VF eller opdræt ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
waf — 18. februar 2009, 09:42
Som "gammel akvarist" der har været væk fra fiskehold i de sidste 12-15 år
er en af de forandringer jeg lagde mærke til , nu her da jeg starede op igen, at der er utroligt mange VF Cichlider i omløb
og at opdræt er tæt på umuligt at sælge, selv til foræringspris.
det ses ofte her på siden, at en glad akvarist sætter sit F1 eller F2 eller Fx opdræt til salg til en meget rimelig pris
og 1 måned senere er prisen sat ned til et beløb som virker useriøst lavt
så blir annoncen taget af siden, og et par måneder senere sætter akvaristen det samme opdræt til salg igen
Jeg mener at det er ærgeligt - og jeg tror at det har en meget negativ påvirkning på "hobbyen"
Hvorfor opdrætte fisk- hvis ungerne ender med at ryge i en omgang rejemix ?
Hvordan skal den her hobby overleve hvis alle absolut skal have VF ?
Hvad er det vildfangne fisk har ? bortset fra en høj pris ? (og højere følsomhed = flere dødsfald )
Mener i at Adfærden er forskellig hos opdræt og VF ?
eller er det så trist at det kun drejer sig om prestige ?
Det her er ikke et surt opstød fra en "gammel akvarist - men et debatoplæg
Så hvad mener du ? er det sundt og godt for vores hobby, og i orden i forhold til udnyttelse af naturens ressurcer, at det eneste "rigtige" er at holde VF ?
Mvh Waf
AE — 18. februar 2009, 10:27
Jeg giver dig til dels ret.
Der er kommet meget fokus på hvad fiskene er mht VF, F1 etc og det mener jeg også er rigtig syndt.
Jeg mener helt klart at man kan få kvalitets opdrætsfisk som er FX som er flottere farve mæssigt, flottere form og til sidst med et meget bedre imun system som er tilpasset vores akvariemiljøer samt ikke mindst vores fodring gennem generationer.
Jeg oplever som dig at der er gået lidt snopperi i, hvad man har og mener ikke at der skal rynkes på næsen af FX fisk.
Hvis vi fortsætter denne kedelige tendens sker det jo nemt at visse fisk helt forsvinder fordi ingen er interesseret i FX fisk og fordi lige denne fisk ikke fåes som VF.
Der hvor jeg ikke giver dig ret er at FX fisk er usælgelige......jeg både køber FX fisk og har også solgt rigtig meget FX yngel gennem tiden. Det som er vigtigt for mig er at tilføre nyt blod til mine fiskestammer og så er det ligemeget om det er VF, F1 eller FX......det der er vigtigt er at fisken er den rigtige, har de farver og former som jeg mener er rigtige for den specifikke fisk.´
Laver man opdræt har man i mine øjne en forpligtigelse til kun at lave det på ordentlige fisk.
Hvis du f.eks kigger på CC, så har Martin valgt IKKE at oplyse om opdrætsfiskene er F1, F2 elller VF og det mener jeg er det helt rigtige at gøre for ikke at risikere at fisk forsvinder for markedet fordi ingen er interesseret i FX. Det må jo være i vores alles interesse at det ikke sker.
Jeg mener IKKE at adfærden er forskellig fra vildfanget til opdræt, problemet som jeg ser det er at mange ikke har tålmodigheden til at vente på at ungfiskene vokser op og dermed oplever adfærden og derfor er det nemmere og ja også mere prestige fuldt at købe voksne VF fisk.
mvh AE
2mas — 18. februar 2009, 10:29
Jeg synes langt fra at det eneste "rigtige" er at holde VF, dels pga. prisen og den ekstra følsomhed disse har. Jeg har selv en enkelt gang brændt fingerne på VF fisk, som langsomt døde for mig i løbet af 1 måneds tid. Det var rigtigt sure penge at miste.
Dog har den oplevelse ikke afskrækket mig fra at købe VF fremover. Efter min mening kunne det lige så godt været sket med Fx fisk.
Hvis man tager greenpeace brillerne på, så er VF fisk ikke godt. Det tærer på naturens resourcer, og fordre til endnu mere import af disse fisk. Dog skal man, synes jeg, også se det fra de lande der exportere disse fisk. Tit er det fattige lande i den 3. verden, som tjener en skilling på at fange de fisk op til den vestlige verden.
Det er en svær balance at holde. Skal man stoppe ex/import af disse fisk, for derefter at ramme talrige familier i fx. Malawi, som ikke kan få mad på bordet? Eller kan man finde et kompromis, måske en kvorte på hvor mange fisk der må indfanges med henblik på videre salg til vesten?!
Jeg tror ikke at der er noget endegyldigt resultat på sådan et "ultimatum", det er jo op til den enkelte akvarist's
Phalele — 18. februar 2009, 10:40
syntes det er en kunst at efterligne deres natur bedst muligt.
Ramme værdierne i vandet og se at de trives.
Jeg bliver hverken snoppet eller er mere end andre af det, det er bare min hobby.
Det skal også siges at jeg har måske 15 fx´er
waf — 18. februar 2009, 10:59
AE ; Jeg har da også selv nogle FX, så ja de er ikke helt usælgelige! men argumentet med indavl er sådan lidt la la synes jeg
hvis man kikker de der 15 20 år tilbage i tiden, før de helt store omgange VF begyndte at komme til DK, så blev der opdrættet en del fisk - de eneste arter hvor jeg har set indavls deformiteter er N Multifasciatus og N Pulcher og Julidochromis, jeg har feks. aldrig nogensinde set en Tropheus med fysiske indavls deformiteter, trods det at der alligevel dengang var en del Tropheus opdræt, og alligevel så er det Tropheus der er en af de Tanganyika Cichlider der kommer til DK i størst antal som VF
Men ellers er det godt at høre at du også køber FX. og ja jeg tror at det du skriver med tålmodigheden, spiller en rigtig stor rolle her i "zapper kulturens tidsalder " folk vil ofte have hele pakken fra dag 1 - store flotte fisk - det "rigtige" job - stor bil- stort hus- og en kone med store babser :-) ( nå ja det sidste er jo også ganske nice :-))
Mvh Waf
- som selv er FX opdræt
BenjaminH — 18. februar 2009, 11:10
Det kommer an på arten. Er det en med stor farvevariation køber jeg ofte F1, de er ikke indavlede og er ikke blandet med andre farvevarianter.
