Uheld
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
PedeDenLede — 19. november 2008, 10:56
Ved et uheld kom jeg til at hælde en lille sjat "gær-suppe" fra mit hjemmelavede CO2-anlæg i akvariet.
Kan der ske noget ved det???
tommyml — 19. november 2008, 10:58
gerne 50%...
nicolai vandhul — 19. november 2008, 10:59
Gl.dansk — 19. november 2008, 11:07
Amin — 19. november 2008, 11:09
Hvis det bare er en lille sjat, så er det væreste, der kan ske, at du får lidt infusorier i vandet, ellers sker der ikke rigtig noget. Hvor stort er akvariet egentligt?
Med venlig hilsen,
Othman Amin
Chum — 19. november 2008, 13:23
Det gjorde det søreme, vandet blev ret hurtigt helt klart igen (i løbet af 1-2 dage tror jeg det var)
PedeDenLede — 19. november 2008, 14:55
Jeg har skiftet ca. 40% nu, og for en sikkerheds skyld givet noget svampemedicin.
Akvariet er 54liter.
Uheldet skete fordi colaflaske væltede og noget af "gær-suppen" blev suget med op i slangen.
nicolai vandhul — 19. november 2008, 15:07
Jeg fandt lige et billede http://www.coloradoaquarium.org/pics/c15.JPG Og så virker den også som en boble tæller.
nicolai vandhul — 19. november 2008, 15:13
stonny — 19. november 2008, 16:13
Hvorfor er det ikke det? Gær er ufarlig i mindre mængder (i større mængder er det kun farligt fordi det rådner og giver en ophobning af frorrådnelsesbakterier, der forbruger ilten), vandet er ufarligt, CO2 er faktisk gavnligt for planterne og alkohollen er ufarligt i små mængder.
Amin — 19. november 2008, 19:06
Faktisk er det meget værre, når folk straks går hen og smider medicin i akvariet "for en sikkerheds skyld", for det er ikke uden grund, at mange sygdomskim og parasiter er efterhånden blevet resistente overfor de fleste håndkøb medicin til akvariebrug. Brug medicin, hvis fiskene er syge eller mistænkes for at have en sygdom - i alle andre situationer er det bedst at lade være.
Med venlig hilsen,
Othman Amin
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.