Regnbuefisk?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Silke — 11. marts 2009, 21:53
Heldigvis fandt jeg på akvarieviden mange flere fra samme familie 😀
Desværre er der ikke særlig mange af dem der er billeder på, og der står de alle sammen bliver 1-5 cm store? Så tænkte om der var nogen herinde der har andre slags regnbuefisk? og nogle flere informationer om dem?
Jeg har selvfølgelig googlet efter dem og syntes at Pseudomugil paskai, Pseudomugil signifer, Pseudomugil connieae er smukke - ja det er de næsten allesammen, så det er svært at snævre det ind hehe *rødmer*
Hvis altså de overhovedet er til at få fat i....
Har kigget på dem her :
http://members.optushome.com.au/rainbowfishes/Connieae.htm
http://www.vpk.bme.hu/~farkas/kalaszhalak/ (Ja ved ikke hvad sprog det er, men navn, str. og billede er der da)
Silke — 14. marts 2009, 18:45
Ullits — 14. marts 2009, 23:44
erexx — 14. marts 2009, 23:46
Silke — 15. marts 2009, 00:26
Kunne være sjovt at have en anden type..
Silke — 2. april 2009, 00:07
Men nu undrer jeg mig lidt, for jeg troede de var blålige med gule finner?
Mine er praktisk talt uden farve, men har en rødlig tone bag på.
Er det fordi de er unge og får mere farve når de bliver ældre? Eller er det en anden farvevariant?
Jeg har prøvet at tage et billede af dem, men eehh de er jo hurtige og jeg er utrænet *doh*
stonny — 2. april 2009, 07:11
http://aquavisie.retry.org/Database/Vissen/Pseudomugil_furcatus.jpg
Dine fisk er meget blege og farveløse, og de ligner overhovedet ikke furcatus. Den bagerste rygfinne og gatfinnen har en forkert facon. Furcatus har flotte, iridiserende blå øjne. Det er i øvrigt de blå øjne, der på engelsk har givet navn til alle de beslægtede arter: Blueeyes.
Silke — 2. april 2009, 17:32
Men ja de er meget blege..
2 af de 5 fisk har mere farve, de er som sagt orange/rødlige fra & med den sidste rygfinne og ned til halespidsen. Sorte kanter på halen og rygfinner. Og hvid spids på bagerste rygfinnen. (Har ikke kunnet se forreste rygfinne ordentligt)
I butikken stod der "furcata", men ekspedienten fortalte at det var en stavefejl og at det skulle have været furcatus.
Er det bare unge fisk? Og er de 3 meget blege fisk måske bare hunner?
Hugo — 2. april 2009, 18:46
Silke — 4. april 2009, 18:24
Så fik jeg et mere vellignende billede
#9 Det lyder godt 😀
De får også mere farve fra dag til dag syntes jeg.
Jeg tror faktisk at de her til morgen "legede" og lagde æg 😛 Hannerne kæmpede nærmest om hunnerne, de viste deres finner frem og svømmede hurtigt rundt om hinanden. De fulgte hunner rundt og ned i planterne. Det var meget flot og spændende at se.
Jeg troede at hunner var meget svære at opdrive (Har læst et sted at hunnerne blev sorteret fra da de ikke var så farverige?) så det kommer da lidt bag på mig at jeg (vistnok) nu har 3 hunner
stonny — 5. april 2009, 09:15
http://i.pbase.com/v3/37/598037/1/49596400.Pseudomugilfurcatus.jpg
http://images.google.dk/images?gbv=2&hl=da&ei=h1rYSeOvJMWe-AabmszLBQ&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=pseudomugil+furcatus&spell=1
I Tropegården i Varde er der en ligelig kønsfordeling mellem hanner og hunner. At du er tvivl om kønsfordelignen i dine fisk bekræfter mig i, at du ikke har P. furcatus, da der er en endog meget tydelig kønsforskel, da hannernes finner og farver er meget mere markante end hunnernes.
Silke — 5. april 2009, 13:46
Som jeg skrev i #10 så får de mere og mere farve (hannerne) for hver dag. Jeg tog billedet i #10 igår aftes, det er en af hannerne - undskylder bæ'en hehe *rødmer*
Jeg kan se at finnerne ser meget anderledes ud på billederne, fx det første billede på google, og det er også der jeg fik ideen om at de var blå?, http://www.jjphoto.dk/fish_archive/aquarium/pseudomugil_furcatus2_x.jpg
men på den anden side er der dette billede
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?id=222
hvor finnerne ligner mine
Hugo — 5. april 2009, 13:55
Jeg har selv næsten lige fået gertrude, og de ligner heller ikke de voksne fisk endnu.
Finnerne på dem er heller ikke rigtige endnu! Derfor mit tidligere indlæg:)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.