Fx holder jeg N. multifasiatus, hvor jeg har købt fx, da jeg primært holder dem pga deres adfær og ikke så meget pga farven. (jeg er da kritsk ift udseende.
Hvis jeg kunne være næsten sikker på at der ikke var farvemix købte jeg gerne FX af alle arter fisk.
mvh Benjamin
AE — 18. februar 2009, 11:28
mvh AE
mikhumle — 18. februar 2009, 11:58
men hvis man fks tar mit rov akv har jeg et par livingstoni der er wf og tre f1. der kan man godt se forskellen på adfærden idet de begynder og jage. hvor det er at f1 er opvokset med at mad kommer af sig selv fra himlen.
kan godt se af det er ikk det rigtige for nogle frisk og blive taget op fra noget der er så stort og puttet ned i vores små akv.
et lille billede af min wf hun der har gang i jagten
molm — 18. februar 2009, 13:11
Jeg tilhører bestemt "VF"-gruppen, men har også FX'ere. Jeg er ikke nervøs for de lokale bestande. Hvis tingene foregår ordentligt giver vores indkøb et indspark til den lokale økonomi, og vi får faktisk endnu bedre lokale forhold, hvor de også selv passer godt på tingene og endda opstarter søopdræt.
Jeg er ikke naiv, og derfor er der masser af undtagelser hvor en bestand fiskes for hårdt. Men en bæredygtig fangst giver faktisk fordele både herhjemme og der hvor vi henter fiskene. Ud over den bedre lokale økonomi, lærer man kun at "høste" det naturlige overskud, og sikrer dermed stærke bestande. Det er det samme med jagt. Man bortskyder fx et bestemt antal råvildt pr. år for at holde en bestand på et solidt niveau. Overfiskning går kun ud over dem selv, det samme gør jagt, hvis man skyder for meget. Hvis vi køber VF sikrer vi ikke kun frisk blod til vores egne akvarier, men er i virkeligheden med til at sikre, at vi i fremtiden kan købe de fisk vi elsker, men også som VF'er. Jeg håber, at en sådan debat, som her rejses, kan sikre interesse for både VF'er men også FX'er. Vi skal sørge for at informere hinanden, hvis en bestemt art er truet og der sker overfiskning. Selv om jeg tror det sker sjældnere end vi tror. Og vi skal få opdrættere til at fodre bedre og skabe stærke fisk som kan være et prismæssigt godt alternativ til VF'ere.
waf — 18. februar 2009, 13:17
men hvis man fks tar mit rov akv har jeg et par livingstoni der er wf og tre f1. der kan man godt se forskellen på adfærden idet de begynder og jage. hvor det er at f1 er opvokset med at mad kommer af sig selv fra himlen.
kan godt se af det er ikk det rigtige for nogle frisk og blive taget op fra noget der er så stort og puttet ned i vores små akv.
et lille billede af min wf hun der har gang i jagten [/citat]
Hej mikhumle,
Spændende med dine Livingstoni og deres forskellige adfærd og særligt dine f1éres manglende adfærd
det jeg tænker er om det der sker ikke "bare" er udtryk for at vi fodrer vore fisk forkert ?
jeg mener ikke næringsmæssigt, men i forhold til at stimulere deres naturlige nedarvede fødesøgnings strategi ?
jeg vil skyde på at hvis dine f1´ere får noget som de kan jage - så kommer deres naturlige fødesøgnings adfærd frem igen
der er jo ikke tale om en tillært adfærd, den er helt sikkert nedarvet - og så er den bare ikke aktiveret hos dine ( og mange andres) fisk, fordi de ikke har haft brug for den
Mvh Waf
AE — 18. februar 2009, 13:42
På samme måde kan man fjerne sine mbunaers lyst til at raspe alger.........får de for meget mad vil de ikke længere bruge energi på at spise alger fra sten og der fjerner man så deres naturlige adfærd. Så i sidste ende er det vores egen skyld.
mvh AE
waf — 18. februar 2009, 13:48
Jeg tilhører bestemt "VF"-gruppen, men har også FX'ere. Jeg er ikke nervøs for de lokale bestande. Hvis tingene foregår ordentligt giver vores indkøb et indspark til den lokale økonomi, og vi får faktisk endnu bedre lokale forhold, hvor de også selv passer godt på tingene og endda opstarter søopdræt.
Jeg er ikke naiv, og derfor er der masser af undtagelser hvor en bestand fiskes for hårdt. Men en bæredygtig fangst giver faktisk fordele både herhjemme og der hvor vi henter fiskene. Ud over den bedre lokale økonomi, lærer man kun at "høste" det naturlige overskud, og sikrer dermed stærke bestande. Det er det samme med jagt. Man bortskyder fx et bestemt antal råvildt pr. år for at holde en bestand på et solidt niveau. Overfiskning går kun ud over dem selv, det samme gør jagt, hvis man skyder for meget. Hvis vi køber VF sikrer vi ikke kun frisk blod til vores egne akvarier, men er i virkeligheden med til at sikre, at vi i fremtiden kan købe de fisk vi elsker, men også som VF'er. Jeg håber, at en sådan debat, som her rejses, kan sikre interesse for både VF'er men også FX'er. Vi skal sørge for at informere hinanden, hvis en bestemt art er truet og der sker overfiskning. Selv om jeg tror det sker sjældnere end vi tror. Og vi skal få opdrættere til at fodre bedre og skabe stærke fisk som kan være et prismæssigt godt alternativ til VF'ere. [/citat]
Hej Molm,
Den sammenligning med jagt , den giver kun mening såfremt der ikke er en naturlig bestand af rovdyr
og det er jo netop tilfældet i danmark , hvor bestanden af større bytte dyr er for lille til at der kan leve en sund bestand af større rovdyr. ellers så sørger rovdyrene for at de naturlige bestande er sunde - der er bestemt ikke brug for mennesker i den sammenhæng.
