Er jeg den eneste, hvis fisk klør sig uden at få hvide pletter.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
MartinBangGranitfrværk. — 5. april 2009, 13:42
Sådan har nogen af dem gjort i over et år. hvide pletter skulle man tro var ved at komme når man ser de klør sig,
men det er ikke det.
Skifter vand hver uge, har prøvet et utal af mediciner, men intet virker....
Har spurgt til denne sygdom/lidelse men uden brugbart resultat,
totalt frustrerende...
vil bare høre om jeg er den eneste som oplever denne tilstand hos fiskene?????
Sølz — 5. april 2009, 13:50
zonar — 5. april 2009, 13:51
Altså ikke af naturlig alderdom.
Jeg har nogle corydoras som også klør sig og det har de også gjort rigtig længe, jeg har aldrig behandlet for det og ingen af dem er døde.
mvh
Thomas k
pia — 5. april 2009, 15:57
Anders1992 — 5. april 2009, 16:21
jery — 5. april 2009, 17:16
Det kan også skyldes forhøjede vandværdier, sarte fisk kan reagere allerede på ammonium/ammoniakstadiet. Løsningen er selvfølgelig en bedre vandhygiejne. Tilsætning af AquaSafe kan også afhjælpe problemet (men ikke stå i stedet for vandskift), dets indhold af B-vitamin er godt for fiskenes slimlag.
Jeg har selv lige været så "heldig" at få slæbt et-eller-andet ind fra Columbia. Da jeg ikke aner, hvad det er, er der ingen grund til at starte hovedløs medicinering med fare for at slå de ikke-angrebne fisk ihjel. I stedet har jeg sat UV-lys til og iværksat flere vandskift.
MartinBangGranitfrværk. — 6. april 2009, 15:02
Havfruen — 6. april 2009, 18:04
Alle de akvarier og dem vi har nu, har altid været med fisk, der strøg sig på planter eller lign. en gang imellem.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.