Opstart af Tanganyika!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Grinulf — 9. maj 2009, 11:13
Denne mail i "generelt" da vi ikke kunne overskue hvilken præcis tråd under Tanganyika vi skulle starte den op i.
Vi går med planer om at omlægge vores 325L til Tanganyika - rødder og sten er på plads og vi ønsker et akvarie med rimeligt meget bevægelse i vandet (Eheim spandpumpe + motorhoved).
Da akvariet står i en stue hvor det får en del inddirekte sollys, og derfor kan være en udfordring mht alger, har vi tænkt at sætte en flok på 10-12 ancistrus i akvariet.
Mht fisk, har vi kigget på at sætte små flokke af Stappersii og Prinsessen ned i, men er ikke sikre nok til at vurdere om Prinsessen er for hidsig!? Egentlig ville vi bare sørge for at der var fisk både ved bunden (sneglehuse) og fritsvømmende. Vi har ikke den store interesse i hestehoveder eller lignende. Algeædere?!?! Ja, måske, men hvilke?
Så - gode råd bliver hjerteligt modtaget.
Vi bor i Hørsholm.
BH
Ann & Helge
Patrick — 9. maj 2009, 11:19
Min erfaring er at prinsesserne tit vil overtage er helt akvarie.
I kunne derimod lave et flot akvarie hvor fisk fra alle 3 zoner er opfyldt ved at kigge på følgende opsætning:
Bunden = Sneglehuslegere
Midt = hulelegere
Top = fritsvømmere.
Dvs.
Stappersi i bunden med sneglehusene.
En (måske 2 slags) huleleger som fx leleupi i "midten", den vil holde sig ved bund og huler.
En flok leptosomaer, fx Utintaen i toppen, den vil også søge ned i midt-zonen.
Eller se denne side:
http://www.kim-jakobsen.dk/Freshwater/Articles/Tanganyikaartikel/tanganyikaakvarier.htm
Grinulf — 16. maj 2009, 20:02
Super, tak for indlægget - meget påskønnet.
Jeg har være lidt rundt og kigge hos bla. Planteimporten og er sikker på at jeg finder en fin kombination af fisk.
Der er intet hastværk, måske næste weekend.
Mvh
Ann & Helge
Michael apisto — 16. maj 2009, 20:44
Stappersi/meleagris er en fin sneglehus leger. Men husk den adskiller sig væsentligt
mht. koloni adfærd i forhold til Multifasiatus. der vil hurtigt udskille sig EEEN han og han vil jage alle
andre hanner i døgndrift. Multi hanner lever fint sammen, med en afstand på ca. 10-20 cm. imellem hver "familie"
Lyder i øvrigt spændende
Glæder mig til at høre hvad i ender ud med
Mvh. Michael
Grinulf — 21. maj 2009, 11:02
Så er vi kommet lidt videre....
Var i sidste uge hos Neonfisken og se på fine fisk der også. Men nu begynder ideerne at vrimle....
Vi har jo "kun" 325 liter, så vi vil helst ikke proppe for mange fisk ned i den lille balje - men 2.4 sneglehuslegere tænker vi skulle være de første beboere, men herfra er der nu næsten frit spil, vi skitserer lige et par ideer - så håber vi på lidt feedback:
1. 6 x sneglehuslegere + 6 x Leleupi + 6 x Utinta
2. 6 x sneglehuslegere + 6 x Thropheus Duboisi + 6 x Leleupi
3. 6 x sneglehuslegere + 10 x Thropheus Duboisi
4. 6 x sneglehuslegere + 6 x Leleupi + 4-6 Neolamprologus Brichardi Daffodil
5. 6 x sneglehuslegere + 4-6 Neolamprologus Brichardi Daffodil
7. 6 x sneglehuslegere + 6 x Leleupi + 6 x "anden fisk"
Vi tror at 18 fisk (der er også et par maller), er absolut rigeligt, måske skal vi ned i 12-15 stykker - for ikke at skabe totalt kaos - det skal være et akvarie som er rart at kigge på. Vi synes at "overbefolkede" Malawi-akvarier kan være næsten stressende at se på.
Vi er *meget* i tvivl om Daffodilerne, vi har fundet nogle virkeligt flotte fisk, men er ikke trygge ved at læse om hvor hidsige de kan være/blive. Samme med Duboisierne. Vi kunne godt lave noget der ligner et artsakvarie for begge, men vi synes også rigtigt godt om de flotte, gule leleupier....
Håber på et par gode ideer herfra - akvariet er klar til at modtage fisk og det samme er vi :-)
PFT,
Ann & Helge
KimJ — 21. maj 2009, 11:30
Se evt. sammensætnings forslagene i den artikel Patrick nævner.
Grinulf — 23. maj 2009, 16:33
6 x Oscellatus Gold som har okkuperet de tre zoner med sneglehuse
6 x Fine Leleupi som har taget huler og bund
7 x Fine Leptosoma Malasaer som ikke helt har taget midt og top, men stadig cruiser mest langs bunden.
Der er fin aktivitet i akvariet - Oscellatusserne kom først i, Leleupierne og Malasaerne kom i dag.
Når "støvet har lagt sig" forsøger jeg med lidt billeder.
Tak til Patrick, Michael og Kim for fin hjælp (suveræn side Kim!)
Mvh
Ann & Helge
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.