Hjælp jeg ved ikke vidre :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Andy_chrdk — 17. maj 2009, 11:33

Hej som overskrift siger jeg ved ikke vidre. Min hun Pelvicachromis taeniatus er vist syg eller ved at gå til 🙁

den ser normal ud blevet lidt buttet men den er ikke rat konsentreret den svømmer ind i alt muligt planter, sten og ruden som om den er total dvask
alle vand verdier ligge i det optimale område (siger dyrhandleren) har selv kun Ph test *skeptisk* der er ingen synlige sygdom som vat ligne tingester eller andre ting.

vandet blev skiftet 70% igår og 30% i dag og 25%resten af ugen hvis den overlever 🙁 🙁

akvariet er et 118L med invendig filter..

jeg håber nogen kan hjælpe..

Med venlig hilsen
Andy

Andy_chrdk — 17. maj 2009, 11:35

oh lyset er tændt fra 7 til 17, og fodre minimalt

Andy_chrdk — 17. maj 2009, 11:40

info mere. den ser tyk ud og dens skæl vipper ud. ligner et tygt lag slim men den er ikke slimet.

natracht — 17. maj 2009, 12:00

lyder lidt som Bugvattersot... prøv at søg på det her på forumet... har ikke meget forstand på den sygdom.. men har selv mistet fisk til den før

ole o — 17. maj 2009, 12:11

Se evt. her også: http://www.akvariefisk.dk/sygdomme/?sygdom=11

Andy_chrdk — 17. maj 2009, 12:19

Åh nej. symptomerne stemmer over enst 🙁
mange tak natracht og ole o
Nu må jeg igang med behanlingen *skeptisk* bliver en dyr omgang men for fisknes skyld gør jeg alt...
øv

Andy_chrdk — 18. maj 2009, 16:12

øv den døde i morgens kl 4:27 :'(

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.