men jeg er helt enig i at det kan gavne den lokale økonomi på fangstederne når os fra den rige del af verdenen køber deres fisk ( desv. er fangst stationerne ofte ejet af vesterlændinge ) men ja der er nogel fangere der får ris i gryden ved at fange og sælge fisk, og det er godt :-)
jeg er også enig i at det er vigtigt at der kommer nyt blod til vores fangeskabsholdte bestande af fisk,
spørgsmålet er mere om vi alle skal have vildfangne fisk for at undgå indavl ?
det mener jeg absolut ikke er nødvendigt
såfremt udgangspunktet er feks. en flok vf Tropheus på 35 stks så kan der avles rigtigt mange generationer på den flok før der begynder at være indavlsproblemer - og når der er behov for nyt blod til afkommet derfra, så er det ( i teroien) rigeligt at tilføre en enkelt ny fisk til flokken af opdrættede fisk.
Mvh Waf
molm — 18. februar 2009, 14:15
Tror nu heller ikke, som dig, at vi alle behøver at holde VF for at undgå indavl. Ville blot rejse flaget for VF'erne i en lidt større sammenhæng, og tak for en god debat i øvrigt.
hilsen Morten
waf — 18. februar 2009, 14:35
jeg køber del vis den med landbrugets indflydelse på mængden af byttedyr - men i princippet burde det bare give en større mængde / tæthed af rovdyr - men dem er der ikke plads til pgr af deres adfærd osv...
Noget som også er vigtigt i den her debat ,er hvordan vi ønsker at hobbyen skal være og i hvilken retning den skal udvikle sig - hvad er det som det går ud på, det her med at holde fisk ?
er det at have et fint akvarie at kikke på, som et dekorativt indslag i hjemmet ?
er det at opdrætte sunde dyr ?
er det at studere dyrs adfærd ?
er det at supplere ens "lommepenge" via vidersalg af opdræt ?
er det en social "ting" som går ud på at komme lidt væk hjemme fra og møde andre
hvad er det for et "tidsfordriv" vi har med at gøre :-)
det kan også være svært at forklare det her med at en lokal farvevariant af en almindelig fisk pludselig har en værdi på det 10 dobbelte fordi den har en gul plet på hovedet, men iøvrigt har fuldstændigt samme adfærd som en alm. variant af arten ? er vi så ikke ude i at det er et spørgsmål om prestige ?
eller en tidstypisk trang til at vi alle vil være noget særligt feks. via de genstande man ejer
Mvh Waf
molm — 18. februar 2009, 15:06
Morten
waf — 18. februar 2009, 15:38
jeps du har ret Molm, vi har alle vores eget motiv til at holde fisk.
og som du skriver, så er vi kommet langt hvis vi gør det muligt for flest muligt at holde fisk, og det gør vi efter min overbevisning ved at opdrætte sunde fisk til attraktive priser, og ved at søge spændende adfærd frem for rariteter,
der er næppe nogen der starter i denne hobby fordi de vil have en sjælden fisk, 🙂
det der med sjældende fisk og fisk der er svære at "skaffe" er noget som kommer senere i ens "fiske kariere"
og det mener jeg lidt er en ( uden at dømme andre ) forkert vej at vælge
Mvh Waf
Ps. jeg har selv VF og F1
vingolf — 18. februar 2009, 15:43
Jeg er spritny i faget - har kun haft malawier i en uge. Jeg synes det er dejlig med sådan et sted hvor vi frit kan udveksle holdninger.
Jeg undrer mig over I bruger udtrykkene F1, F2 samt FX. Jeg kan ligeså godt få spurgt først som sidst hvad betegnelserne står for?
Hilsen Stefan
AE — 18. februar 2009, 15:48
VF = Vildfanget fisk
F1 = 1. generation efter VF
F2 = 2. generation efter VF = 1.generation efter F1:P
FX = Ubekendt generation
OG velkommen på holdet;)
mvh
AE
Patrick — 18. februar 2009, 16:05
Det behøves det nu ikke være, de fleste regner ikke videre fra F2, dvs at F3 + F4 osv ryger ind under FX, så du kan godt kende generationen, men stadig kalde den fx.
Desuden er flere of flere begyndt at bruge betegnelse VF - VFF1- da man indenfor forskning osv bruger betengelse F1 som det første hold forældre man vil lave forsøg udfra. Deres unger bliver F2 osv..
Håber det giver mening.
j.hvirgeltoft — 18. februar 2009, 18:11
nu vil jeg da godt blande mig lidt:)
jeg har selv en hel del F1 og VF. gående som jeg bruger til at nyde først men tager da alt yngel fra med henblik på salg.
den eneste grund til jeg har købt de fisk er jeg syntes de er vildt flotte og jeg har så købt fra to steder i landet så der ikke går indavl i den så hurtigt.
vi må jo selv være ansvarlig for at prøve at undgå indavl og krydsninger så der er rene raser vi sælger vidre til andre akvarister.
jeg er grundlæggende lige glad med om de er vf,f1,f2 eller fx men de fisk jeg vil avle på og sælge ynglet fra vil jeg gerne være sikker på er i orden og ikke for meget indavlet.
vingolf — 18. februar 2009, 18:39
/ Stefan[citat]hejsa
nu vil jeg da godt blande mig lidt:)
jeg har selv en hel del F1 og VF. gående som jeg bruger til at nyde først men tager da alt yngel fra med henblik på salg.
den eneste grund til jeg har købt de fisk er jeg syntes de er vildt flotte og jeg har så købt fra to steder i landet så der ikke går indavl i den så hurtigt.
vi må jo selv være ansvarlig for at prøve at undgå indavl og krydsninger så der er rene raser vi sælger vidre til andre akvarister.
jeg er grundlæggende lige glad med om de er vf,f1,f2 eller fx men de fisk jeg vil avle på og sælge ynglet fra vil jeg gerne være sikker på er i orden og ikke for meget indavlet.[/citat]
peter — 18. februar 2009, 18:49
FOr mig giver det en rar følelse at have VF, så derfor har jeg det.
