Mit første saltvandsakvarium.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Jss — 30. november 2008, 16:22
Fisk:
2 occelaris (klvonfisk) kommer i morgen.
1 Dannebrogreje
2 eremitter
Koraller
1 finger læder koral, sinularia SP (kommer i morgen)
- vil gerne høre jeres mening, og gerne hvis i har nogle fikse ideer:)
Laursen — 30. november 2008, 17:20
Jss — 30. november 2008, 17:35
T-Svendborg — 30. november 2008, 18:24
hvad siger dine værdier?
lige lidt nysgerig, hvad bruger du af teknik?
det bliver spændene og følge.
Jss — 30. november 2008, 18:39
Dannebrogs rejen har været der i 4 dage, så det er vel et godt tegn da den skulle være ret følsom? 🙂
Starter med Easy-life FFM, aktivkul om et par dage, og måske, alt efter hvorn det går, en skummer på.
- har set mange eksempler hvor folk siger at en skummer ikk er nødvendigt i så lille et akvarium.
Laursen — 30. november 2008, 18:44
Jss — 30. november 2008, 18:48
- er der nogle fisk der vil være nyttige, hvis man tænker at tilføre en enkelt sammen med klovnfisk?
Laursen — 30. november 2008, 18:57
T-Svendborg — 30. november 2008, 19:05
Jss — 30. november 2008, 19:28
hvad er Caulerpa, er ny i faget, har læst meget, men aldrig hørt om det? hvordan bruger man det? - er det ligesom symbiont?
T-Svendborg — 30. november 2008, 19:34
du kan se mit nano med caulerpa
http://saltvandssiden.akvariefisk.dk/akvarier/show/?ID=1504
Jss — 30. november 2008, 19:47
iceMD — 30. november 2008, 19:54
Jss — 30. november 2008, 20:02
T-Svendborg — 30. november 2008, 21:20
thyme — 30. november 2008, 22:25
Jeg ville godt nok passe lidt på med at stoppe alt for meget i den så hurtigt. Kender du nogen af værdierne, din salinitet osv?
Specielt idet du kun har så lidt filtrering, så kan den jo ikke holde til megen belastning.
Thomas Og Kia — 30. november 2008, 22:28
syntes bestemt ikke du skal putte en hugofisk i for at tage sig af algerne da den også belaster mere end den gavner.
alger skulle ikke blive et problem hvis! og stor streg under HVIS for der er virkelig mange faktore som spiller ind.
Blandt andet. Dit vand: Bruger du hanevand vil du opleve flere alger end hvis du bruge osmosevand
Stenenes porøsitet: altså om de er meget fyldt med meget små huller inde i dem som giver bedre grobund for bakterierne som skal omsætte de forskellige affaldsstoffer.
Lyset: hvis lyset har den forkerte "farve" så vil det give grobund for algevækst
Cirkulation: hvis der ikke er nok cirkulation så vil fodder rester samt afføring fra fiskene ligge sig i hjørner og andre steder hvor der er for lidt "røre" i vandet og dermed ligge og forråddne, der så vil føre til dårligere vand.
Og sidst men ikke mindst så er overfodering den største synder af forøget algevækst.
håber ikke det skramte saltvandet ud af årene på dig, men det var bare nolge gode fif som du eventuelt kunne bruge eller overveje inden du spendere flere penge på fisk som i sidste ende vil føre til flere alger.
og lige et lille gylden råd belast dit akvarie langsom i opstartfasen og lad være med at belaste det for hårdt i form af fisk og andre ting, så undgår du alger og får et pænere og mere stabilt akvarie.
men held og lykke med dit lille private ocean i hjemmet. 😎
Thomas Og Kia — 30. november 2008, 22:30
Lord Mike — 1. december 2008, 15:09
Du bliver ganske enkelt nød til at gøre noget ved dette hvis du ønsker akvariet skal være sundt og velfungerede. For mig at se så ligner dette et akvarie som ikke er mere end max et par dage gammelt og algefasen er slet ikke gået igang og du har allerede tænkt dig at tilsætte fisk mm i akvariet. Et akvariet er omkring 2-3 måneder om at modne og komme igennem algefasen, og det er netop i denne opstartsfase at du ligger det grundliggende i et sundt og velfungerende akvarie.
Nu skriver du at du har set mange som køre uden skummer på så lille et akvarie, da det ikke skulle være nødvendig når akvariet er så lille. Det er efter min mening netop her at det er vigtigt med en skummer da der ikke skal meget til af ujævne vandværdier før end det går galt ifh til hvis akvariet var større. De akvarier jeg har set om de er store eller små og som køre uden skummer er væltet før eller siden og som regel inden for det første år (desværre). Naturligvis kan man altid finde nogle hvor det er lykkedes med det er ganske få procent der gør dette.
Og så kan jeg bestemt ikke anbefale dig en Salarias fasciatus (hugo) i så lille et akvarie, at Laursen i #8 kan anbefale dig sådan en fisk er for mig helt uforståeligt.
Jeg er overbevist om at hvis du fik lavet nogle få ændringer på dit akvarie så kan det faktisk bliver super godt, men jeg tror desværre ikke rigtig på det i den stand det står nu. Det kan godt være jeg skriver det lidt hårdt men en opstart som denne ses bare alt for tit, om det er for at spare penge eller mangel på viden eller noget helt andet er faktisk underordnet for resultatet bliver stort set det samme inden for relativ kort tid, nemlig at akvariet vælter og det er sgu bare så syndt da det med ganske få ændringer kunne køre super godt;)
Held og lykke:)
Jss — 1. december 2008, 15:15
Jss — 1. december 2008, 15:20
Lord Mike — 1. december 2008, 15:41
Det er bestemt godt at høre at du vil sætte en skummer til akvariet, dette vil du ikke komme til at fortryde da denne efter min mening er noget af det vigtigste til et succesfuld akvarie.
Hvis man koncentrere sig om nogle ganske få ting er man noget et langt stykke hen mod et godt og velfungerende akvarie:
God cirkulation (minimum 20xakvariet volume)
God belysning (specielt hvis koraller ønskes)
God skummer (gå aldrig efter producentens angivelse af hvad det kan trække af vand, nok nærmere kun halvdelen)
Masser af gode LS
Og nok vigtigst af alt, en god portion tålmodighed;)
Det kan godt være lidt svært at se, men det ser ud til du har dine LS direkte på bundlaget, vil klart anbefale hvis det ikke er gjort at lade de LS ligge direkte på glasbunden og ikke på sandet.
Men med hensyn til hvad du evt. ville kunne have af fisk mm i akvariet så kig lidt på dette link, der kan fåes nogle af de smukkeste fisk i netop små størrelser som passer til dit akvarie, men her er det vigtigt som nævnt tidligere i tråden om at tilføre disse fisk over en periode så systemet finder sin balance mellem hver tilsætning, og ikke før end akvariet er klart til en mer-belastning.
http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+2124
Jss — 16. december 2008, 12:50
som i kan se, er der sket lidt sidne sidst. 🙂
Der kommer også en tunze nano doc 9002 skummer.
Lomholt — 16. december 2008, 16:03
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.