Bedste malle (eller anden fisk) til at spise bundfaldet foder?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bobbe88 — 25. maj 2009, 14:06
Jeg har et 250 liters akvarie indeholdende 1.1 Blå Acara, 1.1 Scalare 0.0.1 Gibbicebs (20 cm)
Eftersom akvariet ikke inderholde særlig mange fisk, går der oftest lidt af foderet til spilde på bunden, da fiskene ikke kan nå at spise det hele inden det falder til bunds.
Min malle er kun aktiv først på dagen eller sidst på dagen og er derfor ikke til meget hjælp.
Jeg søger derfor en malle, eller anden fisk, som der normalt findes deres føde på bunden af akvariet.
Henrik H — 25. maj 2009, 15:55
Der findes mange slags og pris på disse er vel også meget svingenede afhængig af art.
mvh.
Henrik
Hugo — 25. maj 2009, 17:03
Søren L — 25. maj 2009, 17:06
rasmus9921 — 25. maj 2009, 17:41
Bobbe88 — 25. maj 2009, 18:09
Mallen bliver først mange gange aktiv hen af 23-24 tiden og så end til kl. 6-7 om morgenen.
[citat]Hvad med at fodre lidt mindre? Evt. i små portioner så dine fisk kan nå at spise op 😉[/citat]
Jeg fodre allerede minimalt, og gerne flere gange dagligt, for at de skulle nå at spise det hele. Men så snart det er faldet mere end halvvejs ned, mister de interessen for det..
[citat]pansermaller tager det nedfaldet foder[/citat]
Ja, jeg tænkte også på pansermaller. Kan du/i nævne nogle af de større af slagsen?
Tommy O — 25. maj 2009, 18:19
Hugo — 25. maj 2009, 18:28
Sølz — 25. maj 2009, 19:19
Nu kender jeg ikke dine fisk og ved derfor ikke, hvad de kan gå sammen med. Men hvis det i sig selv ikke er et problem, så kan jeg anbefale en flok Kuhli Ål, da de roder grundigt rundt i bunden mere eller mindre hele tiden. De gemmer sig godt nok meget, men mine 7 (i 112 liter) kommer da drønende frem, hver gang der fodres. Og så synes jeg de er nogle smukke fisk. Man skal blot have en flok, som skal have huler o.lign. så de kan gemme sig. Hulerne kan placeres således, at forsiden vender fremad - på den måde kan man se mere til dem;)
Bobbe88 — 26. maj 2009, 09:15
Nu kender jeg ikke dine fisk og ved derfor ikke, hvad de kan gå sammen med. Men hvis det i sig selv ikke er et problem, så kan jeg anbefale en flok Kuhli Ål, da de roder grundigt rundt i bunden mere eller mindre hele tiden. De gemmer sig godt nok meget, men mine 7 (i 112 liter) kommer da drønende frem, hver gang der fodres. Og så synes jeg de er nogle smukke fisk. Man skal blot have en flok, som skal have huler o.lign. så de kan gemme sig. Hulerne kan placeres således, at forsiden vender fremad - på den måde kan man se mere til dem;)[/citat]
Det lyder heller ikke helt tosset..
Nu tænker jeg så bare på, om de evt ikke vil blive opfattet som snacks af mine Blå acara? - Jeg har af og til fodret dem med melorme 😛
René F — 26. maj 2009, 12:14
Bobbe88 — 27. maj 2009, 13:44
Bobbe88 — 27. maj 2009, 19:35
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.