Hvad angår yngel, kunne jeg ikke drømme om at købe yngel privat. CHeck de mange indlæg samt billeder af blandings akvarier, ret beset ved man ikke om man køber kryds i mange tilfælde.
Tangaer, er der kun 2 eller 3 personer jeg ville købe af, min egen yngel sælger jeg til forretninger, når der skal tyndes ud engang imellem.
Men at tro at man ny om dage kan sælge yngel som man kunne for bare 5 år siden er utopi, og hvis man køber VF for at kunne sælge yngel gør man en dårlig forretning.
waf — 18. februar 2009, 19:14
FOr mig giver det en rar følelse at have VF, så derfor har jeg det.
Hvad angår yngel, kunne jeg ikke drømme om at købe yngel privat. CHeck de mange indlæg samt billeder af blandings akvarier, ret beset ved man ikke om man køber kryds i mange tilfælde.
Tangaer, er der kun 2 eller 3 personer jeg ville købe af, min egen yngel sælger jeg til forretninger, når der skal tyndes ud engang imellem.
Men at tro at man ny om dage kan sælge yngel som man kunne for bare 5 år siden er utopi, og hvis man køber VF for at kunne sælge yngel gør man en dårlig forretning.[/citat]
Hej Peter,
du har ret i at hvad man selv har det er en smags sag, men hvad er det lige for en "smagsfordel" du får ved at købe VF
det giver en rar følelse ...? det forstår jeg ikke - hvorfor får du en mindre god følelse ud af dine opdrættede maswaer?
de har samme adfærd som hvis de var VF, og ser formentligt stort set ligesådan ud !
Hvis der ikke er nogen der vil købe opdræt fra private - hvad sker der så med din hobby ? hvad skal du gøre med dine fisk når / hvis din butiks aftager ikke længere vil købe dine unger , fordi der ikke er et marked for opdræt af cichlider?
og ja det er ikke let som før i tiden at få solgt sit opdræt, men at tro at det er en utopi, at dette skulle ændre sig det er jeg ikke enig i - alt forandrer sig , også efterspørgelsen på VF
Ulf — 18. februar 2009, 19:17
interessant emne du tager op, som vi har vendt nogle gange herinde, men altid vigtig se følgende debat:
http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=182900
hilsen
Ulf
peter — 18. februar 2009, 19:21
Jeg har nu i snart 30 år ikke haft problemer med at afsætte det yngel jeg har, jeg har ikke fisk for ynglens skyld, men kva at de forretninger jeg sælger dem til ved jeg ikke sælger yngel via nettet
har de nu altid taget det, selv om butikkerne har været fulde. Måske også fordi jeg ikke kræver de store beløb for ynglen.
Hvad angår VF, syntes jeg det er spændende at få en kasse fisk hjem direkte fra Afrika, og selv passe og plejede dem således at de kan falde til i deres nye omgivelser. Heldigvis er smag og behag forskellig
Locken — 18. februar 2009, 20:42
mikhumle — 18. februar 2009, 21:05
Spændende med dine Livingstoni og deres forskellige adfærd og særligt dine f1éres manglende adfærd
det jeg tænker er om det der sker ikke "bare" er udtryk for at vi fodrer vore fisk forkert ?
jeg mener ikke næringsmæssigt, men i forhold til at stimulere deres naturlige nedarvede fødesøgnings strategi ?
jeg vil skyde på at hvis dine f1´ere får noget som de kan jage - så kommer deres naturlige fødesøgnings adfærd frem igen
der er jo ikke tale om en tillært adfærd, den er helt sikkert nedarvet - og så er den bare ikke aktiveret hos dine ( og mange andres) fisk, fordi de ikke har haft brug for den
Mvh Waf
[/citat]
skal siges at jeg fodre meget forskelligt og med yngel for at fremme deres adfærd.
har købt fiskene inden for de sidste 2-3mdr og gør så meget som mulig for at få deres oprindelige adfærd frem da det gør det hele meget mere underholdene syntes jeg.
Man må sige det her er en af de bedre debatter må man sige...godt inlæg flere af dem hilsen mikkel
waf — 19. februar 2009, 10:00
I de der 12-15 år jeg har været væk fra akvarie hobbyen , har jeg haft en anden hobby som var at holde og opdrætte øgler,
det interresante her er at inden for den hobby er det de opdrættede dyr der er i aller højeste kurs
VF krybdyr er ikke særligt hårdføre har en høj dødelighed er fyldt med parasitter , VF er stort set altid billigere end samme art i opdræt, der er en helt anden massiv efterspørgelse på opdrættet sunde dyr.
og der er en udbredt opfattelse om at det IKKE etiskt er ok at blive ved at importere VF og på den måde udnytte naturens ressurcer som en del af vores underholdning / tidsfordriv
Naturen skal være så meget som muligt i fred, og vi skal opdrætte sunde stammer af så mange arter som muligt som vi kan holde og tilegne os mere viden om i fangeskab, viden der kan give os en bedre forståelse af naturen
Det er pudsigt at samme etiske tilgang til det at have en hobby hvor vi "bruger" dyr ikke er udbredt i Akv hobbyen ?
peter — 19. februar 2009, 11:02
waf — 19. februar 2009, 11:57
[/citat]
du misforstår mig,
naturligvis er de opdrættede startet som VF, men de opdrættede kan jo så efterflg. give nyt opdræt som efter flg. osv.....
det jeg mener måske kan være lidt uetiskt er hvis man anskaffer sig VF trods det at der findes sundt rent opdræt tilgængeligt
Mvh Waf
peter — 19. februar 2009, 13:08
AE — 19. februar 2009, 13:19
Vi er massere af seriøse Malawi opdrættere som sagtens kan lave rigtig godt opdræt uden af ha artsakvarier.
