Skal ellekoglerne fjernes, når corydoras-æg er klækket?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
ulle04 — 16. december 2008, 15:11
Jeg har også scalareæg samme sted - pludselig gik alle fisk amok og satte æg allevegne og jeg har kun et sølle 5 L som ekstra akvarie... Congotetra'erne smed bare deres udover bunden, så dem kunne jeg ikke få fat i.
Jeg kan godt se, at jeg hurtigt kan få et problem med vandkvaliteten i så lidt vand - så jeg må se at finde noget større. Jeg har ingen erfaring med unger på de her fisk - kun kobberpansermaller og plettet pansermalle, og det gik uden ellekogler. Scalarerne har uden held lagt æg 7 gange før, så jeg regner ikke med for meget.
Bruger #844477 — 16. december 2008, 15:45
Du skal fjerne de ellekogler, og få fat i en pipette og så suge æg op og så sprøjte dem ned i vandet for at få dem til at klække, ellekogler gør skallen hår og mange unger kan gå til i forsøget på at komme ud af æggene
haap — 16. december 2008, 15:58
Har aldrig hørt eller læst at koglerne skulle have indvirkning på æggenes hårdhed.
Henrik
Bruger #844477 — 16. december 2008, 16:03
Tommy O — 16. december 2008, 16:09
Det er desværre som Bo fortæller. For mange kogler hærder skallen på æggene. Alle mine første æg gik til, eller de klækkede aldrig og det var en liter med tre kogler.
Jeg bruger kun en kogle nu, og syntes nu det fungerer fint.
Bjarne — 16. december 2008, 16:11
Nej, - ellekogler gør ikke skallen hård. Ellekogler gør vandet en lille smule surt og er med til at nedbryde forskellige bakterier der kan få æggne til at skimle.
Du er nød til at skifte vand ret ofte når du har så mange blandede æg i 2 1/2 L vand. Jeg selv har æg liggende i en bakke på 2 deciliter, og efterhånden som de klækker suger jeg skallerne op. De går i denne bakke de første 8-10 dage.
Når klæknings-tidspunktet er nået fjerner jeg mine ellekogler, da de så kun er til besvær i bakken.
Fremover skal du nok holde scalareæg for sig selv, da det ellers er alt for besværligt. Scalare-æg kræver meget mere ilt hele tiden for at opnå en høj klækkeprocent. Dvs. de vil lettere skimle og forurene vandet for dine malleæg.
Held og lykke med dem.
Bruger #844477 — 16. december 2008, 16:11
Og jeg har stort set aldrig et æg der skimler..
Tommy O — 16. december 2008, 16:33
ulle04 — 16. december 2008, 19:35
Nogle tillægsspørgsmål til de, der stadig hænger på (og evt. nye):
1. Er det kun de klare, let gennemsigtige æg, der duer? Nogle af æggene er nemlig mørke - betyder det så, at de er hærdede?
2. Hvornår skal jeg fodre? Jeg har afskallet artemia, liquifry 1og alm. babyfiskefoder.
3. Hvilken temperatur er bedst? Jeg har pt. 26 grader.
4. Denne her pipette - hvordan ser den ud og kan en tur i sådan en ikke skade den sarte yngel?
5. Efter hvor mange dage kan jeg være sikker på at der ikke kommer flere unger ud af denne omgang æg? Det var i lørdags at de første æg blev lagt, men de næste er kommet søndag, mandag og i dag.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.