Rejer dør .
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
pilen — 7. april 2009, 10:48
Det har gået godt indtil for ca 1 uge siden hvor der en morgen lå 4-5 døde rejer , de blev fjernet da de andre rejer og guppy ynglen havde det fint .
Dagen efter var der ca 30 døde rejer (små og store). Akvariet blev tømt renset og skrubbet , resten af rejerne og guppy ynglen blev sat tilbage i akvariet .
Men rejerne dør stadigvæk , her til morgen er der kun 4 rejer tilbage , og det mærkelige er at ikke en eneste af de ca 40 guppyunger er døde hverken før eller efter jeg rensede akvariet .
Jeg har ikke puttet noget nyt i akvariet eller ændret på foderet , så jeg forstår ikke hvorfor rejerne dør .
Har i en ide om hvad der er galt .
btd — 7. april 2009, 10:58
Rejer er ellers hårdføre synes jeg. Jeg fandt to i bunden af spandfilteret da jeg rensede det i går 😐
fiskepige — 7. april 2009, 10:58
jery — 7. april 2009, 11:03
Jesper Ditlev — 7. april 2009, 13:32
Anti-Pjerrot — 7. april 2009, 13:45
Nitrit - er oftes synderen. Og du skal i tilfælde af bare en enkel død reje altid skifte 50% vand. Ellers ender du med massedød.
Jeg opdrætter CRS og har haft nogle andre arter. Altid samme symptom - en eller et par døde rejer. Dagen efter er næsten alle døde.
Her for noget tid siden havde jeg ca. 200 CRS de fleste helt små ~ 2-3 mm, og en morgen lå samtlige rejer og tullede rundt i toppen af akvariet og der var 5-6 voksne der var døde. Jeg skiftede 70% vand med det samme og fjernede alle de døde rejer.
Da jeg kom hjem fra arbejde 8 timer senere var der 1 død reje, men alle de andre havde det helt fint (Hvilket jeg kunne se på deres opførsel.)
Grunden til dette var fordi filteret var mere eller mindre tilstoppet og derved ikke kunne rense vandet.
jery — 7. april 2009, 13:48
Anti-Pjerrot — 7. april 2009, 14:25
Jesper Ditlev — 7. april 2009, 15:47
Bruger #936237 — 8. april 2009, 19:09
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.