Helt nyt 54L
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
leme — 18. oktober 2008, 17:47
Jeg har altid været meget imponeret af Sommerfuglechicliden og overvejer derfor at forsøge at lave opdræt af dem i det nye 54L.
Jeg har lagt "chiclidesand" i, monteret pumpe, varmelegeme og termometer.
Så er det jeg kommer der til hvor jeg gerne vil høre lidt erfaringer fra nogle af jer.
Regnvand, er det det der skal til?
Beplantning - jeg har læst at der gerne må være lidt tæt beplantning - hvad har I brugt?
Sten og huler - Igen har jeg læst at der skal være sten til at lege på samt huler - hvor meget har I bygget op?
Er der nogen af jer der har billeder af nogen af de opbygninger I har haft i "opdrætter akvariet"?
Venter spændt på jeres kommentarer - jeg venter med vand og alt det andet til jeg har hørt lidt fra jer.
Esben — 18. oktober 2008, 23:48
Men måske du kan blive lidt klogere af at læse artsbeskrivelsen:
http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Mikrogeophagus_ramirezi
mvh
Esben
leme — 19. oktober 2008, 09:15
Min svigerfar samler regnvand så jeg er på vej ud for at teste vandet i hans opsamlere (1250l)
Jeg har læst her der og alle vegne, men det er praktiske erfaringer jeg søger.
Hvad har I gjort?
Hvorfor gjorde i det?
Det er den slags jeg er ude efter så jeg ikke får lavet alt for mange "begynderfejl"
For øvrigt overvejer jeg at sætte en håndfuld humlebi-kutlinger ned sammen med sommerfuglene.
Er der nogen der ved hvordan de har det sammen?
Jakob U. — 19. oktober 2008, 10:41
For det første så vil jeg anbefale dig MEGET at få fat i 2 som er udparret. Min erfaring er at man ikke kan have ikke-udparrede sommerfuglecichlider i et 54l
Det er rigtigt at PH'en skal langt ned, men om den skal helt ned på 5.5 tror jeg ikke er nødvendigt. grunden er at æggene ellers ikke klækker. Køb derfor en masse rødder og have dem i akvariet. Jeg bekgik den fejl med mine rødder at jeg kogte dem. i stedet skal du bare skylle dem at for det værste snavs og så ned i baljen. De sænker så Ph og farver vandet og det gør akvariet bliver dunkelt og det er Sommerfuglecichliderne helt vilde med. og hvis det ikke er tilstrækkeligt så er der jo også kemiske måder og osmose anlæg.
Regnvand er en rigtig god ide. de er noget nemmere at få til at lægge æg hvis vandet er meget blødt. hvis Gh er omkring 5 er det fint. Jeg brugte ca 2/3 regnvand og 1/3 postevand.
Tæt beplantning ja. Det skal de have. jeg brugte grolux lys og bundlagsgødning til at få planterne til at gro. det virkede godt. og en masse flyde planter er godt. igen for at gøre akvariet dunkelt. Muslingeblomst og hornblad var det jeg brugte. Tæt beplantning giver automatisk en masse huler/gemmesteder.
Med hensyn til sten og huler. Huler er ikke nødvendige, men det skader ikke. En sten er godt. du skal bare håbe på at de vælger at lægge æg på stenen frem for en rod. Æggene skimler lettere på en rod end en sten. Det kan også finde på at lægge æg på et blad. Bare en eller anden flad/glat overflade, så ikke en ru sten.
En sidste ting: få fat i et danskopdrættet par. grunder harr noget at gøre med formeringsevnen og evnen til at passe æg og unger.
Du skal ikke regne med at du når at få noget yngel ud af dem i første forsøg. de æder tit æg eller unger de første gange. Men det er men det er meget nemmere med danskopdrættede fisk.
Mit akvarie så sådan ud:
kribensismallen — 19. oktober 2008, 11:00
men tror jeg vil købe en masse rødder og putte i min 54... men hvilken fisk skal man putte i sammen med dem har læst at de kan være ret bange hvis de ikke har små tetraer som spejdere
Jakob U. — 19. oktober 2008, 11:11
Jeg havde pansermaller sammen med mine sommerfuglecichlider, men det er en meget dårlig ide. de blev næsten stresset ihjel. deriomod er guppyer en god ide 1.3 vil jeg anbefale. det giver også cichliderne et ekstra kosttilskud når guppyerne yngler.
kribensismallen — 19. oktober 2008, 11:16
flank34 — 19. oktober 2008, 12:07
Venlig hilsen Lasse:D
leme — 19. oktober 2008, 13:17
Det bliver der straks tyndet ud i - i morgen får jeg hentet en ordentlig omgang trærødder.
#4 - det var præsist sådan et indlæg som det du har skrevet jeg håbede på der ville komme - kanon med nogen der "øser" af deres erfaring.
