krydse fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bhv — 27. januar 2009, 23:01

har tænk mig at lukke mit akvarie 325 L helt ned og starte det op fra bunden

jeg kunne godt tænke mig at sætte disse fisk sammen. men er der mulighed for at det ikke ville kunne gå tænker på om de ville krydse hinanden ?

Melanochromis auratus
Melanochromis johannii
( måske Melanochromis cyaneorhabdos er lidt bange for at de nok vil krydse sig med johannii )
Pseudotropheus flavus
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus saulosi

Bruger #499292 — 27. januar 2009, 23:07

jeg ville nok ikke sætte de 3 øverste i samme akvarie angående kryds de 3 nederste ved jeg ikke så meget om

Ras — 28. januar 2009, 05:57

jeg ville ikke sætte Pseudotropheus crabro sammen me de andre arter og slet ikke i et 325 liters da den bliver meget stor.

malawi-pusher — 28. januar 2009, 09:02

melanochromis arter vil meget sandsynligt krydse, og det samme med alle pseudotropheus.

malawi-pusher — 28. januar 2009, 09:04

plus melanochromis arterne er MEGET agresive... har 1,3 auratus gående i min 1460 sammen med mine rov dyr, og der er ikke røget en eneste endnu, de jager sgu rundt med dem... 🙁

Poul E. — 28. januar 2009, 13:06

Johanni eller Cyaneorhabdos kan du sagtens have gående sammen med Saulosi. Auratus, Flavus og Crabro ville jeg holde mig fra pga temperament og størrelse af akvarie. Suppler i stedet med fx Golden Special, Cyn. Axelrodi/Ps Socolofi (begge lyseblå), Lab. Trewavase, Hongi, Ps Acei

bhv — 28. januar 2009, 23:11

hmmm*skeptisk*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.