Har man flere hunner til sine hanner og vælger typer som ikke ligger for tæt på hinanden, hvor hunnerne ikke ligner hinanden så er du et rigtig godt skridt i den rigtige retning. Holder du samtidig øje med hvad der sker i din balje mange gange i løbet af hver eneste dag......så ved du godt hvad der rør sig.
Er man absolut det mindste i tvivl så skal alt yngel selvfølgelig kasseres.
mvh AE
henr6253 — 19. februar 2009, 15:27
Hvis de fisk man så holder sammen oven i købet er meget forskellige er man ikke det mindste i tvivl hvis/når der kommer yngel om det er kryds eller ej*blink*.
Mvh. henr6253.
Locken — 19. februar 2009, 15:43
Silke — 19. februar 2009, 15:57
Tror ikke der er nogen fisk der syntes det er sjovt.. *skeptisk* Hvis man kan sige det sådan.. 😀
THORLEIFDK — 19. februar 2009, 22:13
Fine VF petrochromis og vist nok osse tropheus imellem!de stakler kunne jeg havde reddet hjem i min balje:P
peter — 20. februar 2009, 05:03
34: FLot så sæt du dig ned o find forskelle på aulonocarer hunner når de er 3 til 4 cm store, eller større for den sags skyld.
35: tilvænning, akvariet er vel heller ikke større for en opdrættet fisk
henr6253 — 20. februar 2009, 07:59
34: FLot så sæt du dig ned o find forskelle på aulonocarer hunner når de er 3 til 4 cm store, eller større for den sags skyld.
35: tilvænning, akvariet er vel heller ikke større for en opdrættet fisk[/citat]
1. Der ER mange seriøse opdrættere af malawi. Man behøver ikke et arts akvarium for at opdrætte Malawier.
2. Som flere af os har sagt en gang så hold aldrig fisk der ligner hinanden for meget. Dit eksempel er et eksempel på det stik modsatte.
3. Nej men en opdrættet fisk har aldrig set bedre end vores akvarier.
waf — 20. februar 2009, 08:53
forestil jer følgende situation:P
90% af alle akvarister vil kun købe opdræt, da det er den bedste "vare" de er sygdomsfrie , de er velnærede, de er fri for stress pgr af tilpasning til et meget anderledes miljø, de fungerer på alle måder bedre i et akvarie, og man er fri for etiske spekulationer over hvorvidt det er ok at tage fisk fra naturen!
= efterspørgelsen på opdræt stiger = priserne stiger = det er pludseligt en positiv situation at komme i når ens fisk yngler - slut med spekulationer om hvorvidt det er muligt at komme af med de unger man( ens fisk :-)) "laver"
Den der får anerkendelse som en dygtig akvarist er lige pludselig ham/hende der laver godt opdræt , det er ikke længere ham der har "bare" bruger en masse friværdi på VF der er Akvarie Helten !
Jeg ved ikke med jer ........? men jeg er ikke et sekund i tvivl om at det er den absolut bedste situation for vores fisk og for vores hobby - pludselig er der noget at stræbe efter nemlig at blive en dygtig opdrætter- istedet for at stræbe efter at få råd til at købe en boks VF tropheus !
Mvh Waf
Ps. fedt med så mange af jer der har lyst til at diskutere dette emne 🙂
THORLEIFDK — 20. februar 2009, 09:20
Lige ud over at de "lokale" sagtens kan spise fisk fra søen af,hvad vil du så have de skal leve af???
iøvrigt er jeg en dygtig opdrætter,som sagtens kan sælge sit afkom:)
waf — 20. februar 2009, 10:14
Lige ud over at de "lokale" sagtens kan spise fisk fra søen af,hvad vil du så have de skal leve af???
iøvrigt er jeg en dygtig opdrætter,som sagtens kan sælge sit afkom:)[/citat]
Nej jeg glemte ikke de sidste 10 % af akvaristerne - det er dem der skal opdrætte og importere VF.
De lokale de skal stadig fange fisk, men de skal måske have et højere beløb pr enhed,eller de skal måske sælge direkte til opdrætterene uden om alle de led der ofte, men ( er jeg klar over ) ikke altid er
det vil også give en bedre kvalitet af fisk og en lavere dødelighed undervejs - da vi så undgår at fiskene skal i div. grossister og mellemhandleres akvarier, med stress og højere dødelighed til følge
Mvh Waf
waf — 21. februar 2009, 10:06
j.hvirgeltoft — 21. februar 2009, 11:25
der bliver skrevet:
peter skrev :
32. Uden arts akvarier ingen handel med malawi, hannerne kan man godt se rimeligt forskel på, men hvad med hunnerne for mange arter. Og jo jeg kender også en enkelt eller 3 seriøse opdrættere af malawi men masser af opdrættere det er der nu ikke.
34: FLot så sæt du dig ned o find forskelle på aulonocarer hunner når de er 3 til 4 cm store, eller større for den sags skyld.
vil det sige at jeg som har en flok Aulonocara Lwanda og en flok Lethrinops sp. "red cap" gående i samme balje og alt mit yngel går i hvert deres balje så de ikke bliver blandet.v ille du råde folk ti at lade hvere med at handle med??
det bliver jeg sku støt over!!
