HJÆLP!!!! Hvilke malle????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

chlassen — 8. marts 2009, 13:27

Jeg har fået 3 dejlige maller af en god ven, han mener at det er gøgemaller, men når jeg læser artsbeskrivelsen kan str. ikke passe, der står at den bliver op til 10 cm og kan være aggrasiv, men mine er fra næsespidsen til hale ca 15 cm og laver aldrig ballade.( 2 af dem er prikket og grå/brun den sidste er grå/brun på kroppen men har prikker på hale og finer, så har de alle tre langt "skæg") Har aldrig set dem optræde aggrasivt over for andre fisk. De driller hianden og pisker rundt efter hianden, ( får derved hevet nogle planter op, men pyt de kan plantes igen) Jeg har gyppyer, mollyer, sværdrager, pragt barbe og brokade barbe gående sammen med dem, de eneste som laver ballade er barberne.

Har du nogle der ligner?????

Bruger #381101 — 8. marts 2009, 14:52

Det er ikke en gøgemalle. Den eneste gøgemalle der findes er Synodontis multipunctatus selvom der er nogle akvarister der kalder forskellige andre arter Synodontis fra Tanganyikasøen for gøgemaller. Gøgemallen bliver op til 27,5 cm. men det er ikke dem du har.

Umiddelbart kunne det godt ligne Synodontis nigrita i farvetegningen.

Jesper Ditlev — 8. marts 2009, 14:56

Bruger #381101 — 8. marts 2009, 15:00

#3 Det er IKKE en Synodontis eupterus.

chlassen — 8. marts 2009, 16:00

Min gode ven, ville kun af med dem fordi han lukkede alle sine tanke ned pga tidsmangel, ved ikke hvor længe han har haft dem, men nu har jeg haft dem 1 år, det har aldrig været dem der har lavet problemer, eller ædt andre.
Men har flere forskellige barbere, de kan tilgængel ikke styre sig og æder løs af alt og alle. Jeg er dog kommet af med de værste. Så det jeg har gående nu fungere sammen.

jery — 8. marts 2009, 17:13

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Nybegynder' til 'Akvariesiden.dk - Artsidentifikation' af jery

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.