Flytning.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Hadamuda — 1. november 2008, 12:43

Hej.
Står og skal til at flytte her om en måneds tid. Og undre mig lidt over hvordan jeg skal få flyttet mit 200 liters.
Skal heldigvis kun flytte lige over på den anden side af vejen.
Skal jeg bare tomme det for vand og komme noget rent i ? Og kan fiskene evt. klare det ?
Søger lidt gode råd.

Origon — 1. november 2008, 13:01

Gem ca. halvdelen af vandet og så fylde det op igen med nyt vand, det kan de sagtens klare, bare husk at din pumpe ikke stå alt for længe slukket mht. dine bakterier i filtret

Hadamuda — 1. november 2008, 13:22

Okay. mange tak. Så må jeg ha fundet mig en murer balje eller 2 🙂

Casper — 1. november 2008, 14:40

En 90liters murer balje det var løsning da jeg tømte mit 250liters og skiftede bundlag.

Hadamuda — 1. november 2008, 14:46

Ja, fandt lige ud af de har dem billigt hos Biltema, så må ud og have mig et par stykker. Og så en sækkevogn. så går det hele nok 🙂

jery — 1. november 2008, 17:51

Hvis det er et udvendigt filter, så rens det på vanlig vis en 14 dages tid før flytningen. Så er der ikke så meget skidt i, og det kan fint stå med vand i uden problemer, mens du sætter akvariet op igen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.