THORLEIFDK — 21. februar 2009, 13:16
Lige ud over at de "lokale" sagtens kan spise fisk fra søen af,hvad vil du så have de skal leve af???
iøvrigt er jeg en dygtig opdrætter,som sagtens kan sælge sit afkom:)[/citat]
Nej jeg glemte ikke de sidste 10 % af akvaristerne - det er dem der skal opdrætte og importere VF.
De lokale de skal stadig fange fisk, men de skal måske have et højere beløb pr enhed,eller de skal måske sælge direkte til opdrætterene uden om alle de led der ofte, men ( er jeg klar over ) ikke altid er
det vil også give en bedre kvalitet af fisk og en lavere dødelighed undervejs - da vi så undgår at fiskene skal i div. grossister og mellemhandleres akvarier, med stress og højere dødelighed til følge
Mvh Waf
[/citat]
Det er lidt ønsketænkning...men faktum er bare:fisk er bare fisk for de fleste "lokale" fangere,du kan ikke undgå mellemledne,som der iøvrigt IKKE er mange af,da de jo bliver fanget op af en fangststation og sendt vidre til forhandler her i Danmark,hvilket mellemled vil du fjerne???og skal du betale mere for fisken i Afrika så kommer du også til at betale mere for ynglen i Danmark...og jeg kunne blive ved;)
waf — 21. februar 2009, 13:59
og inden for krybdyr og feks fugle hobbyerne er det jo faktiskt sådan at det foregår idag - med opdræt som det attraktive og VF som noget der oftest kun findes på de arter hvor der ikke laves nok opdræt endnu
en situation der nok er opstået inden for de 2 områder pgr af washington konventionen /Cites, som har gjort at der er et marked for opdræt, og det har så igen medført at det pludselig var attraktivt at opdrætte, så hvorfor ikke også på fisk ?
den eneste forskel er at fangst og international handel med vores hobby dyr ikke rigtigt er reguleret af internationale konventioner ( endnu? )
hvilket led vi skal fjerne ved jeg ikke - vi er jo sådan set på rette vej med hensyn til at fjerne mellemled- i "gamle dage " kom fiskene stort set altid over tyskland eller holland, det sker jo ofte idag at der er sendinger direkte fra søerne til DK
og nettet har jo virkeligt åbnet nogle muligheder op som absolut ikke var tilstede for 20 år siden - med nye muligheder regulerer markedet sig automatiskt og finder nye veje
Dejligt med sådan her en debat -
Mvh Waf
KimJ — 21. februar 2009, 14:12
Der er kun en grund til den forskel du nævner, mellem krybdyr/fugle og cichlider; Den lethed hvormed de opdrættes!
I modsætning til de førstnævnte, som kræver indsigt, og en reel indsats, yngler langt de fleste cichlider, når der bliver tilsat vand. Dette gør, at stort set alle som har fiskene, også er i stand til at fabrikere mere eller mindre heldigt opdræt, hvilket får prisen til at dale til et niveau, hvor de fleste seriøse opdrættere ikke gider at lave unger til andre end sig selv og den nærmeste omgangskreds. Tilbage er så udbuddet fra tilfældige akvarister, son selvfølgeligt kan være godt, men desværre ofte er af en standard, som gør, at man for at være sikker på at få gode fisk, ofte vælger VF.
waf — 21. februar 2009, 14:40
og ja det kan spille en væsentlig rolle
men faktum er at der inden for feks krybdyr /padder efterhånden blir produceret store mængder af opdræt,både privat men også kommercielt
så der er ikke et behov for VF på de i fangeskab mest udbredte arter feks, skægagamer leopardgeckoer rigtigt mange slange arter farvefrøer skildpadder osv osv....
der er en efterspørgelse- og den er stor nok til at det er lukrativt nok til at der er folk der vælger at opdrætte dyr som deres levevej
til gavn for både hobby folk og naturen
den samme situation kunne godt opstå inden for malawi/tanganyika - det er kun et spørgsmål om hvad det er vi som forbrugere efterspørger ...VF eller Opdræt
og ja der findes helt sikkert "dårligt" opdræt - men der findes også meget vildtfanget af en ret ringe kvalitet!
Patrick — 21. februar 2009, 16:04
Jeg har pt ikke en eneste VF fisk, men det er da ikke pga nogle etiske overvejelser, det er primært pga af at de er mere sarte og så min egen pengepung..
waf — 21. februar 2009, 16:33
Jeg har pt ikke en eneste VF fisk, men det er da ikke pga nogle etiske overvejelser, det er primært pga af at de er mere sarte og så min egen pengepung..
[/citat]
Hej Patrick,
det etiske aspekt drejer sig om at hente vilde dyr for underholdningens skyld, og at hente vilde dyr og udsætte dem for stress og stor risiko, trods at der sunde opdrættede dyr tilgængelige
det med at spise dyr for at overleve er en hel anden historie, som ikke rigtigt hører hjemme i den her diskussion,
og det at de lokale spiser nogle fisk de fanger har absolut intet med os akvaristers anvendelse af fiskene at gøre
jeg startede ikke den her debat fordi jeg vil bandlyse VF, men fordi jeg synes at der er en uheldig (med mine øjne) tendens til at det er VF der er det "rigtige" eller det eneste fede at have , og det mener jeg er noget Fis, godt opdræt er på alle måder at fortrække, både fra et dyre etiskt synspunkt, og i forhold til at holde den her hobby levende,
de eneste der har et udbytte af at der sælges alle de VF der sælges, det er dem der sælger dem !
resten af os ville få det sjovere som akvarister hvis der var efterspørgelse på opdræt
og jeg tror ski også at der ville være flere akvarister ( men det er ren tro :-))
Ps. jeg har selv nogle VF fisk,
Pps. jeg er heller ikke vegetar 🙂
opeka — 21. februar 2009, 16:58
Jeg har selv FX og VF. Grunden til VFérne er , at disse arter ikke kan opdrives i F?
