HJÆLP - Mine fisk dør på stripe... :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bak — 1. marts 2009, 19:41

Mange af mine fisk har fået hvide pletter, øksefisk, pragtsmerlinger, balihaj og mine neonfisk. Derfor fik jeg fat i noget medicin i morges (fauna mor), hvor jeg kom 50 dråber i mit 250 L akvarie.
Her til aften da jeg kom hjem er der så mange af dem der desværre er omkommet. Det er 3 øksefisk og 5 neon, så det er rigtig sørgeligt.

Ved ikk om der er noget jeg kan gøre for at begrænse flere dødsfald.?

snoopyangel — 1. marts 2009, 19:46

Får de ilt nok??

Jeg mistede også nogen af mine på stribe, og opdagede at det var iltmangel, der var galt 🙁

perniel — 1. marts 2009, 19:47

Dine fisk er selfølgelig syge og jeg tror medicinen er ok, men der er nok en grund til at de er blevet syge, streds, vandkvalitet, for mange fisk eller andet så du skal nok også finde ud af årsagen, evt starte op med vandskifte hvis det er vandet der gør at de bliver svage og tager imod sygdom

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.