Hurtighjælp på en søndag? Guppyer (måske) i nød...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
StjernetegnGuppy — 8. marts 2009, 14:38
vi er de glade amatør-ejere af et 30 liters akvarie med guppyer. Fik det til jul, plantede til, og fik efter 14 dage 10 fisk fra naboens smadder-sunde flok. Det gik over al forventning, fik tilløb til lidt snavs "på skærmen", men et par snegle dukkede op fra ingenting (sikkert planterne) og blev med tiden til en hel bunke små effektive støvsugere. der kom yngel og mere yngel og alt er fryd og gammen.... For 1½ uge siden vovede vi forsøget, og købte 2 voksne hanner fra en forretning, for at supplere lidt på den ene vi havde. Efter 3 dage døde den ene, og dagen efter døde en af vores "egne". Efter et par dage med blikket stift rettet mod akvariet, trak vi vejret lettet og konstaterede, at de vist klarede det uden mere end det, - den anden _kan_ jo være død af alderdom.
Men i forgårs indtraf katastrofen så: lillebror på 2 år fik på mystisk vis tilkæmpet sig foder, kravlede på reolen og ville (sikkert i bedste mening) fodre fisk... Han tømte posen i akvariet. *blink* Katastrofens anden akt bestod i, at vi ikke opdagde det før i går morges. Og så var gode dyr bogstavligt talt rådne: 2 fisk stod af... Efter lidt rådslagning besluttede vi at støvsuge akvariet. Var måske en fejl, for det hvirvlede en masse op i vandet, - som ret hurtigt var begyndt at lugte. Vi tog ca. 1/3 vand med.
Her til morgen, endnu en død (tyk hun)fisk. Og ret ugennemsigtigt vand. Krise. Vi skiftede 1/4 vand "fra toppen" i håb om at reducere algerne lidt. Skiftede også et par pynteting, i håb om at få lidt af "madrestene" med.
Så spørgsmålet er nu: hvad er det bedste vi kan gøre?
Vi skal jo nok ikke smide alt vandet ud, og skylle fiskene 🙂. Men kan vi sænke temperaturen en grad eller 2, skal vi fjerne nogen af de mange snegle, eller er de bare vores venner lige nu? Var det en fejl at skifte "pynten"?
Fiskene lå virkeligt meget i overfladen i går, i dag er de gået lidt på bunden igen, er det et godt tegn?
Håber der er én af jer, der kan give et par gode råd... når det hele er gået lidt i fisk...
På forhånd tak.
sejrup — 8. marts 2009, 14:43
Villads — 8. marts 2009, 14:49
Rense filteret og sætte det til at køre i en spand vand fra akvariet.
Tage alt op og skylle gruset helt rent.
Når du gemmer ca. 10 l vand fra akvariet som står og kører med filteret vil det være som et stort vandskift og bundlaget er renset for affald således at den store belastning er fjernet fra akvariet som hurtigt kommer i balance igen.
Jesper Ditlev — 8. marts 2009, 14:53
Ebbemo — 8. marts 2009, 15:44
StjernetegnGuppy — 8. marts 2009, 21:07
Manøvren betød dog også at vi opdagede, at der godt nok var ret meget fiske-yngel! Så hvis vi klarer os igennem "krisen", kan det være vi skulle overveje en "balje" mere til de kommende generationer 🙂
sejrup — 8. marts 2009, 21:26
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.