Peter
waf — 21. februar 2009, 17:25
Jeg har selv FX og VF. Grunden til VFérne er , at disse arter ikke kan opdrives i F?
Peter[/citat]
enig !
så efterspørg noget opdræt, så ender det med at vi alle har let ved at få solgt vores opdræt !
( altså ens fiske opdræt- ikke ens homo sapiens opdræt :-))
peter — 21. februar 2009, 17:59
Nej alle kan ikke nemt få solgt deres opdræt, kvaliteten af hovedparten af opdræt er simpelthen for dårlig og her komsten af forældre for usikker. Der er ikke mange som opdrætter fisk mere, jo der er mange som får unger i deres akvarier men det har jo intet med målrettet opdræt at gøre. Jeg er holdt op med opdræt for mange år siden, og har nu fisk for sjov, og de unger der kommer, vælger jeg lidt fra til mig selv o nogen jeg kender, resten ryger til en forretning.
SÅ hvis i så gerne vil have at man skal købe opdræt, så opdræt ordentligt med det antal akvarier og omkostninger som er forbundet med det.
opeka — 21. februar 2009, 19:19
Jeg har selv FX og VF. Grunden til VFérne er , at disse arter ikke kan opdrives i F?
Peter[/citat]
enig !
så efterspørg noget opdræt, så ender det med at vi alle har let ved at få solgt vores opdræt !
( altså ens fiske opdræt- ikke ens homo sapiens opdræt :-))[/citat]
Nu ændre det nok ikke noget om jeg alene efterspørger opdræt , selv jeg må begrænse mig;)
Som 56 skriver tager jeg kun de unger fra så bestanden viderføres, og som konsekvens af dette nedlægges 2 mindre akv. og 1 større opsættes inden for 3 uger.
waf — 21. februar 2009, 19:56
Jeg har selv FX og VF. Grunden til VFérne er , at disse arter ikke kan opdrives i F?
Peter[/citat]
enig !
så efterspørg noget opdræt, så ender det med at vi alle har let ved at få solgt vores opdræt !
( altså ens fiske opdræt- ikke ens homo sapiens opdræt :-))[/citat]
Nu ændre det nok ikke noget om jeg alene efterspørger opdræt , selv jeg må begrænse mig;)
Som 56 skriver tager jeg kun de unger fra så bestanden viderføres, og som konsekvens af dette nedlægges 2 mindre akv. og 1 større opsættes inden for 3 uger.[/citat]
det var ment som et opråb til alle - efterspørg opdræt
hvis det skete så ville du måske have anskaffet dig et stort akv. og beholdt de 2 små til unger/opdræt
istedet for at nedlægge de 2 små...............ville det ikke være sjovere ?
waf — 21. februar 2009, 20:01
Nej alle kan ikke nemt få solgt deres opdræt, kvaliteten af hovedparten af opdræt er simpelthen for dårlig og her komsten af forældre for usikker. Der er ikke mange som opdrætter fisk mere, jo der er mange som får unger i deres akvarier men det har jo intet med målrettet opdræt at gøre. Jeg er holdt op med opdræt for mange år siden, og har nu fisk for sjov, og de unger der kommer, vælger jeg lidt fra til mig selv o nogen jeg kender, resten ryger til en forretning.
SÅ hvis i så gerne vil have at man skal købe opdræt, så opdræt ordentligt med det antal akvarier og omkostninger som er forbundet med det. [/citat]
nej du har ret i at det er få der får solgt deres opdræt, og det medfører jo at folk holder op med at tage ungerne fra, som du selv har gjort, og det er da trist ik ?
det næste blir så at folk kun har deres akvarie for at have noget pænt at kikke på, så vælger de fleste en omgang saltvand
og gør som man gør i usa, får en akvarieservice aftale med en pro der ordner det en gang hver 14 dag.
Arne — 22. februar 2009, 07:52
Arne..
waf — 22. februar 2009, 17:40
Arne..[/citat]
Ok.... hvorfor ? hvad er det du mener at VF giver dig, contra opdræt naturligvis af en god kvalitet og af sikker oprindelse ?
Mvh Waf
peter — 22. februar 2009, 19:27
Malawi har jeg aldrig gidet, da de yngler som rotter
Locken — 22. februar 2009, 21:38
Mjaa det kommer da anpå hvilke arter du vælger der er nogen som der er en god kamp i at få til at yngle...
Patrick — 22. februar 2009, 22:29
Mjaa det kommer da anpå hvilke arter du vælger der er nogen som der er en god kamp i at få til at yngle...[/citat]
Hvilke 😀:P
marginatus — 23. februar 2009, 16:25
Har jeg så forstået det rigtigt, at du så mener at der kun er de folk der har mange akvarier (Og helst artsakvarier) der laver opdræt af ordentlig kvalitet?
Dennis
jopa — 23. februar 2009, 16:37
Og pisser rundt i baljen totalt forvirrede 😉
Locken — 23. februar 2009, 21:51
Mjaa det kommer da anpå hvilke arter du vælger der er nogen som der er en god kamp i at få til at yngle...[/citat]
Hvilke 😀:P[/citat]
trewasse lupingo vf har jeg svært ved at få til at yngle... Jalo fritsvømmeren kender jeg rigtig mange som ikke kan få yngel til at overleve..
darklord — 24. februar 2009, 14:11
Håber at udviklingen forsætter og der kommer mange flere gode debater op,som vi alle kan nyde.
mureren — 24. februar 2009, 15:37
men kan godt følge de folk som holder malawi i at de er noget mere betenklige ved hvad de køber da deres fisk krydser meget nemt..
waf — 25. februar 2009, 11:51
hvad siger i ???
