Ps Saulosi - hvilke maller med dem?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

fisken98 — 14. februar 2009, 17:32

Har 5 ps Saulosi, og vil høre hvilke maller, som er egnede til at gå med dem, da jeg havde 2 mindre ancistrus maller hos dem, hvor Saulosierne jagtede og dræbte den ene. Har ved den anden malle observeret at de også er efter den og napper den i halen mm, når de ser den.

Er der nogle maller, som er mere hårdføre eller som bedre egner sig til at gå med Saulosi'er.

benchmark — 14. februar 2009, 18:40

det lyder mærkeligt, hos mig er der en enkelt stor ancistrus malle med min cichlider (ink 3 saulosi) og der er igen problemer med det, han faktisk jagter dem væk når de prøver at kom tæt på hans malle piller. Det kan godt være noget med størrelse at gøre, min malle er et stor han og han er ikke bang for noget som helst.

nc — 14. februar 2009, 19:32

Jeg har alle tider også haft ancistrus med mine malawi, endda en del yngel i malawiakvarierne og saulosi har været en del af de akvarier for det meste. Jeg tror bare det er spørgsmålet om at de støder på en stor ancistrus han med attityde 🙂

MVH

NC

mrsanja1977 — 14. februar 2009, 23:19

jeg har da også ancistrus med mine malawi og de gør dem ikke noget

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.