Min skummer går helt amok ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Sparco — 17. marts 2009, 22:22

Hej jeg er ny inden for saltvand , dvs. Jeg har lige fået fingrene i et Red Sea Max 130 , og idag har jeg fået købt mig et startkit til akvariet , har fyldt 10 kg grus i , og fik afvide jeg skulle bruge ca. 4 kg salt til akvariet men har fyldt 3,5 kg i nu og den siger der er lidt for meget salt i , men så venter man vel bare og fylder mere i ? men mit store problem er : når jeg tænder for min skummer så ryger låget af den og der vælter hvidt skum ud af den , er det helt normalt ? og den er næsten helt fyldt med vand der er ca. 1,5-2 cm luft til skum i den .. synes ikke rigtigt jeg kan læse noget i manualen.

Håber der er nogen der kan hjælpe 😀

Sparco — 18. marts 2009, 09:45

Er der slet ingen der kan hjælpe ? 🙁

Stockholm Saltvand — 18. marts 2009, 11:47

Kender ikke til RSM130, ud over en masse bøvl jeg har læst her på siden.

Hvis du har for meget salt i vandet kan skummeren arbejde for hårdt, og du skal huske at salt aldrig fordamper, så har du alt for meget salt i nu skal du fortynde det med frisk vand. Se til at du ligger helt perfekt og gerne lidt "lavt" da vandet kommer at fordampe og saltindholdet kommer at gå op til du fylder på.

Sparco — 18. marts 2009, 12:15

ok mange tak for svaret 😀 så skal jeg bare tage lidt vand ud og hælde friskt vand i ?

Klovn — 18. marts 2009, 12:19

Skummerne skummer ofte over det første stykke tid.
Tjek din saltverdi, inden du begynder at skifte vand.

Sparco — 18. marts 2009, 16:57

Men nu er jeg lige kommet i tanke om at jeg gik ud fra at 1 liter salt var det samme som 1 kg salt , men kan det være at salt vejer mere end vand ? for så kan det være derfor der er for meget salt i mit akvarie ..

Auro — 18. marts 2009, 17:05

Du skal huske at læse brugsanvisningen bag på saltpakken for at få en god saltværdi.

jjj27 — 18. marts 2009, 17:07

har du ik noget du kan måle din saltværdi med og som #5 skriver det er meget nornalt at skummeren køre lidt mærkeligt i starten indstil den så den ik skummer over og kig til den i morgen justering af skummer kan være lidt besværligt i starten og der vil gå lidt tid fra du indstiller til du kan aflæse resultated så indstil og vent til dagen efter før du indstiller igen

rozzzna — 18. marts 2009, 18:41

nogengange kan skummeren hurtigt blive fyldt med vand hvis den sidder for langt nede i vandet.. nu er jeg ikke bekendt med hvilken type skummer der er i et RSM..

kenneth145 — 18. marts 2009, 19:40

1 liter salt og 1 kg salt er absolut ikke det samme...🙁

Sparco — 19. marts 2009, 10:59

Har en saltmåler men jeg har begået en fejl kan jeg se 😛 UPS 😀 som kenneth skriver så er 1 liter salt og 1 kilo salt ikke det samme , det tænkte jeg ikke lige over , jeg havde nemlig ingen vægt og huskede lige tilbage til skolen hvor der var noget med at 1 liter var 1 kilo hehe , men kan da egentligt godt se at salt nok vejer mere end vand hehe, så det er nok der problemet ligger 😀 jeg må lige tømme lidt vand fra til jeg når den korekte værdi 😀

mange tak for hjælpen allesammen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.