surprice unger! wtf

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nicz — 8. juni 2009, 12:38

Har fornylig (omkring en uge) siden solg mine sidste fsik fra mit 250 L, så jeg kan sætte den baggrund i jeg altid har ønsket mig nå men : Det var nogle forskellige cichlider af en art men dem det handler om er nok mine Melanochromis auratus. havde 2 hanner og en hun inden jeg fik dem solgt og nu er mit akvarie fuldstænig tomt for fisk ( eller det troede jeg :S).

SKAT hvorfor er der stadig fisk i akvariet! (lyd det fra soveværelset).
Hvad fanden snakker du om har jo sagt jeg har fået slogt alle fiskene! (lyd det fra mig)
men nej 10 små unger svømmede rundt og hyggede sig i et halvt forladt akvarium. de må havde været æg imens jeg har solg de andre fisk og så udklækket i den uge hvor akvarie bare har stået tomt? eller hvordan ?
overvejede at tømme akvariet for vand i går men tænkte det gør ikke så meget at der er vand i lidt endnu ( heldigvis kan man sige)

nu er spørgsmålet så bare hvad fanden gør man med små unger. altså hvad spiser de osv. ?

stausholm — 8. juni 2009, 13:56

de spiser knust flagefoder. frossen cyclops er osse velegnet 😉

allan

opeka — 8. juni 2009, 21:40

Hvis du har haft Auratus er du ikke i tvivl om ungerne er denne art, da de ligner hunnerne på en prik.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.