Tror dog ikke jeg vil beplante helt så kraftigt som du har (for øvrigt et flot akvarium du der har)
Jeg overvejede Humlebierne fordi det er en lille, rolig, flot og ganske sjov fisk.
Men muligheden med et par guppyer er da bestemt værd at overveje - der går alligevel en 14 dages tid før der skal fisk i.
Jeg skal få lagt et billede på af opstarten lidt senere - vil dog lige af med nogle af stenen først.
Jakob U. — 19. oktober 2008, 13:19
leme — 19. oktober 2008, 21:15
Vandet er udelukkende regnvand og havde en temp på 12 grader da det kom i.
Det er allerede oppe på 20 nu så det burde nå sine 28 grader til i morgen.
Regner med at skulle finde lidt trærødder og et par planter i morgen....
Nu vil jeg sove lidt på sagen..🙂
Ps. lægger også lige et billede af mit 325l - rent selskabsakvarium
Jakob U. — 20. oktober 2008, 19:57
leme — 20. oktober 2008, 21:28
Mine værdier på vandet er nu:
NO3 og NO2= 0
GH = 0
KH mellem 0 og 3
PH = 6,6
Kan mine nye planter overleve i vandet?
Vil trærødderne kunne rette op på situationen?
Regnede alligevel med at der skulle foretages vandskifte inden der kom fisk i.
Har ellers fået lagt lidt trærødder i og plantet lidt - så må vi se hvordan det går.
leme — 22. oktober 2008, 20:59
Nu er jeg så spændt på hvordan værdierne er når jeg tester i morgen
Har fået talt lidt med min fiskepusher som har rådet mig til at kun have et par sommerfugle gående.
Så der kommer ikke andre fisk i.
Nu skal jeg så tage mig sammen til at vente med at købe fisk....det trækker altså helt vildt for at få dem hentet.
leme — 22. oktober 2008, 21:19
http://www.aquatic-hobbyist.com/profiles/breeding/bluerambreeding.html
Har også fundet denne om kunstig udrugning
http://gcca.net/howto/hatch_substrate_spawners.htm
leme — 26. oktober 2008, 22:26
Fredag hentede vi et flot par sommerfugle som nu bor hos os.
Efter en fredag aften hvor de var noget trykkede efter flytningen startede lørdagen med at hannen jagtede hunnen rundt....
Det gad hun godt nok ikke rigtigt.
Lørdag eftermiddag begyndte hun så småt at acceptere ham og her søndag ser de ud til at hygge sig fint med hinanden.
Hannen spiller op ved at vise sig rigtig stor og spille med sine farver og hun har fået en fin purpur mave 🙂
Der går dog nok et stykke tid før de kommer videre da det vist er temmelig unge fisk.
Har prøvet at uploade men det virker ikke så I må vente med billeder
Vandkvaliteten bliver næste del af projektet da PH'en vist skal lidt
NO3 og NO2= 0
GH = 3-4
KH mellem 0 og 3
PH = 6,8
leme — 4. november 2008, 21:18
Jeg har haft ca 10 liter regnvand stående i en lukket beholder de sidste 14 dage - hvor længe kan det stå sådan når nu man bruger det til akvariefisk?
Jeg vil jo nødigt komme til at hælde noget dårligt vand ned til mine 2 dejlige fisk som ser ud til at trives helt fint.
Gode råd og vejledning modtages gerne
Leif — 5. november 2008, 09:20
leme — 5. november 2008, 21:45
Jeg tror jeg vil prøve at holde mig til vandskifte med 3/4 dele regnvand og 1/4 postevand - det er ca. det de går i nu.
Alt det her med osmosevand og tørv osv. lyder lidt omstændigt, så hvis det kan gøres med regnvand så bliver det det jeg satser på.
Nu får de lov til at gå i akvariet som det er en månedstid - så kan det være jeg smidder lidt flere trærødder i hvis ikke Ph værdien kommer ned af sig selv.
leme — 9. november 2008, 09:55
Jeg er dog lidt i tvivl om hvordan det egentligt går med vandet.
De sidste værdier jeg har aflæst er:
NO3 og NO2= 0
GH = 0-3
KH mellem 0 og 3
PH = 6,5
Jeg er lidt nervøs for GH værdien som er lidt lav...HVad har I andre gjort for at få den lidt op?
Ud over det med vandværdierne så er der kommet lidt trådalger samt brunealger, så nu skal der nusses lidt på alle bladene.
Jeg har også købt mig 2 ekstra små rødder til at putte i.
Samtidigt har al den snak om fisk fået mig til at tænke noget mere over hvordan indretningen er i mit 325l.
Så til det har jeg købt mig 3 store trærødder ved dog ikke om jeg kommer til at bruge dem alle.
Men 2 af dem kommer i og så vil jeg til at prøve at få planter til at gro på dem.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.