Rød Krebs (info søges)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kvn — 13. april 2009, 12:37

Har for 2 uger siden købt en rød krebs, vidste godt at de er grådige, både efter fisk og planter. Den har bl.a. klippet en 7 cm sværddrager over, plus nogle neonfisk.
Jeg har dog ikke kunne finde info om specielt denne slags krebs, er der nogen af jer der ude der kan hjælpe?

chrisser — 13. april 2009, 12:49

Hvad vil du vide?

Har et par hundrede stykker af dem.

Hvad er det præcise navn?

kvn — 13. april 2009, 14:09

Ja, eventuelt et latinsk navn, så jeg kan søge info om den ville være dejligt.

kvn — 19. april 2009, 17:10

Jeg prøver lige at spørge igen, er der nogen af jer derude der kan hjælpe mig med et navn på Krebsen på billedet i #1?
På forhånd tak.

chrisser — 8. maj 2009, 12:05

Clarkii?

snoopyzrainbow — 8. maj 2009, 12:25

Det er(iflg.levendedyr.dk) en Cherax spec. Bright Orange Lobster. (De hedder næsten alle hummer, men er altså krebs)
Det er umådeligt svært at finde info på lige netop den farve, så jeg kunne være tilbøjelig til at tro farven er fremavlet eller i værste fald indgivet på en eller anden måde..men håber selvfølgelig det bare er fordi jeg ikke har søgt ordenligt:D

Link til http://www.levendedyr.dk/cherax-spec-bright-orange-lobster-p-2150.html

kvn — 8. maj 2009, 21:18

Tak for info, jeg prøver at søge videre. Procambarus clarkii, ligner meget og passer umiddelbart med størrelsen, og der findes flere billeder på nettet der ligner meget. På Cherax spec. kan jeg ikke finde andre kilder end Levendedyr.dk som dokumentation.
Men må også sige at jeg stadig ikke er 100% sikker, synes det er mærkeligt at der ikke findes bedre dokumentation.

snoopyzrainbow — 8. maj 2009, 22:16

Det er ikke en clarkii, det tror jeg ikke på, den ligner slet ikke,den på dit foto..
Du må nøjes med at søge på cherax, jeg er næsten sikker på det er fordi det ikke er naturlig farvevariant at du ikke kan finde info omkring den..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.