Pseudacanthicus leopardus L114 i 60 l?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

TSonne08 — 17. september 2008, 20:23

Hej gode læser

Jeg har overtaget et akvarie hvori der går en ca. 8 cm L114. Det virker som om den har det godt, men jeg synes faktisk at den er lidt for stor til mit lille startersæt. Hvad synes I? - og hvor stor bliver den i mit akvarie, hvornår skal jeg senest af med den? - den er sindsyg flot, men den skal have det godt - hele livet:D Er det i øvrigt den som snupper mine røde neon? Jeg har med den to andre mindre maller, hvor meget skal de fodres med piller?

Mvh. Tobias (ny- og begynder)

Andersp90 — 17. september 2008, 21:00

Hej Tobias.

Den bliver en 25-30 cm. Så jeg ville nok se mig om efter en ny ejer med det samme. 🙂

skybear — 17. september 2008, 21:41

ja af med den, den bliver for stor. men det er nok ikke den som snupper dine røde neon.

stonny — 17. september 2008, 23:06

Der er nok nærmere dine barber, som får et lille ekstra neonmåltid en gang imellem.

Rigtige akvarister skaffer sig ikke af med mallem. De anskaffer sig et ekstra akvarium i passende størrelse 😀

TSonne08 — 20. september 2008, 09:22

Tak for tilbagemeldingerne.

Nu har jeg fået fat i et 112 L, som jeg skal have startet op. Så kan jeg beholde den lidt endnu...

Jeg har i øvrigt læst at min L114 malle er kødæder, så det er nok den som æder de døde neonfisk - ligesså hurtigt som de lander på bunden. Jeg kan i hvert fald ikke finde dem og mit akvarium er endnu ikke særligt tæt beplantet.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.