Mine Neonfisk ser dårlige ud.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
MartinBangGranitfrværk. — 24. februar 2009, 08:33
Ved nærmere eftersyn er det deres skæl der er problemer med.
desuden har jeg fundet en blødende hjerte på gulvet 3 dage i træk når jeg står op.
Fiskene gisper også lidt efter vejret, skifter 30-40% vand hver uge.
bruger vandforbedrings middel ved vandskift, Carbo hverdag af hensyn til planter og lidt tropica flydende gødning ved vanskift.
Akv. 960L mange planter, ca. 100 fisk, 6 discus som største. 2300 powerhead 20L filter begge fra Eheim.
Nogen som ved hva der er galt og hvordan problemet løses.
JitH — 24. februar 2009, 09:06
Kan være bugvatsot
d9ha — 24. februar 2009, 12:50
mvh
Henrik
MartinBangGranitfrværk. — 26. februar 2009, 11:58
MartinBangGranitfrværk. — 26. februar 2009, 22:08
snoopyangel — 27. februar 2009, 02:17
jeg havde lige haft samme problem, (med at de gispede efter vejret og der døde ligefrem 6 fisk på 48 timer:( ), og grunden var STOR iltmangel og mine fik det meget bedre, men ikke alle pletter forsvandt, og mine neon og guppyer begyndte at gnuppe sig op af alt, så jeg gik rundt og forhørte mig, og jeg fik af vide at det der hedder Faunamor skulle hjælpe - og tro mig - det hjalp:) Så nu er alle mine neonfisk og guppyer + og de andre jeg har i akvariet livlige og ser tilfredse ud... 😎
Håber jeg kunne hjælpe...
MartinBangGranitfrværk. — 28. februar 2009, 17:51
Fiskene gisper en del, mest efter fodring prøver at ramme fodringen så alt er væk efter 5 min.
Mine mysterie snegle har begået selvmord i indsugningen til filteret i løbet af en uge, (3 uger siden)
Fik hevet det meste af ligene ud igen. dette syntes også at have sat tingen en del tilbage.
Men skifter ca. 40 % vand om ugen, akv. 960L.
Ved at være godt træt af kløeen og gispene fisk.
Planterne eksploderer for tiden, gror bare derudaf.
Gir en lille smule EasyCarbo hver dag.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.