Pansermalle foder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Anita — 4. januar 2009, 16:50

Hej

Jeg håber der er en der kan hjælpe mig lidt, da jeg er løbet ind i et problem.🙁
Jeg har nogle kobber pansermaller og nogle mosaik pansermaller , og til dem har jeg købt nogle malle piller, de faldt straks til bunden og var opløst på ca 20 minutter. Nu har jeg så købt nogle nye da de andre var spist, det er til bundfisk, og de synker også med det samme . Men de er hårde og opløses ikke, og så er mit spørgsmål, kan pansermallerne godt spise dem så ?? De bruger jo de små tråde ved munden til at rode med, og de kan vel ikke bide en luns af. Der er sådan nogle der står er til algeædere, og bundfisk, men kan jeg bruge dem ?

VH Anita

Anita — 4. januar 2009, 16:52

pinligt fik lavet 2 ens indlæg, men det gik så langsomt at jeg troede pcen var faldet i søvn, sorry *rødmer*

jery — 4. januar 2009, 17:00

Ja, der er godt med klumper i strømmen p.t. Har slettet dit ekstra indlæg.
Tror, at pansermallerne rasper/suger, hvad de skal bruge, af de hårde mallepiller - det gør mine i hvert fald.

Anita — 4. januar 2009, 17:04

Hej Jery

Ja det går noget langsomt ind imellem, tak for hjælpen 😀

Jeg må holde øje med mine maller om de også kan finde ud af at spise som dine

VH Anita

hermes2005 — 4. januar 2009, 17:55

jeg tror ikke det er noget problem med de piller for dine pansermaller. du skal bare være opmærksom på at pansermaller holder mere af proteinrigt foder end mange f.eks. sugemaller, så det er ikke grøntfoder de skal have, selvom de da sagtens kan spise lidt af det indimellem

Mr.Frog — 4. januar 2009, 18:23

#1
Pansermaller er altædende og er fint tilfredse med flagefoder. De er helt vilde med levende foder og med optøet frostfoder, især myggelarver.

Anita — 4. januar 2009, 18:55

Hej alle

Tak for jeres indlæg, så lærte jeg noget mere i dag, dejligt 😛

Jeg må til at fodre med noget frost og levende

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.