Info søges om Elefantfisk (Gnathonemus petersii)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kungfuhamster — 25. maj 2009, 09:37
Jeg har i øjeblikket et 325 liters akvarium som jeg har overtaget fra en veninde, det er et værre miskmask af alt muligt og vil gerne lave det lidt mere struktureret. Mig og min kæreste var i Danmarks akvarium i fredags og jeg forelskede mig i elefantfisken (Gnathonemus petersii) som jeg kan forstå man godt kan holde som akvariefisk. Så jeg har lidt forskellige spørgsmål:
Kan forstå de skal have meget rent vand. Er dette opnåeligt eller helt urealistisk?
Nogle steder står der man kun skal holde én fisk, andre steder at man skal holde en stime. Hvilket er rigtigt?
Der står 200-400 liter i artsbeskrivelsen, så skulle mit 325 liters vel være fint?
Hvor kan man få bæstet?
Hvis der er nogen der har erfaring med dem, eller har hørt noget, vil jeg meget gerne have en diskussion igang, da jeg synes de oplysninger jeg har fundet, modsiger sig selv
På forhånd tak.
Signe
jery — 25. maj 2009, 10:09
Ellers er der lidt at vælge mellem her: http://www.akva-net.dk/Search.aspx?id=41
Kungfuhamster — 25. maj 2009, 10:52
Mv-Ole — 25. maj 2009, 11:04
Kungfuhamster — 25. maj 2009, 11:35
Kungfuhamster — 26. maj 2009, 13:19
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.