30 L. nano saltvand i køkkenet
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lomholt — 3. november 2008, 17:57
Vandet løber ind i rummet bag ved akvariet (sumpen) to steder, nemlig for oven til højre og nede ved bunden til højre. Vandet kommer så først hen til skummeren og bliver sendt videre fra den hen til returpumpen. Det er sådan set det eneste der sker.
Vi har ca. 50 watt lys over og baggrunden er lavet af reef keramik, så den ligner rigtige levende sten. Derudover er der placeret et par levende sten i højre side som danner en lille hule til stor glæde for vores dannebrogsreje Holger Danske.
pasningen kræver ikke specielt meget tid synes vi.
Vi fodrer dagligt til hver anden dag.
Vi påfylder almindelig vand fra vandhanen ca. dagligt til hver anden dag, da der fordamper en smule.
Vi renser skummerkoppen 1 gang om ugen.
Vi renser ruder 1 gang om ugen.
Vi tjekker vandværdierne hver anden uge.
Lomholt — 3. november 2008, 18:04
2 små klovnfisk
2 eremitkrebs
1 Dannebrogsreje ved navn Holger Danske.
1 sandsnegl
Bruger #584957 — 3. november 2008, 18:21
Lomholt, kan du ikke fortælle lidt mere om teknikken, da jeg selv har et 32L som jeg vil lave til saltvand.
Her tænker jeg på dit "sump-system", returpumpen er de bag reef keramikken? og lys.
Bjerge — 3. november 2008, 18:45
crisse — 3. november 2008, 19:26
kasap — 3. november 2008, 19:45
hvilke skummer bruger du ?
Hvilke lampe burger du ?
Har du evt link 😀
Lomholt — 3. november 2008, 19:45
I den del der er til højre kan ses toppen af den lille skummerkop. Det er en almindelig luftskummer som drives af en luftpumpe.
I den del der er til venstre sidder der en lille returpumpe som suger vandet op og tilbage i akvariet.
Så selve setuppet fungerer præcis som man kender det fra fra større akvarier. Altså overfladevand ind i sump. Overfladevand behandles i skummeren. Renset vand sendes til næste rum af skummeren hvor det returneres af en seperat returpumpe. Thats' all.
#3+#4 Mht. lyset, så er billedet faktisk ikke up to date. Det lys der ses på billedet er kun på 18 watt - hvilket også er ok, men vi har som sagt valgt at købe to små T5 compact rør af hver ca. 25 watt. De passer lige i samme længde som akvariet har og Xeniaerne på baggrunden vokser voldsomt og de skiveanemoner vi købte for et par uger siden breder sig også flot ud.
#5 En sandsnegl lever under sandet, så man ser den faktisk sjældent og har et pudsigt rør som den kan stikke op over sandet. Her er en tråd om den http://saltvandssiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=786315&#SiteEnd
crisse — 3. november 2008, 19:55
crisse — 3. november 2008, 19:55
Lomholt — 3. november 2008, 20:17
Bjerge — 3. november 2008, 21:16
Den ser super flot ud, og giver en fantastisk god dybde effekt i det lille akvarie.
Lomholt — 3. november 2008, 21:43
Bruger #584957 — 4. november 2008, 18:01
Ville man ikke godt kunne køre uden skummer og så bare 3-4kg indkørte LS. Og så lidt caulerpa-alger til nitraten? hvor meget er dine PH's på?
Vil du ikke smide et link til hvor du har købt dit lys?
thyme — 4. november 2008, 20:00
Men det ser da vist også ud som om i er ret kratigt ramt af cyanobakterier?*uhh*
Lomholt — 5. november 2008, 09:19
#14 Lige præcis og vi fortryder ikke, det er så sødt og passer perfekt ind på køkkenbordet 😉 Ja, du har ret i at der er cyanobakterier. Pudsigt nok, så holder de sig til den store sten i midten og bevæger sig ikke op ad. Vi vil dog gerne af med dem. Kunne det være pga. for meget phosfat?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.