Mystiske Dødsfald blir ved :/
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
AceRyder — 8. februar 2009, 20:30
Så her for 2 uger siden købte jeg et nyt 530 liter, som de så skulle skiftes ud med.
Jeg tømte mit gamle 530 liters akvarie helt, og pakkede det sammen, men lod spandpumpen stå med vand i.
Så fik jeg sat det nye akvarie op, og fik plantet og dekoreret det, og så fyldte jeg det op med helt nyt vand fra hanen.
Jeg satte spandpumpen til, uden at rense den, for at beholde bakteriekulturen. Jeg lod det hele køre i 1 uge, tænkte det var nok tid at køre det ind i, da jeg jo havde en spandpumpe sat til, med en god gammel kultur i.
Jeg fik købt lidt forskellige fisk (Flying Fox, Pragtsmerlinger, neon, tetra, zebra fisk) og de kom i.
Allerede dagen efter de var kommet i, døde der 2 neon fisk. De mistede langsomt farven fra halen af. Og så døde de bare.
de næste 2 dage døde der 2 eller 3 neon fisk om dagen. Jeg tog ud til forhandleren og han sagde det var neonsyge, men at medicinen var dyrere end at købe nye neon fisk, så jeg skulle bare vente og se hvor mange der overlevede..
Idag har akvariet kørt 2 uger, 1 uge uden fisk. Og så nu her 1 uge med fisk. Der har været 12 døde neon fisk.
Men så idag, har jeg haft 1 død tetra, 1 død sugemalle og 1 død zebrafisk. Jeg tog ud til forhandleren igen, og fik mit vand tjekket.
Der er inget nitrit og heller intet intrat, PH ligger på 7. og temperaturen ligger på 26-27. Det hele var som det skulle være, så han forstod det ikke lige.
Han sagde jeg skulle tjekke for hvide pletter. Tog jeg hjem og gjorde, men kan umiddelbart ikke se at der er nogen der har hvide pletter.
Burde vel ikke være i tvivl hvis der er hvide pletter på fiskene?
Jeg har lige skiftet 40% af vandet, ellers har jeg ingen ide om hvad jeg skal gøre.
Skal jeg ud og invisterer i en masse Aqualife? Eller købe mig fattig i medicin?
Alle gode input modtages gerne..
Jeg ved godt at fisk dør.. Men der må vel være en grund, og ville være rarest hvis jeg kunne rette op på det..
AceRyder — 9. februar 2009, 13:39
Er der virkelig ikke nogen der har nogle ideer?
Er virkelig på bar bund..
Villads — 9. februar 2009, 13:46
Kørte den så længe eller var pumpen slukket?
Hvor længe stod den?
Hallubaloo — 9. februar 2009, 13:51
Lyder jo meget som nitrit-forgiftning, men det kan det jo så af gode grunde ikke være, da du har målt værdierne.
Jeg ville nok trække dynen over hovedet, og vente indtil denne forbandelse slutter, og så finde mig en ny forhandler. Men vil intet foretage mig før dødsfaldende stopper.
Medicin er dyrt, som du nævner, og i denne situation synes jeg ikke at det er det værd.
AceRyder — 9. februar 2009, 15:12
Og så kørte spandpumpen med det nye akvarie i 1 uge, og så mente jeg det måtte være kørt godt ind. Og alle værdierne var jo gode og fine. Så begyndte jeg at købe fisk.
Jeg lige mistet 2 fisk mere :/
Er virkelig fustrerende. Hvis jeg bare vidste hvad jeg skulle gøre.
Har lige været ude og købe aqualife, og tilsat det.. Så i aften inden jeg går i seng, der smider jeg medicin i mod svamp.
Andre ideer har jeg simpelthen ikke :/
Der er ingen af fiskene der har hvide pletter, så kan ikke rigtig være det..
Og synes de svømmer fint rundt, men så 1 time eller 2 senere, så er de døde :/
perniel — 9. februar 2009, 15:20
Villads — 9. februar 2009, 15:47
Alt efter hvor meget lort der er i filteret kan det være rigtig dårligt.
Jeg har selv oplevet med et filter som stod stille i ca. 8 timer at det stank af råddenskab da jeg åbnende det.
Dette kan sagtens være årsagen til dine problemer.
Villads — 9. februar 2009, 15:48
AceRyder — 9. februar 2009, 15:55
Eller skal jeg bare skylle tingene igennem under bruseren?
Forstår bare ikke, burde jeg ikke kunne måle det på vandet, hvis det var pumpen?
Det ville vel gøre at det var nitrit eller nitrat problemer?
Hallubaloo — 9. februar 2009, 16:01
Hallubaloo — 9. februar 2009, 16:02
Villads — 9. februar 2009, 16:03
Det er godt nok mærkeligt med de målinger må jeg indrømme,men en rensning kan ikke gøre der værre.
Villads — 9. februar 2009, 16:04
pansermallen — 9. februar 2009, 16:23
Den brøler du står med gjorde jeg selv for 4 måneder siden. Dog ikke den med pumpen men jeg var også for hurtig med at få fisk i. mine fisk døde en efter en i 3 uger, også begyndte det at holde op, da der langt om længe var ved at være balance i tingene.
Havde dog flere fisk der overlevede men de sidste af dem er først ved at få deres rigtige farve igen her 4 måneder efter.
Kunne sparke mig selv i R.... over at være så dum, det eneste du kan gøre er at skifte vand jævnligt og vente og se. For mit vedkommende hjalp det nu også en del at tilsætte aquasafe.
Også har jeg da kun haft akvarier i 35år men så fik jeg da opfrisket det jeg vidste i forvejen *rødmer**rødmer**rødmer*
Mvh Henrik
Chrølle — 9. februar 2009, 16:59
(det er de lidt sarte med)🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.