en sjov lille historie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Flyver — 15. oktober 2008, 11:23
Jo altser det er egentlig fordi jeg har købt nogle små røde cichlider som jo skulle have noget lidt grovere foder, så jeg købte noget vitakraft "Premium cichlide RED"
Som jo er sådan nogle små piller... men så her til morgen stod jeg op og prøvede at fodre min små cichlider med dem, med de ville ikke have dem før de var blevet godt smadtet hehe. så de faldt sevfølgelig ned til bunden, hvor min malle så finder en og begynder at sutte løs på denne lille pille, og i ren lykkeros over at have fundet pillen så glemmer den simpelthen at "styre" han giver lige et par spjæt med halen og så bliver der simpelthen gumlet som en sindsyg, dette resultere selvfølgelig i at den driver med strømmen på hovedet med buen op og ser ingen ting, den støder på alt planter, rude osv. det ænder som regl med at den taber pille og må lede på ny, hvor hele historien gentager sig hehe, jeg har aldrig set noget lignende 😛
Bare lige en lille sjov opservation jeg havde 😛
undskyld hvis jeg ikke er så godt til og fortælle men jeg gjor hva jeg ku 😛
Mvh Flyver
rozzzna — 15. oktober 2008, 11:34
mine kampfisk er også underlige engang imellem..
havde på et tidspunkt et akvarium kun med hunner, hvor den eneste plante var en klump javamos..
her havde en tot af javamossen så revet sig løs og dannet en lille kugle der snurrede rundt lige foran pumpen.. en dag da jeg fik kigget og ikke kunne se 2 af hunnerne, fandt jeg ud af at de sad inde midt i klumpen med javamos og snurrede med rundt med bugen i vejret.. LOL.. når de blev trætte af det svømmede de bare ud igen og svømmede rundt..
det så simpelthen skideskægt ud.. nærmest som en lille karrusel for kampfisk 😀
viggo — 15. oktober 2008, 11:39
Flyver — 15. oktober 2008, 12:27
rozzzna — 15. oktober 2008, 12:30
hehe ja.. ved ikke hvorfor de gjorde det, men jeg så dem gøre det mange gange.. prøvede også at optage det, men de nåede lige at svømme ud inden jeg fik fundet kameraet frem.. øv øv 😉
Flyver — 15. oktober 2008, 12:41
Mvh Flyver
snoopyzrainbow — 15. oktober 2008, 13:11
Mine maller er meget glade for cichlidesticks.De synker dog ikke,men ligger sig i vandoverfladen. Her står mallerne så med snudeskaftet over vandet,og suger helt åndssvagt til de får suget pillerne ind.De står midt ude i akvariet når de gør det. Og nøj hvor kan de larme!! Man ka virkelig høre der er sug i dem,de kære gibber. Selvfølgeli,så hver gang jeg kommer rendende med kameraet,så holder de op,dåååmme fisk:D:D
Og så har jeg en flok geophagus som synz det er vældig morsomt at stå helt aflange op ad hmf filteret..det ser satme spøjst ud.Har flere gange troet de sad fast på en eller anden måde,men næ nej,de står der for hyggens skyld..
Det sjoveste jeg oplevede,var da jeg skulle flytte mine zebracichlider fra deres opvækst akvarie,til det store.De gik i opvækst med nogle malawi,så der var jo kalksten med huller i,i akvariet.Den ene af de fuldfede zebrahanner,troede så lige den kunne smutte ind og gemme sig i det ene hul..og så sad den sgu fast!! SÅ jeg stod og asede og masede og baksede helt åndssvagt i over en time,for at få lortet ud af hullet igen,uden at skade den,for selvfølgelig sad den fast helt inde ved gællerne,sån at hvis jeg bare hev til,så havde jeg flået gællerne af..ih hvor var jeg træt af den bagefter..og fisken så da også noget betuttet ud bagefter,og holdte sig langt væk fra stenene! Så den havde nok lært lektien:D
Flyver — 19. oktober 2008, 14:36
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.