kan maller tåle salt?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cichlider — 22. marts 2009, 21:26

Hej har maller sammen med fisk som har fået hvide pletter, er igang med behandling med faunamor. kan forstå fra andre debatter herinde at salt også skulle være godt mod dette... men kan mine maller tåle det?

Franknp — 22. marts 2009, 21:42

ja det kan de men du skal jo ikke tage et kg af gangen nej man siger 100 gram pr. 100 litter vand som max.
Jeg har selv behandlet mine røde neon med salt i min 262 L og da startede jeg med 100 gram salt og det hjalp efter 3 dage var alt normalt igen.

Bjarne — 22. marts 2009, 21:42

Hej du

Ja de kan. 😀, Og lige som et tillæg, behandler du med et middel med kobber eller Methylenblåt skal du lige være forsigtig, det tåler maller nemlig ikke for godt.

cichlider — 23. marts 2009, 21:04

ok.... tak for hjælpen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.