindes andre bakterier der ikke forekommer i så store koncentrationer at det har indflydelse på mennesker, men kan have skadelig virkning på små individer såsom fisk.

Med hensyn til at det skulle være de samme rør der fører koldt og varmt vand frem til vandhanen må jeg korrigere dig, det er altid i det sidste led i en vandføring at blandingen af varmt og koldt vand foregår, altså i selve vandhanen eller blandingsbatteriet. (kan meget hurtigt tjekkes ved at kikke under håndvasken der kommer to tilslutninger ud af væggen og op i vandhanen) og det er netop også i rørføringen at problemerne kan opstå, da der i den varme ledning vil stå vand der falder i temperatur og derved kan være grobund for div. bakterier som kan leve og formere sig i aflejringer i rørene, som udover kalk også indeholder bland andet næringssalte. vi skal hele tiden tænke over at der er grænseværdier for hvor meget eksempelvis nitrat vandværket må udlede, dette gælder også for diverse bakterier, de værdier er sat ud fra den menneskelige biologi og tolerance.

Hilsen
Tommy

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.