Nitrat i helt nyt akvarie????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

peter s — 14. oktober 2008, 18:34

O.k. nu forstår jeg intet og håber på hjælp her. har startet et helt nyt 112 L op hvor alt er nyt, grus, pumpe, planter o.s.v. det har nu kørt siden lørdag uden fisk. Har taget en prøve med jbl test strips og det viser nitrat på 100. Hvordan kan det lade sig gøre? har målt vandet fra hanen og her er ikke noget problem. Kommer nitrat ikke af fisk og skidt?

benchmark — 14. oktober 2008, 20:26

jeg vil sige at jeg tvivler meget om den test du udført *uhh* ,
Ammoniak konverteres til Nitrit derefter Nitrat , 3 dage er for lidt til processen til at danne et niveau på 100.

peter s — 14. oktober 2008, 21:06

jeg begynder også at tvivle på de test strips

kredez — 14. oktober 2008, 22:24

Måske er der en del nitrat i dit hanevand, prøv at måle på vandet direkte fra hanen og se hvad testen siger

Morten.

Ullits — 14. oktober 2008, 22:28

strip måler i bedste fald 50% forkert.. og er uanvendelige til akvarie formål...

benchmark — 14. oktober 2008, 22:53

#4 det er umuligt at det kan blive så høj i hane vandet , altså det er ikke lovligt og hvis det er skal hans vandværk politianmeldes.

peter s — 15. oktober 2008, 13:44

har målt min hane vand og der er ikke noget, underligt. Jeg må have fat i en anden måle metode end de strips der åbentbart ikke kan bruges.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.