Malawi / alfix baggrund,
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Jaxob — 21. december 2008, 19:08
det skal blive til en klippevæg, farverne sort, lysgrå, grå og hvid.
inde i baggrunden monterer jeg alt. slager til filter og slager til powerheads, samt selve kammeret bliver også til et forfilter.
kammeret, hvor powerheads og forfilter skal være i. 1 x 680 liters og 1 x 1180 liters powerhead. samt jáger varmelegme. slager til og fra grundpumpe.
venstre side, udgang fra Powerhead 680 liters.
højre side. udgang fra 1180liters powerhead.
mangler nu kun at blive malet med alfix. bliver det i aften. de næste par dage skal gå med at farve det. Grundfarven bliver sort.
flamingoen er blevet varme-behandlet inden alfix. med en varmepistol. dette gjorede jeg ikke sidste gang jeg lavede baggrund. og kan sige at virker bare. hjælper med at holde alle de små flamingokugler sammen.
Til andre som tænker på at prøve. Det sviner meget.
Men et godt råd. få den bedrehalvdel med på ideén. om ikke andet. så er der ingen som kommer efter dig når du sviner lidt for meget.
Jaxob — 21. december 2008, 19:13
Skal til og begynde på farven i dag. så der kommer nok flere billeder. det hele har fået første lag alfix sort. så nu skal der farves hvid/ grå sten farve.
Så er der kommet den første omgang farve på. lader det tørre de næste par dage, så kan jeg også se om jeg stiler mig tilfreds med det, eller laver det om igen.
har prøvet og gøre så der kom lidt skygge fra amaturet, så der også kommer lidt farvespil på den måde. læg mærke til powerhead´s slagerne er helt væk, kan ikke ses mere. god strøm i vandet uden det kan ses.
fra siden uden bliz. så man kan se skyggerne. og farvespillet
her med.
mangler nu. :
sand. fandt noget i silvan. 25 kilo for kun 60 kr. rent sand, så ingen problemmer.
montering af de 2 powerheads og funing af baggrund.
Forfilter lavet af skum og bioballs.
ind og ud gang fra gulvfilter.
Vand. ;-)
og mere vand til resning af alfix. tager nok et par uger før jeg tør komme fisk tilbage i det.
Jaxob — 21. december 2008, 19:15
behandelet med vandglas, så det bliver nemere at rengøre og jeg slipper for så meget svingninger af pH værdierne som ellers alfix kan gøre.
Et lille fix til andre som vil prøve. Påfør vandglas med en spay. kan købes for ca 15kr. gør det meget nemere at påfører det i et jævn lag. i forhold til at male det på med pensel.
Sandet er også kommet i nu.
Den frie hjærne i bagsiden skal fyldes ud med planter.
venter nu kun på jeg tør komme vand i. så det hele kan testets.
Jaxob — 21. december 2008, 19:22
Ris / ros modtages gerne. samt gode råd
jopa — 21. december 2008, 21:17
Den var ikke gået her 😀
Jeg har også lavet en alfix baggrund og det var skægt medens det stod på.
Din er fin, bortset fra at jeg syntes den forreste tager for meget plads. Men smag og behag
Broholm — 22. december 2008, 08:15
Meget imponerendene at lave det i stuen.. Var blevet SLAGTET..
Jaxob — 27. december 2008, 21:03
baggrunden virkede ikke helt som jeg havde regnet med. og den som stod i midten var ikke til og lime fast.
kommet en del ændreinger, men grund ideén er den samme.
Fandt ud af at jeg med denne opsætning kunne skrue 3 grader ned for varmen. og stadig holden den sammen temp. som jeg kunne med den gamle.
her er de færdige billeder.
jopa — 27. december 2008, 21:16
tetracrusta — 27. december 2008, 21:19
#3 ligner det ikke noget jeg ville have i mit akvarium 😀
Jaxob — 27. december 2008, 21:26
Tom 65 — 27. december 2008, 23:18
Tom 65 — 27. december 2008, 23:21
j.hvirgeltoft — 28. december 2008, 08:06
Jaxob — 29. december 2008, 02:24
Ja, alfix blandet op med oxyd farver. det fås ikke i så mange farver, men det kan blandes sammen, og på den måde skabe flere.
og tak for råd, med det solfilm ;-)
kejseren — 29. december 2008, 08:05
Jaxob — 29. december 2008, 13:52
Købte bare en spray til vand. og blandede det op der i.
kostede 15kr i silvan.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.