Symbiont erfaringer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

chris2500dk — 1. oktober 2008, 17:53

Jeg besluttede mig for at prøve Symbiont i mit Mbuna akvarie da jeg satte det op. Derfor røg der ca 150 gram i spandpumpen, og jeg har så holdt øje med effekten af det i løbet af de ca 3 måneder akvariet har kørt.

Min erfaring indtil nu er at det ser ud til at virke nogenlunde som producenten påstår. Nitrat niveauet holdes lavt på trods af meget få vandskift. Jeg har lige nu ikke skiftet vand i over en måned og NO3 ligger på 10 ppm. Der er ingen algeproblemer, men vækst af grønalger på stenmodulerne. Der er ikke en masse planter der kan optage nitraten, kun et par javabregner der ikke vokser specielt hurtigt. Det skal så siges at jeg her udover bruger Rowaphos for at holde fosfat og silikat niveauerne nede, hvilket jeg helt klart også tror er medvirkende til at holde algerne nede.

Her er lidt fra min logbog

Dag 1 - Fisk i akvariet, filter har kørt i ca 3 uger.
Dag 14 - NO3 på 100(!), skiftet en masse vand, NO3 på 30 herefter
Dag 25 - NO3 på 10, ikke skiftet vand siden vandskift på dag 14. Symbiont må være blevet aktivt.
Dag 44 - NO3 på 25, lille vandskifte.
Dag 61 - NO3 på 30 efter kraftig fodring i perioden. 80% vandskifte, NO3 på 5 herefter.
Dag 72 - NO3 på 25 efter kraftig fodring i perioden.
Dag 94 - NO3 på 10, ingen vandskift siden dag 61, har skåret lidt ned på foderet siden dag 72.

furius — 1. oktober 2008, 18:04

Det lyder godt, har lige smidt 300 g symbiont i min nye spandpunpe, og er meget spændt på virkningen, som du skriver skal det lige have tid til at virke.

Har læst at poly filter skulle fjerne fosfat og silikat, så regnede med det skulle i pumpen også kender ikke Rowaphos..

Hvor stort et akvarie er der tale om for dit vedkomme, mit er 325L

opeka — 1. oktober 2008, 18:08

I 2007 kørte der en laaaang tråd omkring det samme. Sandsilden afprøvede frivilligt nogle/noget product og kørte en logbog her inde. Han havde vist ikke så gode erfaringer med det.
Kan ikke lige finde tråden,
Peter

Park — 1. oktober 2008, 18:12

Der er vist mange, der mener, at de stopper til for hurtigt... *skeptisk* Men der er meget delte meninger omkring dette materiale!!!

Unimati — 1. oktober 2008, 18:14

Har du et billede af hele akvariet?
Har du skiftet foder undervejs i "projektet"?
Hvilke mærker fordrer du med?
Hvor mange fisk har du i akvariet?
Hvilket andet filtermateriale bruger du?

Problemet er nemlig, at anaerobe bakterier skal bruge cirka 2 måneder, før de er helt kørende. Derfor virker din måling på dag 25 lidt underlig.

furius — 1. oktober 2008, 18:16

Hvis man læser her, står der jo også at der går mindst 14 dage inden processen starter og op til et par mrd. inden det virker optimalt.
http://www.bonnie-dyrecenter-soeborg.dk/7250184

chris2500dk — 1. oktober 2008, 18:19

Svar til #5:

Billede af akvariet er i min signatur. Der går pt 11 saulosier i størrelsen 6-8 cm.

Jeg fodrer med New Life Spectrum granulat og fra tid til anden cyclops, mysis eller en mallepille.

I filteret er der keramikringe, filtersvamp, symbiont og rowaphos.
Husk at dag 25 jo i virkeligheden er ca dag 45 da filteret blev startet 3 uger før fiskene kom i.

NO3 test sættet jeg bruger er i øvrigt fra Salifert.

Patrick — 1. oktober 2008, 18:27

Dvs at symbiontet ikke er kommet i fra start?

Så om det er det der virker eller bare dit filter der er blevet kørt ordenligt ind, det er jo ikke til at sige.

Unimati — 1. oktober 2008, 18:32

Er der gennemgang i de moduler, du har lavet?

Jeg har kun hørt godt om New Life Spectrum, så det er sikkert et kvali foder = mindre nitart i vandet.

Grunden til at jeg spørger så meget er, at jeg aldrig selv har fået Symbiont til at virke efter hensigten, og jeg har prøvet mange forskellige opsætninger med det. Det er derfor ret interessant at se dine resultater 😉

Unimati — 1. oktober 2008, 18:35

#8 Den mængde nitrat keramikrør nedbryder er forsvindende lille, og bør ikke give udslag på tests, så om filteret er indkørt eller ej, gør ingen forskel i nedbrydningen af nitrat.

Esben — 1. oktober 2008, 18:37

Jeg har symboint i alle mine akvarier. Det virker ikke fra starten af, da bakteriekulturen først skal opbygges. Men efter ca. 1½-2 kører det efter hensigten i mine akvarier. Har du hårdt belastet akvarier tilrådes det at køre med dobb. portion. 🙂

chris2500dk — 1. oktober 2008, 18:46

[citat]Dvs at symbiontet ikke er kommet i fra start?

Så om det er det der virker eller bare dit filter der er blevet kørt ordenligt ind, det er jo ikke til at sige.[/citat]

Jo, der har været Symbiont i filteret hele tiden, det synes jeg også jeg har skrevet..

[citat]Er der gennemgang i de moduler, du har lavet?[/citat]
Modulerne er glasfiber skaller og bortset fra de helt små allesammen sat så fiskene kan svømme ind i dem.

Unimati — 1. oktober 2008, 18:48

Ok. Jeg overvejede bare muligheden for, at der blev skabt anaerobe områder i dem, så der også blev omdannet nitrat i dem.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.