Mvh Waf
AE — 25. februar 2009, 12:37
Mine kriterier at at jeg først kigger på fisken, derefter prisen og til sidst om det er VF eller opdrætsfisk. Jeg har rigtig mange gange været interesseret i VF'er, men har valgt dem fra fordi formen på fisken ikke har været i orden (det synes jeg ofte er et problem).
De gange hvor jeg har købt VF har det været fordi, det har været arter, som jer har søgt længere tid, men ikke har kunne opstøve som opdræt eller fordi at det opdræt jeg har fundet har været for småt til min besætning.
Går pt og leder efter Ps Long Pelvic og Ps Williamsi "Makonde".........jeg har endda slået annonce op herinde, men indtil videre ikke fået nogen kontakter. Jeg må da indrømme, at hvis jeg ser disse i VF, så slår jeg til. Jeg må også indrømme at jeg helst ville ha dem som seriøst opdræt, men nogen gange er det bare svært at finde fisk som man har forelsket sig i 🙂
mvh AE
peter — 25. februar 2009, 19:31
Jeg har nævnt hvorfor jeg gør det, og det er der vel ikke grund til at gentage.
waf — 25. februar 2009, 20:20
Jeg har nævnt hvorfor jeg gør det, og det er der vel ikke grund til at gentage.[/citat]
Ha ha , det kunne jo godt tænkes at der er andre som har en anden holdning en den du har
det står jo altid dig frit for a lade være at kommentere en debat hvis du ikke mener at den er spændende
men en til nu er der incl dette 73 indlæg på en uge ca.
det er set med mine øjne udtryk for en ret fin interresse for emnet
Mvh Waf
peter — 25. februar 2009, 20:39
Arne — 26. februar 2009, 09:31
Jeg vil til dels give dig ret i at malawi yngler sgu for meget og mange går "kun" op i hvor mange unger de kan lave ...... det er noget helt andet med tropheus. de der har tropheus er måske også mere seriøse end de fleste der har malawi .. noget af en påstand men det er nu min mening.
I der ikke kan sælge jeres unger ?? i kunne jo bare en gang i mellem lade dem være en del af fødekæden så markedet ikke bliver oversvømmet med unger.. Det er jo eks. begrænset hvor mange blå delfin unger der kan afsættes på markedet.
Ang. VF og FX ..Det kan vi vist ikke blive enig om, nogle vil have moderen og andre vil have datteren sådan er det 😛
Arne..
Aqua-MI — 26. februar 2009, 10:33
Jeg har haft meget VF og ditto F1, F2 og Fx, dansk opdræt etc.
VF:
Fordel er - alt andet lige - sikkerhed for fangststed/variant og stærke gener (igen "alt andet lige" da en lille afsondret population selv i en stor sø el.lign. også kan lide af indavl, men det er en lidt teoretisk risiko). Her forudsætter jeg at forhandleren tilhører den seriøse gruppe af kompetente og fiskeinteresserede forhandlere.
Ulemperne kan være svækkede fisk efter lang transport (og "beroligende" medicinering), længere tilvænning til akvarieforhold og evt. deraf følgende sygdomme/skyhed og stress og kombinationer heraf. Højere pris for fisk.
Domesticerede fisk:
Fordelene er lavere pris og (mere) domisticerede/tilvænte fisk, hvis tilpasning til akvarieforhold har gjort dem mere robuste over de livsbetingelser, som de tilbyder her. Nye akvarister og akvarister, som ikke altid lige får læst op på hvorledes den ene eller anden arts livsvilkår og pasningskrav er, vil få mest ud af at købe billigere og domesticerede fisk, som er "sværere at slå ihjel".
Ulemperne er at man skal mange gange på satse på tillid til sælger. Kan man nu også 100% sikkert tro på at det er sunde, ikke indavlede fisk, den rigtige art og variant ikke at forglemme (!). Hvor gamle er fiskene, hvilket foder har de fået op igennem livet, osv. Er der blevet fremavlet/forædlet træk frem på arten, som ikke stemmer overens med de vildtfangede individer/populationer (Fodnote nederst i indlægget)? Vi har jo nok en tendens til at stole på at importører/forhandlere har styr på disse ting - i hvert fald dem vi kalder "seriøse forhandlere". Forhåbentlig kan vi stole på disse forhandleres kompetencer og pleje af fiskene inden vi køber dem.
Et spørgsmål om tillid: Man skal tro på sælger - uanset om det er en forhandler eller privat opdrætter. Kan man ikke det, så skal man skaffe fiskene (VF eller opdræt) et andet sted fra.
Fodnote:
Nu kan man jo diskutere om man kun eller mest er til naturtyperne af fisk. Naturens selektion resulterer via "survival of the fittest" i at det er de mest hårdføre og tilpasningsdygtige fisk, der får deres gener videreført. I akvariet er det ikke helt de samme gener, som er nødvendige, og derfor sker der en domisticering da den "naturlige" balance i kampen om "survival of the fittest" flyttes. Herudover - og nok mest væsentlig i f.t. ændringer i en arts udseende - er den menneskelige indgriben i selektionen, dvs den forædling, som akvarister/opdrættere udsætter fiskene for. Som nævnt handler det mest om udseende, idet der typisk sigtes imod at opnå en "forbedring" i farver, bånd, finners størrelse m.v. Efter flere generationers forædling bliver forskellen ilm den oprinde prototype (natur-type) og dens forædlede artsfælles mere og mere markant - og ender typisk i en underartsnavn eller i hvert fald andet handelsnavn. Hvis man er til naturtyperne, så skal man nok være lidt fremme i skoene, når "undernavne" på arter har mere klang af udseende end af fangststed. Men hverken det ene eller andet er en 100% sikker tommelfingerregel. Læs altid op på de fisk du overvejer at anskaffe - og husk at det ALTID er et spørgsmål om tillid til sælger.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.