Fisk i for små baljer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Søren C — 26. august 2008, 00:38

Hey alle sammen

Mit spørgsmål går mest på, hvis du har en fisk som skal have f.eks. 400liter vand, men går i en balje med kun 100liter. Den når at blive deform pga. dens indre vokser videre, mens dens ydre er gået i stå. Senere bliver fisken så flyttet over i en 400liters balje. Kan den fisk komme til at se normal ud igen? Altså få sit deforme udseende "rettet ud"?

Håber der er nogen der kan svarer på det, for er virkelig blevet nysgerring :p

stonny — 26. august 2008, 00:47

Nej, skaden er sket. Jeg har "arvet" et scalarepar, som har gået i et 150 l. Deres finner er markant mindre end resten af flokken - ligesom deres vækst er stoppet.

Søren C — 26. august 2008, 00:54

Så hvis du har en fisk som er blevet rund som en bold om maven er det for sent at smide den over i en større balje, og dens vækst vil være stoppet for altid? Rimelig hård kost for en stakkels fisk alligevel =(

Villads — 26. august 2008, 00:56

Den historie med at deres indre vokser mangler vi vist også at få dokumentation på.

Søren C — 26. august 2008, 00:58

Du må gerne komme og se min mors guldfisk der har gået i en balje der er en 1/4 af hvad den burde være. Tror det taler for sig selv =/
Selvfølgelig kan det være fordi den tager på til at kunne overvintre under isen, men tvivler godt nok på det, den er blevet absurd rund om maven, og øjnene står lidt ud fra hovedet.

Villads — 26. august 2008, 01:14

Nej Søren Kuglerunde guldfisk taler ikke for teorien.
Guldfisk er avlet deforme af skøre opdrættere gennem tusind år.

Søren C — 26. august 2008, 01:18

Hmm, den så bare ikke sådan ud i foråret, der var den sådan slank, og pæn =/

stonny — 26. august 2008, 07:24

http://www.zoozity.dk/Fisk/Fup%20eller%20fakta%20om%20fisk.aspx

Svend Erik — 26. august 2008, 07:53

#8
Jeg kan godt se at det står på skrift, men er det videnskabeligt bevist, med obduktion og vejning af indre organer og samtidig taget hensyn til at fisken er blevet lidt fed i det. Og hvor mange fisk indgår i undersøgelsen
Øjet kan jeg se er blevet større.

I "gamle" dage blev fiskene holdt under noget mindre forhold end de gør i dag, men så vidt jeg husker fra min fars akvarier blev fiskene lige så store som i dag. Blandt andet sagde man ca 30 liter til sommerfuglecichlider, hvor artsbeskrivelsen siger 85 l i dag.

Mvh Svend Erik

KimJ — 26. august 2008, 08:21

Mon ikke det forholder sig sådan, at der er variation fra art til art, m.h.t. hvor meget "mishandling" de kan tåle, før skaden opstår og er uoprettelig?
Scalarer reagerer i hvert fald hurtigt, men gør, her hos mig i hvert fald, ikke andet end at sakke bagud i væksten i forhold til eksemplarer der kommer fra bedre forhold.

Jeg mener nok at man kan sige, at de større arter af fisk, vi har erfaringer med fra gamle dage, bliver noget større i dag end dengang. Mange af de mellemstore cichlider f.eks. er førhen blevet beskrevet som blivende mindre under akvarieforhold, end i naturen, hvilket som regel ikke er tilfældet idag.

stonny — 26. august 2008, 14:59

#9 De scalarer, jeg havde som knægt for 40 år siden i et 60 l akvarium blev kun halvt så store, som dem jeg i dag har i et 530 l.

#10 Som jeg nævnte i #2, har jeg et par, som har gået under for trange forhold. Deres finner er meget mindre udviklede, end de øvrige, jeg har. De sakker ikke agterud, da tilvæksten er stoppet. Så skaden er sket.

Men uanset hvad, skal man vel ikke skaffe fisk, man ikke kan give gode forhold fra dag 1? De kan fint flyttes i større akvarier, efterhånden som de vokser, men faren er, at det ikke bliver gjort i tide.

JitH — 26. august 2008, 16:32

Denne Scalare, har gået al for længe i et lille akvarie,inden jeg overtog fisken

Det ses:



Madshjensen — 26. august 2008, 16:53

fik også nogle scalare der havde gået i et 54L de var sku grimme..kæmpe øjne og meget lille finner..
da jeg selv startede med akvarier fik jeg beskeden at en balihaj sagten kunne gå mit 54L start sæt..hmm det kunne den da også men efter et halv år var den altså ikke blevet ret meget størret men det var dens øjne..

så hvis ikke en fisk vokser efter akvariets størrelse hvad gør den så? jeg tvivler på den selv vælger at blive så grim:P

Søren C — 26. august 2008, 17:10

God debat =)
Jeg tror jeg vil høre min farmor om guldfisken kan komme over i hendes 325L's balje. Den går så nok sammen med nogen barber, neonfisk, gubbyer, og meget store ancistrus maller, men det tager den forhåbentlig ikke skade af xD

Bruger #381101 — 26. august 2008, 17:11

#14 Jo, de tager skade. Alle de andre fisk skal gå i minimum 24 grader og guldfisk sakl gå på under 20 grader. Guldfiskene tager stor skade af at gå i en temperatur der er for høj.

Søren C — 26. august 2008, 17:13

Hmm, tja temperaturen havde jeg sku ikke lige tænkt over, damn... Så er der ingen anden udvej end at have en deform guldfisk til at man engang får lavet en sø T_T

SogneprQsten — 26. august 2008, 23:48

ligemeget med dette indlæg, havde glemt at trykke opdater da jeg åbnede computeren op igen, så har ikke set de ny ankommende

Billybean — 28. august 2008, 23:16

Jeg har selv haft 3 slørhaler gående i mit 325 liters akvarium sammen med mine andre fisk, der alle skulle have det varmt. Jeg havde som så mange andre fået forkert besked hos dyrehandleren.
Da jeg fandt ud af, at de faktisk skulle gå meget koldere, flyttede jeg dem straks til et mindre akvarium. Der gik de i godt 14 dage, til jeg fik overtalt fiskehandleren til at tage dem tilbage, mod at de kom et sted hen, hvor de fik optimale forhold.

Jeg ved desværre ikke hvor de er nu, men jeg håber de har det bedre end det jeg kunne tilbyde dem... 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.